Przejdź do treści

Najlepsze farby do drewna w 2022

Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2024

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe, aby przetrwały długie lata? Czym odnowić starą boazerię? Na jaki kolor pomalować drewniany taras, aby się nie ścierał? Te i wiele innych pytań pada w momencie, gdy zdecydujemy się na niewielką zmianę naszego otoczenia, lub zwyczajnie chcemy zadbać o trwałość naszych mebli lub przestrzeni wykonanych z drewna. Odpowiedzią na te pytania jest farba do drewna, jednak jej wybór wcale może nie być taki prosty. Wybór farby powinien być zależny od wielu czynników, które będą dopasowane do rodzaju powierzchni, jaką chcemy pomalować, bądź zabezpieczyć, jej wielkości, a nawet do rodzaju drewna. Na rynku można spotkać wiele farb, lakierów, olejów i lazur ochronnych, które sprawią, że Twoje drewniane elementy odzyskają nowe życie i będą piękne przez lata. Postanowiliśmy przeanalizować rynek farb do drewna i zestawić je w rankingu najlepszych farb 2021 roku. Po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć zwycięzcę i jest nim farba, a dokładniej Lakierobejca Vidaron, która naszym zdaniem jest najlepszym wyborem o wielu zastosowaniach i właściwościach. Zabezpiecza drewno na długie lata i ożywia wnętrza swoimi nietypowymi kolorami. Sprawdź, czy będzie najlepszym wyborem również dla Ciebie!

Ranking farb i lakierów do drewna

Vidaron Lakierobejca

Farba: lakierobejca | Wydajność: 20m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: połysk | Kolory: 15 | Zastosowanie: drewno, meble ogrodowe, ogrodzenie, drewniane elementy dekoracyjne, taras, balustrada

Jeśli poszukujesz farby uniwersalnej do wykończenia wielu drewnianych elementów na zewnątrz Twojego domu, ale również w jego środku, wybór Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej Vidaron może okazać się najlepszym rozwiązaniem!. To najwyższej jakości i funkcjonalności farba, która znajduje się w naszym rankingu, dlatego też została jego zwycięzcom. Lakierobejca Vidaron posiada w swoim składzie technologię o nazwie Teflon surface protektor, która na powierzchni drewna tworzy trwałą i bardzo elastyczną powłokę, która jest wodoodporna i odporna na ścieranie, czy zarysowania. Posiada liczne właściwości ochronne, a dzięki dużej ilości żywic zabezpiecza drewno przed działaniem słońca, wody i promieni UV. Prawi, że Twoje meble ogrodowe, czy taras będą idealnie zabezpieczone na wiele lat, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

https://www.high-endrolex.com/18

Na rynku można znaleźć aż 15 kolorów, co pozwoli na jak najlepsze dobranie barwy do swojego rodzaju drewna. Znajdziesz tam również lakierobejcę bezbarwną, która zachowa naturalny rysunek słojów drewna z delikatnym połyskiem. Zainwestuj w ochronę i trwały efekt dekoracyjny z lakierobejcą Vidaron.

Trwała i elastyczna powłoka
Technologia Teflon surface protector
Zabezpieczenie przed promieniami UV, wodą i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Długi czas schnięcia


Lazura ochronna V33

Farba: lazura ochronna | Wydajność: 12m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: satyna | Kolory: 14 | Zastosowanie: drewno narażone na silne promieniowanie UV i warunki atmosferyczne

Lazura ochronna V33 musiała znaleźć się na podium naszego rankingu! Posiada bardzo wysoką zawartość absorbentów UV, które działają jak balsam i tworzą na powierzchni drewna grubą warstwę ochronną. Jest doskonałym wyborem do drewnianych elementów, które są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Stosuje się ją do drzwi, okien, bram, ogrodzeń, a nawet do zabezpieczenia więźby dachowej, paneli i całych domów z drewna. Świetnie nadaje się do pionowych powierzchni na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Lazura V33 jest bardzo prosta w użytkowaniu, dzięki właściwościom tiksotropowym. Dzięki wysokiej zawartości żywic alkidowych jej rozprowadzanie jest niezwykle proste, a co najważniejsze – nie tworzy zacieków. Dodatkowo lazura jest mikroporowata, co umożliwia naturalnym powierzchniom oddychać, jednocześnie nie wchłaniając wody.

