Przejdź do treści
renowacja mebli

Jak odnowić stare meble?

Meble to najbardziej narażone na zużycie elementy naszych domów i mieszkań. Wiek jest najbardziej widoczny na naturalnych materiałach, takich jak drewno, czy skóra, które są klasycznymi elementami większości polskich wnętrz. Wiele osób rezygnuje z naprawy starych mebli i wymienia je na nowe. Okazuje się jednak, że renowacja staje się coraz modniejszym zabiegiem, dzięki któremu zniszczone meble odzyskują nowe życie. Sprawdź dlaczego warto odnowić stare meble i jak to zrobić krok po kroku!

Dlaczego warto odnowić stare meble?

Moda zmienia się i powraca wraz z upływem lat. Wiele osób podąża za nią pozbywając się starych rzeczy i kupując nowe. Wiąże się to ze sporym wydatkiem, który może okazać się zbędny, jeśli zaczniemy zmieniać elementy, które już mamy, bez pozbywania się ich. Czasem wystarczy zamienić tylko kilka zawiasów lub zmienić kolor, czy obicie, a nasz mebel zyska całkowicie nowy wygląd. Dodatkowo samodzielna renowacja pobudza w nas kreatywność, która odbija się na unikalnie wykonanym elemencie naszego wnętrza.

Odświeżanie i odnowa starych mebli jest nie tylko okazją na obudzenie w sobie artystycznej duszy, ale również świetnym krokiem w kierunku środowiska. Bez wątpienia jest to gest bardzo ekologiczny, który ogranicza produkcję odpadów, a dodatkowo zmniejsza popyt na produkcję nowych przedmiotów. Współczesne meble produkowane masowo w tzw. sieciówkach nie zachwycają swoją jakością, a ich żywotność często nie przekracza kilku lat, dlatego warto wybrać się na stragan z antykami, którym możemy nadać całkiem nowe życie i wpisać się w dzisiejsze trendy. Renowacja drewna, czy malowanie starych mebli nie jest trudna, jednak warto poznać kilka wskazówek, które pomogą nam stworzyć w swoim domu coś niesamowitego i jedynego w swoim rodzaju!

jak odnowić stare meble

Jakie są podstawowe narzędzia do renowacji mebli?

Zanim zabierzemy się do renowacji starych mebli, warto przekonać się, co będzie niezbędne do ich odnowy. Warto solidnie przygotować się do czynności renowacyjnych, aby niczego nam nie zabrakło. W zależności od tego, czy nasz mebel jest wykonany z drewna, skóry, tapicerki, czy innego tworzywa – przydadzą nam się różne specjalistyczne narzędzia i farby. Oto krótka lista podstawowych przyborów i akcesoriów, które warto skompletować przed wykonaniem poszczególnych prac renowacyjnych:

  • papier ścierny
  • szlifierka do renowacji mebli
  • opalarka
  • cyklina
  • szpachla
  • farba do drewna
  • lakier
  • olej
  • środki chemiczne
  • środki czyszczące
  • pędzle
  • worki lub gazety do zabezpieczenia powierzchni

Renowacja mebli – usuwanie starych powłok

Pierwszym, podstawowym krokiem, od którego powinniśmy zacząć odnowę starego mebla jest usunięcie starych powłok z jego powierzchni. Nawet jeśli wydaje nam się, że mebel jest w stanie surowym, bardzo prawdopodobne jest to, że jego struktura pokryta była wcześniej innym lakierem czy bezbarwną farbą, którą warto zetrzeć lub zeskrobać, ponieważ nałożenie nowego preparatu, czy farby na starą warstwę trochę mija się z naszym celem. Jak to zrobić, aby prawidłowo przygotować mebel do dalszej metamorfozy?

