Przejdź do treści

Ile kosztuje dom?

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2020

Wiele osób chce się usamodzielnić, chcę podjąć milowy krok jakim jest budowa domu. Stawiają sobie najważniejsze pytanie – ile kosztuje budowa domu? Dzisiaj opowiemy o różnych wariantach i odpowiemy na pytania związane z budową i kosztami budowy domu. Na koszt budowy domu wchodzą dziesiątki czynników na przykład koszt działki i lokalizacja, lecz załóżmy, że mamy już kupioną działkę pod budowę domu i zajmijmy się strice kosztami związanymi z budową.

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Wiele osób decyduję się za budowę domu parterowego, ma to swoje plusy i minusy. Zdecydowanym plusem jest to, że taki domy są zwyczajnie tańsze w budowie, budowa dodatkowego piętra jest o wiele kosztowniejsza i bardziej złożona technicznie. Jeśli planujemy budowę domu na wsi to jednak ta opcja jest najlepsza. Działki na wsi są względnie tanie, dlatego nie musimy oszczędzać metrażu i budować domu piętrowego. Jest to też świetna alternatywa dla osób, którzy żyją w modelu 2+1, czyli rodzice z dzieckiem.

Ile kosztuje budowa domu 100m2?

Wiele osób, zwłaszcza starszych jest nauczonych do robienia wielu rzeczy samemu. Na przykładzie mojego ojca mogę powiedzieć, że przez to pozwalało się wybudować dom w dość młodym wieku. Dziś większość ludzi nie wie co to naprawa pralki, wstawianie okien, drobna hydraulika oraz budowa domu. Jeśli masz pojęcie o budowlance możemy znacznie obniżyć koszt naszego mieszkania czy domu. Ekipy budowlane często lecą po kosztach i używają materiałów słabych jakości, więc rozwiązanie budowy domu na własną rękę jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

Jakich materiałów budowlanych użyje do budowy domu?

Ten sam worek cementu może różnić się ceną nawet 30%, pustaki, fugi, płytki i wiele innych rzeczy czeka na nasze kupno. Przy większych zamówieniach można negocjować i dostać zniżki. Zalecane jest porównywanie cen w paru sklepach, często też ceny znacząco różnią się w zależności od pory roku. Warto już zawczasu analizować ceny materiałów, jeśli masz taką możliwość możesz zamówić materiały budowlane u innej firmy budowlanej, gdyż takie firmy zazwyczaj mają nawet 20 % zniżki. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej to warto zainteresować się zwrotem VAT za materiały budowlane.

Ile kosztuje budowa w domu w stanie surowym?

Stan surowy to stan, gdy mieszkania nie posiada często nawet okien i drzwi, a sam szkielet. Trzeba brać pod uwagę, że wykończenie takiego domu może kosztować tyle samo co jego zakup w stanie surowym. Wchodzimy na portal nieruchomości i widzimy duży rozstrzał w cenach. W miejscowości 5 tysięcy mieszkańców, 4 pokojowe 140m2 mieszkanie, cena 175 000. Wychodzi średnio 1200 zł za metr kwadratowy. Nie każdy jednak chce kupić dom, sprawdzamy mieszkania. Mieszkanie w bloku, stan surowy, miejscowość 2 tysiące mieszkańców, cena 99 tysięcy za 77 metrów kwadratowych. Cena poniżej 100 tysięcy wielu napawa optymizmem, lecz pamiętajmy, że stan surowy może być całkowity lub częściowy.

Ile kosztuje budowa małego domu 50m2?

50 m2 dom jest świetną opcją dla młodego małżeństwa, którzy wchodzą na swoją drogę niezależności. Co prawda taki dom jest mniejszy niż standardowy dom jednorodzinny to jednak coraz więcej młodych osób planuje zakup właśnie mniejszego metrażu ze względu na oszczędności. Uśredniając zakup materiałów, dużą część pomocy fachowców i budowlańców wraz z zakupem działki w mieście 10 tysięcy mieszkańców możemy zamknąć się w okolicach 125 tysiącach. Jest to jak najbardziej dobra cena, porównując 50 m2 we Wrocławiu czy Warszawie, gdzie mieszkania potrafią w podobnym metrażu kosztować nawet 500 tysięcy.

Ile kosztuje budowa domu z drewna?

Coraz więcej osób zastanawia się jakie zalety niesie ze sobą budowa domu z drewna. Jedynym z plusów są własnie koszta, ale niektórzy stawiają na tak zwane eko-domy. Dobry dom z drewna może przetrwać tyle samo co budynek murowany. Dużą popularnością cieszą się domy z bali. Jaki jest koszt domu z bali? Wchodząc na stronę jednego z producentów domów z bali widzimy cennik 1300-1700 złoty za metr kwadratowy. Moim skromnym zdanie jest to dość sporo, ceny dość mocno zbliżone do budowy murowanego domu, lecz bycie eko w tych czasach kosztuje.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Dla osób zamożniejszych, firmy budowlane przyjmują zlecenia na tak zwane domy pod klucz, czyli domy które są oddawane do natychmiastowego użytku. Ceny są znacznie wyższe, a budowa 100m2 domu może kosztować nawet 500 tysięcy. Decydując się na zakup domu pod klucz pozostanie nam wstawić tylko meble i urządzenia sanitarne. Wykończenie deweloperskie to wykończenie, które obejmuje między innymi okna, instalacje elektryczną czy wylewkę podłogową.