Posiada 14 różnych odcieni o satynowym wykończeniu, przy czym odcień bezbarwny posiada dodatkowe filtry UV. Czyszczenie zabezpieczonych nią powierzchni najlepiej wykonywać benzyną lakową, co umożliwi jej łatwe usunięcie. Warto zainwestować w lazurę ochronną V33 i cieszyć się trwałością drewna i jego naturalnym wyglądem.

Odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych
Posiada wysoką zawartość żywic, co sprawia, że drewno jest odporne na promienie UV i wodę, a tym samym ma możliwość oddychania
Długi czas schnięcia


Śnieżka Moje Deko

Farba: emalia akrylowa | Wydajność: 12m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: satyna | Kolory: 20 | Zastosowanie: drewno, metal, okna i drzwi, zabawki, place zabaw

Emalia akrylowa Śnieżka Moje Deko znalazła się na trzecim miejscu naszego rankingu, dzięki swojej podwójnej funkcji. Farba poza powłoką dekoracyjną jest w stanie zabezpieczyć daną powierzchnię i w jej przypadku już nie tylko drewnianą. Farby Moje Deko można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów dla poprawy wyglądu i zabezpieczenia materiałów drewnopodobnych, drewna, tynku, ale również elementów z metalu, stali, czy żeliwa. Posiada aż 20 kolorów, którymi w bardzo łatwy i przyjemny sposób można pokryć praktycznie każdą powierzchnię. Jej dużą zaletą jest łagodny zapach i bezpieczeństwo dla dzieci, co sprawia, że można nią zabezpieczać zabawki i elementy wyposażenia placów zabaw i drobnych przedmiotów dekoracyjnych bez zmartwień. Jest wodorozcieńczalna i szybkoschnąca.

Dzięki akrylowej formule wystarczy jedna warstwa, aby doskonale pokryć każdą powierzchnię. Wybór farby Śnieżka Moje Deko to dobra decyzja, która umożliwi Ci zabezpieczenie i urozmaicenie elementów Twojego wnętrza!

Szybkoschnąca
Trwała powłoka o szerokim zastosowaniu
Bezpieczna dla dzieci
Posiada łagodny zapach
Farba podatna na powstawanie pęcherzy


Śnieżka Supermal

Farba: emalia akrylowa | Wydajność: 12m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: matowe | Kolory: 25 | Zastosowanie: drewno, materiały drewnopodobne, metal

Śnieżka Supermal to kolejna emalia akrylowa na naszej liście, która świetnie sprawdzi się do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna, powierzchni drewnopodobnych, tynków i metalu. Jej wielofunkcyjność i praktyczna konsystencja zapewniły jej wysokie miejsce w naszym rankingu. Emalia akrylowa do drewna świetnie zabezpiecza jego powierzchnie, tworząc na niej niewidzialną powłokę, która odbija promienie UV i niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na niszczenie i wilgocenie drewna. Farba jest wodorozcieńczalna i szybkoschnąca. Dzięki akrylowej warstwie jej mycie jest bardzo proste i nie ściera się. Jest polecana do malowania zabawek i żeliwnych elementów placów zabaw. Jest bardzo bezpieczna i posiada łagodny zapach.

Śnieżka Supermal może okazać się świetnym rozwiązaniem do każdego wnętrza i elementów zewnętrznych ze względu na szeroki wybór kolorystyczny. Sprawdź, czy któryś z kolorów pasuje do Twoich potrzeb!