Usuwanie lakieru z drewna

Na wielu starych meblach często widnieją ślady starego lakieru, który wręcz go oszpeca. Usunięcie go nie jest trudne, ponieważ wystarczy nam do tego zwykły papier ścierny, który jest podstawowym narzędziem do renowacji. Przecieranie drewna warto zacząć od papieru z grubym ziarnem, aby skutecznie pozbyć się najgrubszej warstwy starego lakieru. Następnym etapem jest tarcie papierem drobnoziarnistym, który świetnie wykończy całą powierzchnię. To najprostszy i najtańszy sposób, szczególnie polecany do drewna pokrytego olejem lub odpadającym lakierem.

W przypadku chemoutwardzalnego lakieru, który spotykany jest najczęściej na starych meblach z PRL’u może być nieco trudniej. Wtedy powinna pomóc nam w tym cyklina, której ostrze jest w stanie usunąć nawet najtwardszy lakier. Cyklinę poleca się do usuwania twardych warstw z niewielkich elementów mebli np. podłokietników, czy szczebelków krzesła. Jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie, możemy od razu wybrać opalarkę, która swoim działaniem przypomina nieco suszarkę do włosów i jest w stanie idealnie zmiękczyć nawet najtwardszy lakier.

Czym odtłuścić lakier z mocno zniszczonych powierzchni?

Mocno zniszczone powierzchnie mebli mogą być problematyczne, szczególnie, gdy chcemy usunąć z nich stare warstwy lakieru lub inne powłoki. Na szczęście na rynku można spotkać wiele środków chemicznych, którymi smarujemy odpowiedni fragment lub cały mebel. Tego typu środki spulchniają stare powłoki i pozwalają z łatwością usunąć je za pomocą szpachelki. Warto jednak mieć na uwadze, że środki chemiczne mogą być drażniące, dlatego najlepiej stosować je na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu, które ma dobry przepływ powietrza. W innym przypadku mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

odnawianie starych mebli

Piaskowanie mebli drewnianych

Renowację drewnianych mebli warto zacząć od piaskowania. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak wymaga specjalnego sprzętu i większych umiejętności. Wiele osób w tym przypadku korzysta z pomocy fachowców. Na czym taki zabieg polega? Otóż piaskowanie jest to czyszczenie różnego rodzaju powierzchni, najczęściej wybierane do mebli z drobnymi żłobieniami, zakrzywieniami i rogami. Polega na skierowaniu sprzężonego powietrza, które zawiera w sobie elementy pisku lub innych twardych cząsteczek np. żużla koksowniczego, metalu, pokruszonego szkła lub kawałków suchego lodu. W przeciwieństwie do klasycznego szlifowania, czy ścierania papierem ściernym jesteśmy w stanie osiągnąć gładszą powierzchnię, która będzie świetnie przygotowana do dalszych etapów renowacji np. do malowania.

Czym uzupełnić ubytki w drewnie?

Użytkowanie drewnianych mebli wiąże się nie tylko z ich zużyciem, czy przetarciem powłok, ale również bardzo często z porysowaniem i poważniejszymi uszkodzeniami. Upadki i uderzenia mogą powodować uszkodzenia mechaniczne w drewnie, takie jak rysy i uszczerbienia. Jak naprawić powstające ubytki bez widocznego śladu na drewnie? Jak wygląda odnawianie mebli na wysoki połysk?

Jak usunąć rysy z mebli lakierowanych na wysoki połysk?

Rysy i wszelkiego rodzaju uszczerbienia sprawiają, że nasze meble zaczynają wyglądać nieestetycznie. Wszelkie uszkodzenia są szczególnie widoczne na meblach lakierowanych na wysoki połysk. Jest to jeszcze bardziej problematyczne, ponieważ do powstałej rysy może przedostawać się woda, co może skutkować spulchnieniem i uszczerbieniem jeszcze większego kawałka mebla, a nawet prowadzić do odpadnięcia lakieru. W takim przypadku poleca się stosowanie szpachli, którą nakłada się na wcześniej zmatowioną papierem ściernym powierzchnię. Po wyschnięciu wystarczy pomalować powierzchnię specjalnym lakierem. Na rynku jest wiele rodzajów szpachli o różnych kolorach imitujących naturalne drewno, dlatego po jej wyschnięciu nie powinno być na powierzchni żadnego śladu.

