Jak odnowić meble?

Aktualizacja:

Meble odpowiednio zabezpieczono z odpowiedniego drewna potrafią posłużyć przez długi czas. Często posiadamy stare komody, stoliczki czy kredens po naszych dziadkach. Z biegiem czasu nasze meble tracą na wyglądzie lecz można je w bardzo łatwy i przede wszystkim tani sposób odnowić, aby wcielić w nie nowe życie i nadać blasku. W zależności od rodzaju mebla oraz drewna z jakiego jest wykonany będzie wykorzystywać różne metody. Sprawdź jak odnowić meble i nadać swoim meblom nowy świeższy wygląd.

Nasze ulubione meble zostały zniszczone przez lata użytkowania, co wtedy zrobić? Odnowienie mebli to racjonalny wybór, zwłaszcza gdy obecnie wszystko inne jest produkowane bez serca, szybko i produkty są niskiej jakości. Za prawdziwe wyposażenie na przykład naszej kuchni dzisiaj możemy zapłacić nawet 20 tysięcy złoty. Koniec wstępu przejdźmy do konkretów, które pokażą nam jak wydłużyć życie naszego sprzętu.

Do pracy będziemy potrzebować klika ważnych rzeczy, bez których odrestaurowanie naszych mebli będzie niemożliwe. Są to między innymi takie rzeczy jak:

  • Ściereczka, przed przystąpieniem do każdej pracy związanej z renowacją i wszelakim odnawianiem czegoś trzeba pozbawić przedmiotu wszelkiego kurzu i zanieczyszczenia.
  • Zwykły płaski pędzel, który będzie nam potrzebny do nakładania odpowiedniej chemii.
  • Uchwyt do papieru ściernego, czyli paca oraz papier ścierny, jeśli chodzi o ziarnistość – warto zainwestować w dwa paski, gruboziarnisty do obróbki wstępnej oraz cienko ziarnisty do wykończenia i ogólnej obróbki końcowej.

Warto zauważyć, że drewno pozbawione powłoki ochronnej jest bardzo podatne na zniszczenia, dlatego warto je zabezpieczać między innymi przez wilgocią, która może bardzo łatwo skorodować nasze drewno. Więcej o zabezpieczeniu drewna możesz przeczytać tutaj.

Użycie odpowiedniego środka zabezpieczającego nasze drewno jest bardzo ważnym punktem w odnawianiu mebli. Lakierobejca jest jedną z najpopularniejszych form, które pozwolą nam skutecznie zabezpieczyć nasze meble oraz nadać im żywego koloru. Różne rodzaje lakierobejcy posiadają różne właściwości. Wszystkie jednak skutecznie chronią meble przez warunkami atmosferycznymi, wilgocią, a użycie odpowiedniego nabłyszczacza w końcowej fazie utrudnia osadzanie kurzu na naszych meblach.

Farba, czyli malowanie jest na pewno skutecznym sposobem, aby poprawić wygląd naszego wyposażenia. Ważne, aby podczas zakupu farby sprawdzić jej toksyczność, zaleca się kupno farby m.in bez amoniaku, który może być szkodliwy, jeśli użyjemy go na meblach kuchennych. Tutaj króluje kolor biały, więc odpowiadamy na pytanie jak odnowić stare meble na biało.

Wosk bezbarwny, jest to najprostszy etap podczas renowacji i tutaj warto postawić na naturalność i kupić wosk naturalny, często wykonywane są na bazie wosku pszczelego. Jak to w życiu bywa niektórzy producenci lubią naciągać oferując wosk, który posiada bardzo mały procent właściwego wosku, dlatego warto rozejrzeć się za dobrym producentem, który oferuję procentowo najwięcej wosku w wosku 😉 Tworząc cienką warstwę, która świetnie chroni nasze drewno przed wszelakimi zabrudzeniami.

Powyższe przykłady to nie wszystko, możemy również użyć olejów do drewna, posiada bardzo zbliżone cechy jak lakierobejca. Dobrym pomysłem jest zastosowanie paru metod, warto próbować również nakładać parę warstw i testować z odcieniami naszych mebli. Zastosowanie paru warstw lakieru czy wosku może dać powalając efekt. W przypadku lakierobejcy kolor nasz po nałożeniu trzech warstw będzie bardzo ciemny.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem prac w nakładaniu odpowiedniego impregnatu dokładnie wyczyścić powierzchnie, warto również przejechać parę razy papierem ściernym, aby dokładnie oczyścić powierzchnie, zalecana chropowatość to >1000.

Jak odnowić stare meble kuchenne – zdjęcia

Przewiń do góry