Bezpieczna dla dzieci
Uniwersalne zastosowania
Odbija promienie UV i jest wodoodporna
Nadmierne rozcieńczenie pogarsza jakość powłoki


Vidaron Lakier akrylowy

Farba: akrylowa | Wydajność: 14m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: jedwabisty połysk | Kolory: 1 | Zastosowanie: drewno, meble ogrodowe, taras

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć bezbarwnego lakieru akrylowego Vidaron, który mimo jedynego, bezbarwnego koloru od lat robi furorę na rynku europejskim. To uniwersalne rozwiązanie dla zabezpieczenia każdego rodzaju drewna i materiałów drewnopodobnych. Podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, chroniąc go i wydobywając naturalny urok. Lakier świetnie zabezpieczy elementy wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Tworzy naturalną i niewidzialną powłokę na powierzchni drewna i chroni je przed przebarwieniami i zwilgoceniem. Dzięki unikalnej formule i wysokiej zawartości żywic dosłownie odbija działanie wody i niesprzyjających warunków, takich jak mróz, czy bardzo wysokie temperatury, tym samym nie ograniczając przepływu powietrza. Drewno zabezpieczone lakierem akrylowym Vidaron jest wyraźnie zdrowsze, a jego naturalna barwa jest odżywiona.

Producent zapewnia, że malowanie wystarczy powtarzać co około 6 lat, aby drewno nie straciło swojego blasku. Farba zapewnia jedwabisty połysk na wszelkiego rodzaju meblach, boazerii, podłodze, balustradzie, czy nawet na dziecięcych zabawkach. Sprawdź, jaką furorę zrobi w Twoim domu i ogrodzie!

Łagodny zapach
Zachowuje naturalny kolor drewna
Odporność na ścieranie i niesprzyjające warunki atmosferyczne
Posiada jeden bezbarwny kolorami


Bondex Lakierobejca Pogodoodporna

Farba: lakierobejca | Wydajność: 12m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: półmat | Kolory: 10 | Zastosowanie: wszystkie elementy drewniane na zewnątrz

Lakierobejca Pogodoodporna firmy Bondex to wysokiej jakości zabezpieczenie każdego rodzaju drewna. Posiada unikatowe żywice akrylowe, które chronią elementy drewniane przed szkodliwymi promieniami UV i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wysoka temperatura, mróz, czy deszcz. Jest przeznaczona do stosowania na zewnątrz w każdych warunkach atmosferycznych, dlatego niezależnie od tego, czy mieszkasz nad morzem i Twoje drewno jest narażone na wilgoć, czy w górach przy ekstremalnych warunkach temperatury – możesz być spokojny. Lakierobejca Bondex tworzy powłokę, która chroni drewno przed powstawaniem pleśni, glonów i grzybów. Dzięki naturalnym składnikom, pięknie podkreśla naturalne piękno drewna, nadając mu półmatowe wykończenie. Na rynku możesz znaleźć 10 kolorów, które z łatwością dopasujesz do każdego rodzaju drewna.

Dodatkową funkcją lakierobejcy akrylowej jest możliwość aplikacji na wilgotną powierzchnię, pod warunkiem, że nie jest zamarznięta. To bardzo atrakcyjna cecha, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Z farbą Bondex nic Cię nie zatrzyma!

Farba szybkoschnąca
Powłoka nie łuszczy się i nie pęka
Możliwość aplikacji na wilgotną powierzchnię
Zapewnia odporną na grzyby, pleśnie i glony powłokę
Aby uzyskać odpowiednie zabezpieczenie, należy nałożyć 2-3 warstwy


V33 Lakier jachtowy

Farba: lakier jachtowy| Wydajność: 12m2/ litr | Właściwości hydrofobowe: tak | Wykończenie: wysoki połysk | Kolory: 2 | Zastosowanie: mostki okrętowe, bramy, elewacje domów drewnianych, okna budynków nadmorskich, tarasy, schody

W naszym rankingu musiał znaleźć się również lakier jachtowy firmy V33, który dzięki żywicom poliuretanowym idealnie zabezpiecza i chroni drzwi oraz okna od zewnętrznej strony obiektu, która narażona jest na wszelkiego rodzaju zmienne warunki pogodowe. Lakier poliuretanowy jest w szczególności polecany do ochrony drewnianych elementów, które są narażone na oddziaływanie promieni słonecznych UV. Powstała powłoka charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę, a także na działanie soli morskiej, dzięki czemu jest bardzo chętnie wybierana do zabezpieczania elementów budynków nadmorskich, które znajdują się w pobliżu wody. Wiele osób korzysta z niej na statkach i jachtach, stąd też wywodzi się jej nazwa. Jest prosta w użyciu i bardzo wydajna.