Jak naprawić uszkodzoną płytę meblową

Rysy i uszczerbienia nie są tak dużym problemem jak np. pęknięcie całej płyty meblowej. W takiej sytuacji nie warto się poddawać, ponieważ jej naprawa może okazać się prostsza niż nam się wydaje a tym samym zaoszczędzimy pieniądze. W takiej sytuacji może nam się przydać specjalny klej do drewna lub do materiałów drewnopodobnych. Zanim jednak skleimy pęknięcie, warto najpierw odpowiednio zmatowić jego krawędzie. Po takim działaniu możemy rozpocząć klejenie wymaganej powierzchni i odpowiedniego dociśnięcia elementów, aby pomiędzy nie dostało się powietrze. Typowy klej schnie od kilku godzin nawet do kilku dni, dlatego warto zapoznać się z informacjami na jego etykiecie. Następnym etapem będzie zakrycie powstałego łączenia przy pomocy szpachli o odpowiednio dobranym odcieniu. Po dokładnym nałożeniu i wyschnięciu możemy ją dokładnie zeszlifować, aby powierzchnia płyty meblowej była idealnie gładka.

Malowanie mebli – jaka farba do mebli jest odpowiednia?

Zmiana poszczególnych elementów naszego otoczenia może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Wiele osób robi przemeblowanie, inni kupują nowe dodatki, przemalowują ściany, a jeszcze inni całe meble. Zmiana koloru mebli jest strzałem w dziesiątkę, którym odświeżymy całe pomieszczenie! Malowanie mebli powinno być jednak przemyślane, jak i wybór odpowiedniej do tego farby. Pomalowanie szafek, czy drewnianego stołu zwykłą farbą do ścian może skutkować jej szybkim zniszczeniem i skruszeniem, dlatego warto dowiedzieć się jaka farba będzie najlepsza do metamorfozy poszczególnych mebli z konkretnych materiałów. Na rynku można znaleźć wiele farb do mebli z drewna, drewnopodobnych, lakierowanych, laminowanych, mebli ze sklejki, czy ze specjalnym przeznaczeniem do miejsc szczególnych, takich jak np. łazienka, czy kuchnia. Mowa tu o farbach:

  • akrylowych
  • do mebli MDF
  • emaliach alkidowych
  • ftalowych
  • kredowych
  • lakierach
  • lakierobejcach
  • renowacyjnych
  • tablicowych
  • olejnych

Malowanie mebli lakierowanych

Metamorfoza mebli lakierowanych nie może odbyć się bez odpowiednio dobrane emalii. Czym malować meble lakierowane? Najlepszy efekt uzyskamy wybierając farbę akrylową, alkidową lub kredową. Farba akrylowa da nam najbardziej kryjący efekt i odpowiednie zabezpieczenie przed niszczącymi drewno promieniami UV. Farba alkidowa natomiast jest równie kryjąca, jednak jej trwałość jest jeszcze większa i odporniejsza na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne i wilgoć, dlatego świetnie nadaje się do mebli na zewnątrz, ale również tych w kuchni i łazience.

Farba kredowa daje świetny efekt postarzający mebel. Jest to ostatnimi czasy bardzo modne rozwiązanie, które dodatkowo ochrania powłoki drewna na długie lata. Ważne są jednak w tym przypadku odpowiednie narzędzia malarskie. To jaki wałek do malowania mebli wybierzemy, odbije się na efekcie końcowych. Można skorzystać również z pędzli o naturalnym włosiu, które nadają meblom naturalne wykończenie. Wszystkie wymienione farby można nakładać bez szlifowania, o ile poprzednia warstwa jest zachowana w całkiem dobrym stanie. Warto jednak przed nałożeniem farby dokładnie odtłuścić powierzchnię i oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń.

malowanie mebli

Malowanie mebli drewnianych

Coraz większą popularność do malowania mebli drewnianych zyskują farby alkidowe, nazywane inaczej farbami ftalowymi. Ich struktura tworzy na powierzchni drewna idealnie kryjącą warstwę, która jest niezwykle odporna na ścieranie i wilgoć, dlatego wiele osób wybiera ją do malowania starych mebli kuchennych lub łazienkowych. Dodatkowo farby alkidowe zawierają w sobie wiele naturalnych żywic i olejów, które świetnie zabezpieczają nasze drewno. Można wykonać nimi malowanie frontów kuchennych, ale również malowanie mebli kuchennych z mdf, ponieważ dzięki świetnej przyczepności, farba nie sprawia żadnych kłopotów podczas jej nakładania. Malowanie mebli drewnianych warto również wykonać za pomocą lakierobejcy, która świetnie je zabezpieczy i nada efekt naturalnych słojów.

Malowanie mebli laminowanych

Temat malowania mebli laminowanych budzi wiele wątpliwości, ponieważ wiele osób zastanawia się, czy to w ogóle ma sens i czy farba nie odejdzie z ich podłoża, ale również czy będzie na tyle odporna, że ochroni mebel przed zarysowaniem? Malowanie mebli z okleiny budzi wiele pytań, a w szczególności tych związanych z wyborem odpowiedniej farby. Na rynku znajdziemy kilka rozwiązań, które pozwolą na odnawianie mebli kuchennych wykonanych z okleiny. Pierwszym z nich jest farba do drewna i metalu, która ma świetne krycie i trwałość, dzięki czemu możemy skusić się na malowanie szafek kuchennych, komód, czy wiszących półek z okleiny. Powierzchnie eksploatowane najczęściej, takie jak blaty laminowane, czy stoły warto pokryć trwalszą emalią akrylową, jaką jest farba ftalowa lub farba renowacyjna do mebli.

Laminowane stare meble do renowacji warto przed malowaniem pokryć odpowiednią warstwą podkładu, który zwiększy przyczepność i trwałość nakładanych preparatów. Jak wiadomo powierzchnie laminowane są bardzo śliskie, dlatego wymagają dodatkowego zmatowienia. Odnawianie mebli kuchennych z okleiny warto wykonywać za pomocą gąbkowego wałka, który zostawi idealnie gładką powierzchnie i umożliwi nakładanie bardzo cienkiej warstwy farby. Równie dobrze sprawdzi się wałek flokowy i syntetyczny wałek do farby akrylowej, z krótkim włosiem, które nie zostawi żadnych smug. Jak przemalować meble z okleiny, aby efekt był zadowalający?

Warto największą staranność włożyć w przygotowanie mebla przed malowaniem. Zaczynamy od jak najdokładniejszego umycia całego elementu, a następnie przechodzimy do jego dobrego wysuszenia i wytarcia. Kolejnym etapem jest zeszlifowanie powierzchni okleiny drobnoziarnistym papierem ściernym, aby delikatnie wyrównać wszelkie nierówności i ubytki, a dodatkowo poprawić przyczepność farby. Następnie warto odtłuścić mebel za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, albo rozcieńczalnika. Tak przygotowaną powierzchnię możemy zacząć malować wybrana przez nas farbą.

Jak odnowić stare meble kuchenne?

Odnawianie mebli kuchennych do popularny zabieg, który odżywia nasze wnętrze i nadaje mu nowego życia. Jeśli uznamy, że nasze szafki są w dobrym stanie technicznym, możemy zdecydować się na zwyczajne pomalowanie ich powierzchni i wymianę poszczególnych elementów, jak np. uchwyty. Stare szafki bardzo często mają niefunkcjonalne wnętrza, dlatego odnawianie szafek kuchennych może wiązać się również z ich zaplanowaniem i ułożeniem. Możemy zdecydować się na stworzenie dodatkowych szuflad lub komór na poszczególne naczynia lub przyprawy, czy sztućce. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia również organizacje naszej nowej, starej kuchni. Lekkości naszej kuchni mogą nadać również nowe nóżki lub listwy, które je zamaskują i nadadzą naszej kuchni optycznego przesunięcia punktu ciężkości. Zabudowa kuchenna dzięki takim działaniom wydaje się lżejsza i mniej masywna, a tym samym przyjemniejsza dla oka.