Posiada odcienie bezbarwny i bursztynowy, co uwydatnia naturalny kolor każdego rodzaju drewna i świetnie go zabezpiecza. Warto w niego zainwestować, aby cieszyć się długotrwałym efektem przez wiele lat.

Chroni drewno przed przebarwieniami
Lakier poliuretanowy na bazie naturalnych żywic
Tworzy powłokę odporną na zanieczyszczenia i wchłanianie się wilgoci
Jest odporny na działanie niesprzyjających warunków zewnętrznych i na działanie soli morskiej
Długi czas schnięcia


Lakier do drewna

Nie znamy osoby, która nie kochałaby powierzchni, wykończeń i dodatków wykonanych z drewna. Drewno to piękny i zarazem bardzo trwały materiał budowlany, jednak przez swoje naturalne właściwości jest narażone na wysychanie i czynniki destrukcyjne. Niezależnie od tego, czy posiadamy drewniane elementy wewnątrz, czy na zewnątrz naszego obiektu, powinniśmy pamiętać o jego prawidłowym i systematycznym zabezpieczaniu i i nawilżaniu, aby nie niszczało przez szkodliwe warunki atmosferyczne. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów farb, lazur, lakierów i olejów do drewna, które poza funkcjami zabezpieczającymi, dodatkowo upiększają i uwydatniają ich naturalny wygląd. Warto znać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie dla swoich powierzchni. Zaczniemy od lakieru, którego wybór powinien być określany na podstawie gatunku naszego drewna.

Lakier bezbarwny do drewna

Kolor lakieru powinien być dopasowany do gatunku naszego drewna, jednak najbardziej uniwersalny jest lakier bezbarwny, który nadaje połysk lub posiada matowe wykończenie. Jest to opcja najczęściej wybierana, ponieważ po odpowiednim oszlifowaniu, bezbarwny lakier do drewna działa jak balsam. Idealnie odżywia i wzmacnia naturalny kolor powierzchni. W naszym rankingu praktycznie każdy wymieniony lakier ma bezbarwną opcję, jednak bestsellerem jest lakier akrylowy Vidaron, który świetnie zabezpiecza i podkreśla naturalne słoje.

Lakierobejca do drewna

Poszczególne lakiery mogą nadawać drewnianym powierzchniom zupełnie inny efekt estetyczny. Malowanie lakierobejcą to bardzo łatwy i szybki sposób na odświeżenie i zabezpieczenie każdego rodzaju drewna, a nawet materiałów drewnopodobnych. Są to najczęściej produkty o podwójnym działaniu ochronno-dekoracyjnym i w zależności od producenta, posiadają różny skład, jednak to samo działanie. Lakierobejca cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Wnika wgłąb drewnianej powierzchni, zabarwia ją i tworzy powłokę odporna na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Tego typu lakiery nadają wyraźny połysk i świeży kolor. W rankingu możesz znaleźć dwie lakierobejce. Mowa tu o Lakierobejcy Vidaron, która została zwycięzcą roku 2020, a także Lakierobejcy Pogodoodpornej Bondex.

emalia do drewna

Lazura do drewna

Wiele osób myli lakierobejce z lazurą do drewna lub uważa, że to dokładnie to samo. Po części mają rację, jednak warto wiedzieć, że lazura do drewna jest połączeniem lakierobejcy z impregnatem do drewna. Taka mieszanka tworzy wytrzymałą powłokę ochronną, z drugiej strony wnikając w jej głąb. Utworzona warstwa różni się od samej lakierobejcy swoją grubością. Jest dużo cieńsza, dzięki czemu idealnie sprawdza się podczas zabezpieczania okien i drzwi, w precyzyjnej stolarce budowlanej, a także w architekturze ogrodowej. Lazura ochronna jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, które może odbarwić i wysuszyć drewno. Świetnym rozwiązaniem z naszego rankingu jest lazura ochronna V33, która idealnie zabezpiecza i impregnuje drewno, nadając mu satynowe wykończenie.