malowanie mebli kuchennych

Malowanie mebli kuchennych

Przerabianie mebli kuchennych można wykonać malując ich fronty wodorozcieńczalną emalią akrylową lub rozpuszczalnikową alkidową, jeśli zależy nam na większej trwałości. Malowanie szafek kuchennych jest o wiele lepsze i tańsze od kupna nowej kuchni. Efekt bardzo często jest bardzo zadowalający, dlatego zanim zdecydujemy się na wymianę całej kuchni, pomalujmy ją, aby się przekonać. Malowanie mebli kuchennych lub lakierowanie mebli w kuchni rozpoczynamy od naprawienia drobnych rys i uszczerbień za pomocą szpachli i papieru ściernego. Następnie demontujemy każdy front i odkręcamy z niego wszystkie ruchome elementy, takie jak uchwyty i zawiasy. Podstawą jest zmatowienie naszych szafek i odłuszczenie ich za pomocą benzyny lub acetonu. Malowanie rozpoczynamy od trudno dostępnych miejsc, rogów i detali za pomocą pędzla, natomiast większe powierzchnie możemy pokryć przy pomocy wałka.

Na czym polega politurowanie mebli?

Politurowanie mebli jest prostym zabiegiem odnawiającym nasze meble, który polega na nakładaniu na nie drewnianej powierzchni -politury, która jest spirytusowym roztworem naturalnej żywicy (szelaku). Szelak świetnie odświeża wygląd starych drewnianych mebli, nadając im pięknego, naturalnego połysku. Metamorfoza mebli za pomocą politury nie jest trudna, ponieważ wystarczą nam do tego tylko trzy elementy: papier ścierny (drobnoziarnisty), wałek lub pędzel i gotowy środek politurowy. Warto zwrócić uwagę, aby był on dopasowany do gatunku drewna z jakiego wykonany jest nasz mebel. Jak każde inne malowanie, politurowanie zaczynamy od przygotowania powierzchni mebla, wygładzając jego powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie odtłuszczamy ją acetonem lub benzyną i możemy przystąpić do malowania. Już podczas malowania można zauważyć jak żywica pięknie wchłania się w najgłębsze warstwy drewna, odżywiając go i nadając świeżości. Czas schnięcia to kilka godzin, w zależności od marki szelaku, który wybierzemy.

Renowacja mebli fornirowanych

Bardzo częstym błędem jest mylenie forniru z laminatem, ponieważ ich struktura jest do siebie niezwykle podobna. Aby je odróżnić warto zacząć od powąchania (oczywiście wcześniej umytego) mebla. Okazuje się, że fornir posiada drewniany zapach, ponieważ jest cienkim arkuszem sprasowanego właśnie drewna. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych cech tego materiału, dlatego nawet jeśli pokryty jest gruba warstwą lakieru, nie powinniśmy mieć problemu z jego wyczuciem. Kolejnym elementem, po którym łatwo rozróżnić fornir od laminatu jest drewno (najczęściej sosnowe), które znajduje się pod cienkim arkuszem pokrywającym cały mebel. Laminat najczęściej nakładany jest na płytę wiórową, dlatego warto obejrzeć swój mebel z każdej strony, aby wypatrzeć tę różnicę.

Jak poprawnie wykonać szlifowanie forniru?

Gdy już rozróżnimy, że mamy do czynienia z fornirem, warto go odpowiednio przygotować do malowania, zaczynając od umycia, wysuszenia, wyszpachlowania rys i ubytków i zmatowienia. Po tych czynnościach warto dodatkowo przetrzeć mebel, aby nie było na nim pozostałości pyłu po szlifowaniu. Jak odpowiednio wyszlifować fornir?

Renowacja forniru nie może odbyć się bez jego dokładnego wyszlifowania. Najlepiej zrobić to papierem ściernym o ziarnistości 150-180, a do bardzo cienkiej powierzchni papieru drobnoziarnistego 220. Do dokładnego wyszlifowania możemy wykorzystać szlifierkę, jednak używając jej łatwo zniszczyć powierzchnię mebla, dlatego dla osób mniej wprawionych bardziej poleca się klasyczne tarcie papierem. Następnym etapem jest odtłuszczenie powierzchni za pomocą acetonu lub benzyny ekstrakcyjnej i nałożenie podkładu, który zwiększy przyczepność farby.

odnawianie mebli

Malowanie mebli fornirowanych

Malowanie forniru warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej farby. Najlepiej sprawdzi się farba ftalowa ze względu na jej dużą przyczepność, trwałość i elastyczność. Istotny jest również wybór narzędzia do malowania, aby zachować naturalny efekt drewna. Wiele osób wybiera specjalne wałki do akrylu, ponieważ zawierają włosie, jednak warto wykonać takie malowanie drewna pistoletem, który idealnie pokryje całą powierzchnie forniru.

Oklejanie mebli fornirowanych na nowo

Odnawianie mebli fornirowanych może przebiegać również w inny sposób. Wiele osób poza malowaniem decyduje się na ich ponowne oklejenie. Fornirowanie na nowo to wprawdzie ostateczność, jednak gdy nasze meble są w bardzo złym stanie zostaje nam tylko taka możliwość. Jeśli mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia nic nie stanie nam na przeszkodzie, aby zrobić to w prawidłowy sposób. Arkusze forniru dostaniemy w sklepach stolarskich i firmach robiących meble na zamówienia. Warto jednak na początku upewnić się, czy w danym miejscu można zakupić pojedyncze płaty okleinowe, czy duże paczki po kilkanaście sztuk. Gdy uda nam się kupić odpowiednią dla nas ilość (nie zapominając również o specjalnym kleju do forniru) możemy przejść do pracy.

Zaczynamy od dokładnego wymierzenia i zaplanowania układu, jaki chcemy stworzyć na powierzchni mebla. Następnie dokładnie wycinamy poszczególne fragmenty forniru za pomocą gilotyny lub noża. Wycięte części ponownie przykładamy do naszego mebla, żeby sprawdzić, czy wszystko równo wycięliśmy. Kolejnym etapem jest przyklejenie płyt nakładając na nie sporą ilość kleju. Ważne aby dobrze docisnąć element i pozbyć się ewentualnego powietrza spod spodu. Fornir chwyta natychmiast, jednak jego całkowite wyschnięcie następuje po około dobie. Przyklejony i dobrze wyschnięty arkusz należy wyszlifować, aby nie pozostały na nim pozostałości kleju. Na koniec następuje malowanie mebli z okleiny fornirowej. Najlepiej wykonać je za pomocą lakieru barwiącego lub wybranej przez nas farby.

Metamorfoza starej boazerii – jak odnowić boazerię bez szlifowania?

Trend na boazerie pamiętają nasze babcie i dziadkowie, jednak współcześnie moda powraca i zamiast zrywać ją ze ścian warto wykonać jej metamorfozę, która ożywi nasze wnętrze i nada mu ciekawego stylu. Mamy dwie opcje do wyboru pomalowanie boazerii bez szlifowania lub z nim. Oczywiści najprostsze byłoby zwykłe pomalowanie desek jedną warstwą lakieru lub farby, która idealnie pokryje drewno bez większego wysiłku, jednak najlepszy efekt uzyskamy po dokładnym wyszlifowaniu całej powierzchni. Jest to niestety najdłuższy proces całego przedsięwzięcia, jednak warto się namęczyć dla efektu końcowego.

Szlifowanie można wykonać za pomocą papieru ściernego o średniej ziarnistości lub szlifierki. Jako, że jest to bardzo pracochłonne, wiele osób decyduje się na pomoc fachowca, który wykonuje piaskowanie. Dzięki temu zabiegowi, nasza boazeria będzie idealnie wygładzona i przygotowana do malowania. Malowanie również warto wykonać pistoletem, który dokładnie pokryje każde zagłębienie. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne malowanie wybierzmy odpowiedni lakier i wałek (najlepiej z włosiem), który nada efekt naturalnych drewnianych słojów.

Renowacja mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane to nieodłączny element wyposażenia naszych domów i mieszkań. Są to wszelkiego rodzaju kanapy, pufy, fotele, a nawet krzesła obite materiałem. Jak każdy często używany mebel, tapicerka również może się zużyć, pobrudzić lub rozpruć. Metamorfoza mebli tapicerowanych może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, które odświeży nasze wnętrze i nada mu nowego klimatu. Jeśli posiadamy pufy i fotele, czy krzesła z materiałowym obiciem możemy kupić na nie całkiem nowy materiał, którym następnie zostaną obite. Możemy w tym przypadku skorzystać z pomocy fachowcy lub spróbować samodzielnie obić nasz mebel. Często wystarczą do tego młotek i gwoździe, ponieważ wiele mebli jest podbijanych od ich spodu. Wymiana takiego materiału nie jest trudna. Inną kwestią jest już renowacja mebli skórzanych, których odnowienie, może być nieco trudniejsze.

Naprawa mebli skórzanych

Renowacja mebli skórzanych jest możliwa, o ile posiadamy do tego niezbędne narzędzia i preparaty. Najprostszym sposobem na zakamuflowanie zagnieceń, czy wszelkich dziur w skórze jest kupienie poduszek i koców, które zakryją każde niedoskonałości, jednak takie działanie nie pozbędzie się problemu, a tylko go zakryje. Najlepszym sposobem może okazać się jednak całkowita naprawa, która sprawi, że nie będziemy się stresować, gdy np. przyjdą goście. Do naprawy dziur w skórze możemy zabrać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest łatanie, które polega na dobraniu odpowiednio dopasowanego kolorem materiału i przyklejenia go w uszkodzonym miejscu za pomocą specjalnego kleju.

Innym sposobem może być próba zaszycia dziury specjalną żyłką i zabezpieczenie jej klejem do skóry, aby nie odstawała. Na rynku można spotkać również specjalne preparaty płynnej skóry, które załatają mniejsze pęknięcia i zadrapania. Gdy nasza kanapa, lub skórzany fotel są naprawdę w złym stanie, ostatecznym rozwiązaniem będzie oddanie naszego mebla do fachowca. Aby nie dopuścić do niszczenia się skóry warto ją pielęgnować, konserwując ją specjalnymi środkami z przeznaczeniem do skórzanej powierzchni. Regularne dbanie o skórę sprawi, że będzie ona bardziej elastyczna i odporna na zniszczenia.

renowacja mebli skórzanych

Jak wyczyścić materiałowe powierzchnie mebli?

Jeśli chcemy zostawić stary materiał, czasem wystarczy po prostu go wyprać, aby odświeżyć jego kolor. Można do tego użyć specjalnych środków myjących lub wypożyczyć odkurzacz piorący, który z łatwością usunie wszelkie zanieczyszczenia. Czyszczenie mebli tapicerowanych odkurzaczem piorącym następuje praktycznie w dwóch krokach. Na początku specjalną głowicą rozprowadzamy po materiale wodę ze specjalnym środkiem, który wnika w jego powierzchnię, pozbywając się wszelkich plam i zabrudzeń. Po odczekaniu około 15 minut, w odkurzaczu włącza się tryb wciągania. Narzędzie z łatwością wciąga cały wpuszczony preparat wraz z wodą i zabrudzeniami, pozostawiając czystą powierzchnię mebla. To jak brudna była nasza kanapa, czy fotel, możemy zauważyć po kolorze płynu, który odkłada się w osobnym zbiorniku odkurzacza.