Czym malować drewno?

Produkt do malowania drewnianych powierzchni, każdorazowo powinien być dopasowany do warunków, w jakich dany element będzie się znajdował oraz od czynników, które będą oddziaływać na nietypową powierzchnię drewna. Kierując się tymi kryteriami Możemy podzielić farby do drewna na te dedykowane do wewnątrz i te na zewnątrz obiektów.

• Farby wewnętrzne

Mimo braku niesprzyjających warunków pogodowych, wysokiej temperatury, czy mrozu, warto pamiętać o systematycznym zabezpieczaniu drewnianych powierzchni i elementów dekoracyjnych, ponieważ drewno z czasem wysycha i potrzebuje nawilżenia i wzmocnienia. Jeśli chodzi o drewniane podłogi – niezabezpieczone mogą się ścierać i rysować, dlatego warto mieć na uwadze ich systematyczną ochronę.

• Farby zewnętrzne

Farby do malowania na zewnątrz posiadają właściwości hydrofobowe i po wyschnięciu na powierzchni drewna tworzą trwałą powłokę, która zabezpiecza je również przed wysoką i niską temperaturą i działalnością słońca. Aby wybrać najlepszą, najlepiej jest spoglądać na jej kartę techniczną i parametry, które pomogą nam w decyzji i odpowiednim dopasowaniu.

Warto mieć na uwadze, że najlepsze farby do drewna to takie o wielu właściwościach, dlatego świetnym rozwiązaniem są farby o uniwersalnym zastosowaniu do wnętrz i powierzchni na zewnątrz. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku wszelkiego rodzaju farby olejne, lakierobejce i lazury akrylowe.

Farba kredowa do mebli

Okazuje się, że farba kredowa świetnie sprawdza się podczas renowacji i zabezpieczania drewnianych mebli. Jej dodatkowym atutem jest nietypowe wykończenie, które na drewnianej powierzchni pozwala uzyskać efekt cieniowania i przecierek. W skład emalii kredowej wchodzi woda, kreda i specjalnie dobrane składniki dekoracyjne. Jej dużym plusem jest możliwość nakładania jej na praktycznie każdą powierzchnie, nawet bez konieczności zdzierania poprzedniej warstwy farby lub lakieru. Farba kredowa ze względu na dużą gęstość daje wrażenie chropowatej powierzchni, dzięki czemu można uzyskać ciekawe motywy na powierzchni mebla. Wiele osób korzysta z farby kredowej do odnowienia starych mebli lub jako farba do boazerii.

farba do drewna

Farba akrylowa do drewna

Drewno, jako jeden z najszlachetniejszych materiałów budowlanych, wymaga odpowiedniego i systematycznego zabezpieczania. Kluczowe jest do tego wybranie odpowiedniego preparatu, którym może się okazać właśnie farba akrylowa. Do jakich powierzchni najlepiej jest użyć farby akrylowej? Jak powszechnie wiadomo farby akrylowe są bardzo silnie kryjące, dlatego świetnie nadają się do malowania drewnianych mebli i różnego rodzaju elementów dekoracyjnych z drewna. Farby akrylowe do mebli nadają się nie tylko do zabezpieczania drewna, ale także do pokrywania elementów żeliwnych i stalowych. W naszym rankingu można znaleźć dwie tego typu farby z firmy Śnieżka. Mowa tu dokładnie o farbach Śnieżka Supermal i Śnieżka Moje Deko, których zastosowanie jest na tyle bezpieczne, że można pokrywać nimi zabawki, a także metalowe elementy placów zabaw. Farby akrylowe do mebli drewnianych świetnie sprawdzą się na powierzchniach użytkowych, ponieważ są niesamowicie odporne na ścieranie i wszelkie zarysowania. Ich dużym plusem jest delikatny zapach, który mógłby podrażniać delikatne błony alergików, czy dzieci. Do tego wszystkiego dochodzi duża wydajność farb akrylowych, ponieważ dzięki dokładnemu kryciu, wystarczy tylko jedna warstwa farby, co sprawia, że możemy pokryć więcej powierzchni.

Farba olejna do drewna

Farby olejne do drewna są najczęstszym wyborem majsterkowiczów do zabezpieczania i wzmacniania trwałości drewnianych powierzchni i elementów dekoracyjnych. Bardzo często na rynku można spotkać farby olejno-ftalowe. Czym się wyróżniają? Emalia ftalowa lub olejno-ftalowa produkowana jest z żywic ftalowych, które są niesamowicie trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju czynniki. Świetnie utwardzają drewniane powierzchnie i nadają im naturalny połysk. Stosuje się ich również w przypadku powierzchni metalowych, ponieważ cechują się odpornością. Farby olejne najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach użyteczności publicznej, ponieważ mają właściwości dezynfekujące i trudno zapalne.

Farba kazeinowa

Farba kazeinowa może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które uwielbiają samodzielne remonty i majsterkowanie. Jest to najtrwalszy rodzaj farby kredowej, jaką można spotkać. Farby kazeinowe ze względu na swój naturalny skład są bardzo bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia. Są uzyskiwane z mąki marmurowej, której użycie jest bardzo wszechstronne. Farby kazeinowe są rozpuszczalne w wodzie, dlatego ich powłoka nie nadaje się do malowania elementów, które mogą być narażone na wilgoć, co oznacza, że malowanie mebli ogrodowych tą farba również odpada. Poszczególne firmy produkują jednak niewiele farb kazeinowych do użytkowania na zewnątrz, dodając do ich składu odrobinę wapna. Farby kazeinowe są niezwykle kryjące i pozwalają na uzyskanie ciekawych faktur.

Farba wodna do drewna

Nastała nowa generacja, która wyprodukowała farby wodne do dekoracyjnego malowania drewna. To, co odróżnia je od farb rozpuszczalnikowych, to neutralny zapach i bardzo krótki czas schnięcia. Mówi się również, że farby wodne do drewna są dużo zdrowsze i odporniejsze na zmywanie, nawet przy użyciu delikatnych detergentów. Wodna farba do malowania mebli pomoże nam odnowić stare przedmioty, którym już nie dawaliśmy szansy na nowe życie. W zależności od spoiwa, farby wodne dzieli się na lateksowe, winylowe, akrylowe i akrylowo-lateksowe. Tego typu farby najczęściej wybiera się do malowania wnętrz, jednak świetnie sprawdzą się również na zewnątrz i do malowania mebli. Farby wodne są niepalne i szybko wysychają, a także są bardzo odporne na działanie promieni słonecznych. Z wymienionych farb wodnych, w naszym rankingu możemy znaleźć tylko farby akrylowe, np. Śnieżka Supermal lub Śnieżka Moje Deko.

Farba do drewna na zewnątrz

Najlepszymi farbami do drewna na zewnątrz mogą okazać się wszelkiego rodzaju emalie akrylowe i lakierobejce. Tworzą one elastyczną powłokę, która składa się z naturalnych żywic o właściwościach wodoodpornych i wytrzymałych nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Ich dużym plusem jest odbijanie szkodliwych promieni UV, które mogą wysuszać i odbarwiać drewno. W rankingu najlepszą lakierobejcą jest Lakierobejca Vidaron, natomiast najlepszą emalią akrylową do stosowania w warunkach zewnętrznych polecamy Śnieżkę Moje Deko, które również znajduje się w powyższym rankingu.

Farba do mebli

Remont mieszkania poza malowaniem ścian i renowacją podłóg może dotyczyć również odświeżenia starych mebli. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od poziomu użytkowania i czynników, które mogą na nie wpływać – wybór odpowiedniej farby do mebli może się od siebie nieco różnić. Na co zwracać uwagę i jakie farby najlepiej spisują się do mebli w pomieszczeniach, a jakie na zewnątrz?

farba kredowa do mebli

Farba do mebli kuchennych

Malowanie surowego drewna jest niezwykle prosta czynnością, jednak strach zaczyna nas dopadać, gdy mamy do czynienia z okleiną, laminatem lub meblami pokrytymi grubą warstwą lakieru. Renowacja mebli kuchennych może wydawać się dużym wyzwaniem, jednak z naszymi wskazówkami okaże się banalnie prosta! Od czego zacząć? Okazuje się, że zabieg renowacji i odmalowania starych mebli kuchennych jest dużo tańszy od ich całkowitej wymiany. Wystarczy nam do tego odpowiedni sprzęt i co najważniejsze farba do drewna, która przetrwa długie lata użytkowania. Cały zabieg renowacji warto rozpocząć od zdjęcia starej warstwy lakieru, bądź okleiny, która się na nich znajduje. Można to zrobić za pomocą szlifierki lub klasycznego papieru ściernego o dużej ziarnistości. Po odpowiednim zmatowieniu należy zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy specjalnym gruntem. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do malowania! Malowanie najlepiej jest wykonać lazurą ochronną, która jest niezwykle twarda i oczywiście wodoodporna, co sprawi, że meble będą odporne na uderzenia i wilgoć, których w kuchni nie brakuje. Możemy skorzystać z lazury V33 do mebli drewnianych, która znajduje się w naszym rankingu.

Farba do renowacji mebli

Dla wielu osób renowacja mebli jest dużo atrakcyjniejszym zabiegiem, niż kupowanie nowych. Jest to po pierwsze dużo tańsze rozwiązanie, a do tego pozwala pobudzić kreatywność i skryte talenty majsterkowicza. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że żaden nowy mebel nie zastąpi nam satysfakcji z samodzielnie odnowionych szafek i drewnianych elementów. Bardzo często okazuje się, że odświeżenie starego mebla, będzie skupiać się wyłącznie na jego oszlifowaniu ze starych lakierów lub farb i pomalowaniu na nowo. Gdy mebel jest w fizycznie dobrym stanie, nie potrzeba mu niczego więcej, niż malowania. Jaka farba do mebli będzie najlepsza, aby meble były wytrzymałe i odzyskały nowe życie? Najlepszym wyborem może okazać się farba akrylowa lub lakierobejca np. Vidaron. Są to farby o dużej odporności i elastyczności, które nazywane są farbami dekoracyjno-ochronnymi nie bez przyczyny. Wnikają w głąb drewna, zabezpieczając je od najgłębszych warstw, co sprawi, że żadna wilgoć nie będzie im straszna. Dodatkowo mają wiele rozwiązań kolorystycznych i możliwości mieszania odcieni, dlatego odnajdą swoje zastosowanie w każdym wnętrzu i stylu.

Czym pomalować meble ogrodowe?

Każdy, kto posiada drewniane meble ogrodowe, dobrze wie, że należy je zabezpieczać minimum raz w sezonie. Takie działanie sprawi, że będą w świetnej kondycji przez wiele lat, a ich wygląd zostanie nienaruszony. Meble ogrodowe są wystawiane na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. W wielu domach stoją w ogrodzie przez cały rok, narażone na wilgoć, upał, mróz i promienie UV. Niezabezpieczone meble mogą się przebarwiać i gnić, dlatego warto odświeżać ich wygląd i wraz z nadejściem nowego sezonu, nakładać na ich powierzchnię nową warstwę lakieru. Najlepsza może okazać się Lakierobejca Vidaron, która dzięki technologii Teflon surface protektor idealnie ochroni nasze meble i zapewni im świeży i naturalny kolor. Ten prosty zabieg wykonywany raz w roku sprawi, że nie będziemy zmuszeni kupować nowych mebli po kilku latach.

Farba do drzwi drewnianych

Drzwi to najbardziej ruchomy element w całym domu. Są najbardziej narażone na zarysowanie i wszelkiego rodzaju zniszczenia i zanieczyszczenia. Jeśli są wykonane z drewna, warto zadbać o ich wygląd. Czasem wystarczy odświeżenie poprzez malowanie, jednak w przypadku drzwi pokrytych okleiną, możemy samodzielnie wykonać renowację. Zanim przejdziemy do malowania i wyboru odpowiedniej farby do drzwi drewnianych, skupmy się na ich dokładnym zmatowieniu i wypolerowaniu. Warto zadbać o to, aby na drzwiach nie została żadna warstwa poprzedniego lakieru, czy okleiny. Możemy zmatowić je za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Po starciu wszystkich zbędnych nam warstw, zabezpieczmy całą powierzchnię gruntem. Po tym zabiegu możemy zająć się malowaniem. Do drzwi możemy wybrać wiele farb jednak najtrwalsza może okazać się emalia akrylowa np. Śnieżka Supermal lub bardzo wytrzymała lazura ochronna np. V33. Możesz je znaleźć w powyższym rankingu. Są to farby, które uwydatnią piękno drewna i zabezpieczą je na długie lata. Dodatkowo możesz być pewien, że będą odporne na codzienne trzaskanie i tarcie 🙂

Farba do okien drewnianych

Drewniane okna wyglądają nieziemsko i poprawiają wygląd każdego wnętrza. Niestety w odróżnieniu od klasycznych okien plastikowych mogą okazać się nieszczelne, a niezabezpieczone z czasem mogą nawet gnić i przepuszczać do mieszkania wilgoć, która spowoduje powstawanie pleśni i grzybów naściennych. Szczególnie narażone są na to okna drewniane, które montowane są w miejscowościach nadmorskich i narażonych na zmienne warunki klimatyczne. Drewno jest bardzo wrażliwe na pogodę, dlatego warto je przed nią chronić. Wystarczy, że raz na kilka lat pomalujemy ich powierzchnię specjalną farbą do drewna (może to być np. lakier jachtowy V33), która zabezpieczy je wodoodporną warstwą i sprawi, że żaden deszcz i mróz nie będzie im straszny!

farba do okien drewnianych

Malowanie boazerii

Wielu osobom boazeria może kojarzyć się ze starością i mieszkaniem po babci i dziadku. Oczywiście za czasów naszych dziadków oklejanie ścian boazerią było bardzo modne i uznawane za luksus. Współcześnie można powiedzieć, że moda wróciła, jednak przy odrobinie kreatywności jesteśmy w stanie upiększyć to klasyczne, drewniane wnętrze. W jaki sposób? Na szczęście, aby odnowić swoje wnętrze, wcale nie trzeba pozbywać się boazerii ze swoich ścian, czasem wystarczy ją lekko oszlifować i odmalować. Do odświeżenia wyglądu boazerii najchętniej wybierane są farby akrylowe, które są bezwonne, dobrze kryjące i proste w aplikacji. Przykładem takiej farby może być Śnieżka Supermal z naszego rankingu. Zanim rozpoczniemy malowanie, powinniśmy najpierw dokładnie przygotować powierzchnię boazerii, szczególnie jeśli jest pokryta starą warstwą lakieru. Wystarczy wtedy porządnie ją wyszlifować i zmatowić, a następnie zaaplikować specjalny grunt do drewna, który sprawi, że nowa warstwa farby będzie prostsza w rozprowadzeniu i lepiej złapie kolor.

Farba kredowa do boazerii

Wiele osób poza farbą akrylową, do malowania swojej boazerii wybiera farby kredowe. Mają one bardzo dobrze napigmentowane kolory i są proste w nakładaniu. Można również powiedzieć, że drewno pokryte farbą kredową prezentuje się zjawiskowo, ponieważ dzięki dużej gęstości jesteśmy w stanie stworzyć na naszej boazerii interesującą fakturę.

Mamy nadzieję, że nasz ranking i wskazówki dotyczące malowania poszczególnymi farbami sprawią, że Twoje powierzchnie drewniane odżyją i będą dokładnie zabezpieczone przez długie lata!

Źródła: