Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020
W każdym domu nadchodzi taki dzień na wielkie sprzątanie. To czas, gdy zaglądamy w miejsca, o których przy naszym tempie życia często zapominamy. W takim momencie, poza mikrofalówką, szafą, czy lodówką, warto zaglądnąć również do pralki, która mimo że kojarzy nam się z czystym i pachnącym praniem, może w swym wnętrzu skrywać wiele nieprzyjemnych zapachów i grzybów. Zaniedbana pralka sprawia domownikom duży dyskomfort, a wydobywający się z jej wnętrza zapach może także przejść na nasze czyste pranie. Żeby do tego nie dopuścić, konieczna jest regularna pielęgnacja naszego urządzenia. Jak wyczyścić pralkę i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z jej wnętrza?
Czego przyczyną może być nieprzyjemny zapach z pralki?
Spis treści
Może kojarzysz ten okropny smród z pralki, który potrafi unosić się w całym mieszkaniu i przenosić się na Twoje świeżo wyprane ubrania? Nie? To masz szczęście, ale pamiętaj, że aby Cię to nie spotkało, powinieneś czyścić pralkę minimum raz na kilka miesięcy. Często jednak okazuje się, że nawet przy systematycznym i dokładnym dbaniu, możemy zauważyć, że śmierdzi z pralki. Ten zapach przypomina stęchliznę i bardzo często grzybicę. Najczęściej smród wydobywa się z rur, bębna, czy pojemnika na proszek.
Przyczyn może być kilka, jednak najczęściej smród z pralki wynika z mocno zanieczyszczonego filtra, na którym osadzają się wszystkie zanieczyszczenia z naszych ubrań. Mowa tu o kurzu, włosach, paprochach, nitkach, a nawet sierści zwierząt itp. Im dłużej zanieczyszczenia zbierają się na filtrze, tym gorszego zapachu możemy się spodziewać. Warto co jakiś czas zaglądać do filtra, aby nie dopuścić do gnicia.
Tak samo może być w przypadku gumowych elementów, które znajdują się wewnątrz bębna. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się czyste, jednak jeśli odegniemy jedną z gumowych części, możemy dostrzec osiadający osad i zanieczyszczenia, które tak jak w przypadku filtra, mogą generować smród z pralki. Podczas regularnego czyszczenia naszej pralki, powinniśmy zwrócić uwagę również na szufladkę na proszek, w którym z czasem odkładają się resztki detergentów i gniją, wydzielając okropny smród.
Dodatkowo w szufladce najczęściej możemy spotkać pleśń zmieszaną ze zgniłą mazią ze starego proszku. W tym wypadku bardzo silnie odczujemy zapach stęchlizny, który z każdym kolejnym praniem, może przenieść się na nasze czyste ubrania. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pralki może być wiele i bardzo często nawet nie jesteśmy tego świadomi. Niestety nawet pozostawienie wilgotnego prania na noc w pralce, bez dostępu powietrza – może przyczynić się do powstania przykrego zapachu. Jak więc wyczyścić pralkę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Jak wybrać najlepszy środek do czyszczenia pralki?
Na rynku można spotkać bardzo dużo produktów do czyszczenia pralki. Praktycznie każdy producent sprzętu agd, posiada w swojej kolekcji markowe środki do czyszczenia pralki. Preparaty zaczynają się od odkamieniaczy, a kończą na klasycznych środkach czyszczących. Jak wiadomo wszystkie takie sprzęty potrzebują regularnej pielęgnacji, aby nie ulec zniszczeniu, a tego typu środki są dla nich specjalnie dedykowane. Nie wiemy, czy istnieje idealny środek do czyszczenia pralki. Możemy jednak spróbować wytłumaczyć Ci działanie tego typu preparatów i sposoby ich stosowania. Decyzja będzie już zależeć wyłącznie od Twoich przekonań i indywidualnych potrzeb.
Powinieneś wiedzieć, że każdy środek czyszczący działa na podobnej zasadzie, a czyszczenie wykonuje się nim najczęściej na pustym bębnie, gdyż ze względu na wysoką aktywność chemikaliów, nasze ubrania mogłyby ulec zniszczeniu, gdyby znajdowały się wewnątrz pralki. Tego typu mycie pralki (silnymi środkami chemicznymi) powinno wykonywać się minimum raz na trzy miesiące. Wtedy będziemy mieć pewność, że pralka jest w optymalnym stanie, a jej zapach nie będzie drażnił naszego nosa. Jeśli zastanawiamy się nad najlepszym środkiem chemicznym do czyszczenia, powinniśmy skupić się na jego właściwościach. Warto wybierać produkty, które na swojej etykiecie posiadają informację, że środek:
- skutecznie usuwa kamień
- odkaża i odświeża
- usuwa nagromadzony w filtrze i gumowych elementach brud, a szara maź w pralce znika
- usuwa pleśń w pralce
- przeciwdziała korozji i osadzaniu się kamienia na poszczególnych elementach
- nadaje się również do czyszczenia gumowych i plastikowych części
- posiada kompozycje zapachowe, które pozostawią pralkę świeżą i pachnącą
- chroni ważne części pralki i wydłuża jej żywotność
Powyższe właściwości to największe potrzeby naszej pralki, dlatego warto wybierać produkty, które posiadają je wszystkie lub chociaż część z nich. Różne środki, mają również różne zastosowanie. Preparaty do czyszczenia pralki mogą posiadać opcję np. 5w1, a inne bywają tylko do jednego przeznaczenia. Poszczególne mieszanki do czyszczenia najczęściej dzielą się na odkamieniające lub odgrzybiające. Środki czyszczące możemy spotkać w wielu postaciach, jako proszek do czyszczenia pralki, specjalne tabletki do czyszczenia pralki, a nawet w wersji płynu, który wlewamy bezpośrednio do środka bębna. Najlepsze płyny, proszki i tabletki do czyszczenia pralki możemy nabyć w sklepie chemicznym, drogerii, supermarkecie lub w popularnych sklepach internetowych. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z tak inwazyjnych metod środkami chemicznymi, możemy wykorzystać domowe, tańsze rozwiązania, które mogą okazać się tak samo skuteczne! Jakie są domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki?
Domowe sposoby na czyszczenie pralki
Wybór odpowiedniego preparatu do czyszczenia bębna może okazać się trudniejszy, niż nam się wydaje. Wynika to z dużej możliwości wyboru i wielu rodzajów poszczególnych środków myjących. Kolejnym etapem naszych dylematów jest decyzja o tym, czy wolimy skorzystać ze środków, które mamy pod ręką w kuchni, czy może z gotowych chemicznych preparatów. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, ważne jest aby czyszczenie pralki i jej pielęgnacja były naszym systematycznym nawykiem. Pamiętajmy, że odpowiednia higiena ma gigantyczny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego zadbajmy o nie czyszcząc również pralkę i nie pozwalając na stęchnięcie ubrań, które nakładamy później na naszą czystą skórę.
Wielu właścicieli pralek jest przeciwnikami środków chemicznych, dlatego najczęściej decydują się na domowe metody z wykorzystaniem np. octu, wybielacza, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Wiele osób korzysta również z tabletek do zmywarki i z silnych odkamieniaczy, takich jak Domestos. Jak wyczyścić pralkę sodą? Jak wygląda czyszczenie filtra w pralce naturalnymi sposobami? Czy ocet niszczy pralkę? Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Jak wyczyścić gumę w pralce za pomocą octu i sody oczyszczonej? Te i wiele innych pytań pada w internecie w oczekiwaniu na jasną odpowiedź. My w takim razie spróbujemy na te pytania odpowiedzieć i podpowiemy Ci, czym wyczyścić pralkę, aby uzyskać najlepszy efekt?
Czyszczenie pralki octem
Okazuje się, że stosowanie octu podczas czyszczenia pralki, może dać nam największe efekty. Jego skuteczność testuje wielu gospodarzy i gospodyń domowych nie tylko do pralek, ale również do czyszczenia łazienek i elementów kuchennych. Jakie są jego właściwości? Na początku warto wspomnieć, że ocet to wydatek kilku złotych, a jego skuteczność jest ogromna. Jak się okazuje ocet jest świetnym odkamieniaczem i jest w stanie całkowicie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z naszej pralki. Dużym plusem jego stosowania jest to, że jeśli zostaną po nim jakiekolwiek resztki w bębnie – nie musimy martwić się o nasze ubrania i o to, że mogą zostać w jakikolwiek sposób zniszczone. I od razu w odpowiedzi na pytanie, czy ocet niszczy pralkę, odpowiadamy: NIE! Jest to całkowicie naturalny środek, który usuwa wszelkie zabrudzenia, zabija bakterie i wszelkie zarazki bez dodatkowych uszkodzeń.
Jego bardzo dużą zaletą jest umiejętność usuwania grzyba i pleśni. Co ciekawe można używać go w trakcie prania ubrań do usuwania ciemnych plam, zmiękczania ubrań i pozbycia się ich elektryzowania, co sprawia, że korzyści jakie daje nam ocet – zwiększają się! Czyszczenie urządzenia i ubrań w jednym! Czego chcieć więcej? Jak wiadomo ocet posiada bardzo silny i dla wielu dość nieprzyjemny zapach. Może to być jedyny minus jego stosowania, jednak przy zmieszaniu go z proszkiem lub wodą – łatwo się go pozbyć. Samo czyszczenie pralki jest dość proste, ponieważ wystarczy jedynie wlać ocet (jedna szklanka powinna wystarczyć) bezpośrednio do pralki lub do szuflady na proszek i nastawić „puste pranie”. Urządzenie i możliwości octu resztę zrobią za Ciebie.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Wspominając o naturalnych środkach do czyszczenia, nie możemy zapomnieć o sodzie oczyszczonej. Mycie pralki octem i sodą oczyszczoną może okazać się tak samo skuteczne, jak stosowanie drogich proszków chemicznych do odkamieniania. Soda oczyszczona jest w stanie oczyścić i odświeżyć wnętrze bębna, pozbywając się tym samym kamienia, grzyba i nieprzyjemnego zapachu. Jak wiadomo nasza pralka jest bardzo narażona na działanie twardej wody, która płynie w naszych rurach. Kamień i osad osadzają się na ważnych elementach naszej pralki skracając jej żywotność i powodując kosztowne zniszczenia. Soda oczyszczona jest środkiem znanym od wieków. Zapewne każdy z nas posiada ją w swojej kuchni, ponieważ jej liczne właściwości i możliwości jej stosowania, często przydają nam się w codziennych czynnościach.
Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu, który świetnie radzi sobie z kamieniem i brzydkimi zapachami. Jeśli dodamy do niej olejki eteryczne – zadziała jak pochłaniacz na wszystkie nieprzyjemne zapachy w naszej pralce. Soda jest w stanie rozpuścić tłuszcz, zanieczyszczenia i wszelkie związki organiczne, które mogą zalegać w filtrze i gumowych elementach pralki. Posiada właściwości zmiękczające wodę i zabijające bakterie. Proces czyszczenia pralki sodą oczyszczoną jest równie prosty, jak w przypadku octu. Wystarczy napełnić szufladkę na proszek i płyn do prania sodą i nastawić puste pranie. Jeśli Twoja pralka nie posiada takiej opcji, możesz do bębna wrzucić kilka ręczników lub ściereczek (nie bój się – soda ich nie zniszczy). Jedna szklanka sody powinna wystarczyć. Warto nastawić najwyższą możliwą temperaturę, aby wszystko dokładnie się wyparzyło. Wirowanie i moc obrotów nie ma w tym przypadku znaczenia. Po tak wykonanym praniu nasze urządzenie odżyje, a przykry zapach z pralki zniknie.
Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
Smród z pralki może być bardzo przytłaczający, szczególnie gdy przenosi się na nasze wyprane ubrania. Ktoś znalazł na to bardzo skuteczny sposób. Są nim tabletki do zmywarki, które bez najmniejszego problemu oczyszczają bęben, filtr pralki, uszczelki, a nawet zanieczyszczone rury odpływów. Jak wiadomo tabletki, które kupujemy do naszych zmywarek są bardzo efektywne i przedłużają życie naszego urządzenia. Dlaczego więc nie wykorzystać ich właściwości do dokładnego wyczyszczenia naszej pralki? Wystarczy wrzucić dwie lub trzy sztuki do bębna i nastawić puste pranie. Ich skład pod wpływem ciepłej wody i wirowania dotrze w każdy zakątek pralki i usunie nawet trudno dostępny brud i osad. Dodatkowo odświeży jej wewnętrzny zapach i sprawi, że jej wnętrze będzie lśniło, jak nasze czyściutkie naczynia!
Czyszczenie pralki Domestosem
Niestety wiele osób nie ma czasu na sprzątanie swojej pralki lub nawet nie wie, że trzeba to robić również od jej środka. O tym, że trzeba ją odkamieniać, dowiaduje się często w momencie, gdy pralka się zatka lub zepsuje. W takiej sytuacji może pomóc silny środek, który jest w głównym stopniu przeznaczony do czyszczenia toalet. Mowa tu o Domestosie, który słynie ze swoich bakteriobójczych i odkamieniających właściwości. Sposób ten na pierwszy rzut oka może wydawać się dość inwazyjny, jednak gdy żaden z domowych sposobów nie działa można sięgnąć po silniejszą broń, jaką jest Domestos.
Aby pozbyć się kamienia i nieprzyjemnego zapachu wystarczy wlać jedną nakrętkę detergentu. Absolutnie nie wlewaj go do pojemnika na proszek, ponieważ jest on wykonany z plastiku, a tego typu detergent może go rozpuścić. Niezależnie od zanieczyszczenia naszej pralki nastawiamy najwyższą możliwą temperaturę i puszczamy puste pranie. Oczywiście czyszczenie Domestosem powinniśmy w tym wypadku wykonywać regularnie – co dwa tygodnie przez około 2 miesiące. Wtedy będziemy mieć pewność, że bęben, uszczelki i filtr będą dokładnie odkamienione i wolne od wszelkich bakterii i zarodników, a także nieprzyjemnych zapachów.
Czyszczenie pralki ładowanej od góry
Wciąż popularna pralka ładowana od góry (znana jako pralka frania) również wymaga regularnej pielęgnacji. Mimo, że niektórym może się to wydawać trudniejsze, ponieważ jej budowa jest bardziej skomplikowana od tradycyjnych pralek automatycznych – jej czyszczenie jest tak samo proste, a niektórzy mówią, że nawet prostsze. Proces czyszczenia pralki ładowanej od góry, powinniśmy zacząć od nastawienia jej pustego bębna na najniższą temperaturę. Takie działanie pozwoli zmiękczyć wszystkie zanieczyszczenia i schłodzić je. Wtedy będzie nam dużo prościej, ponieważ tego rodzaju pralki posiadają dodatkowe procesy parowania. Następnie do schłodzonego bębna wsypujemy środek odkamieniający lub któryś z wymienionych produktów naturalny. To już zależy wyłącznie od nas. Nastawiamy puste pranie. Po wszystkim wyciągamy pojemnik na proszek i płyn do płukania i przy pomocy szczoteczki lub gąbki i płynu do czyszczenia pralki lub sody / octu myjemy go z zebranej z resztek proszku mazi. Na koniec warto zostawić pralkę otwartą, aby wszystko dokładnie wyschło.
Jak wyczyścić filtr w pralce?
Filtr w pralce jest jednym z najważniejszych elementów, który pozwala oddzielić większe zanieczyszczenia takie jak włosy, kurz, paprochy, sierść, nitki itp. od odprowadzanej wody. Powinno się go regularnie czyścić, ponieważ zalegające tam odpadki, mogą gnić i doprowadzić do jego zatkania i w konsekwencji zepsucia się naszej pralki. Odpowiednie czyszczenie filtra znacznie podniesie jakość prania i przedłuży żywotność naszego urządzenia. Czyszczenie filtra jest bardzo prostą czynnością, która nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy go wyciągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Z miejsca, w którym jest mocowany warto wyciągnąć pozostałe zanieczyszczenia. Producenci pralek polecają wykonywać tę czynność minimum raz na miesiąc. Warto pamiętać, że detergenty lub naturalne środki czyszczące, o których wcześniej pisaliśmy również posiadają właściwości rozpuszczające brud w filtrze. Poleca się jednak zaglądanie do jego wnętrza, nawet po oczyszczeniu specjalnym preparatem w pustym praniu, ponieważ tego typu środki mogą nie usunąć wszystkiego. Czyszczenie filtra w pralce może i jest proste, tylko czy wszyscy wiedzą, gdzie on się znajduje?
Gdzie jest filtr w pralce?
Według badań ankietowych przeprowadzonych przez poszczególnych producentów pralek, wielu ich użytkowników nie ma pojęcia, gdzie znajduje się filtr. Niektórzy też nie wiedzą, że jest to miejsce, które wyłapuje kurz, włosy i monety, które wypadły nam z kieszeni w trakcie prania. Dużym udogodnieniem w większości pralek jest to, że są one wyposażone w specjalną kontrolkę, która zapala się, gdy wyczuje, że jej filtr jest już bardzo zanieczyszczony. Filtry są zazwyczaj umiejscowione na dole pralki od zewnętrznej strony i zakryte są widoczną klapką. Aby do nich dotrzeć wystarczy lekko przycisnąć wieczko i umiejętnie wyciągnąć brudny filtr. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy producent może umiejscowić go w nieco innym miejscu, jednak ich znalezienie nie powinno być trudne.
Jak wyciągnąć filtr z pralki?
Wyciąganie filtra z pralek różnych producentów, może się od siebie nieco różnić. Warto poznać szczegóły związane z jego wyciąganiem, aby przypadkiem go nie uszkodzić. W niektórych modelach filtr jest zwyczajnie wyciągany, jednak gdy poczujemy delikatne blokowanie, oznacza to, że model naszej pralki posiada odkręcany filtr. Po odkręceniu możemy być pewni, że zrobiliśmy to prawidłowo!
Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?
Szlam lub maź, która osadza się w naszej pralce lub w szufladzie na proszek i płyn do płukania to nic innego jak zabrudzenia z ubrań i resztki proszków. Śmierdząca pralka lub fakt, że pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki może okazać się skutkiem właśnie jego obecności. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu, może okazać się użycie wybielacza. Zanim jednak go użyjemy, powinniśmy założyć rękawiczki ochronne, aby nie poparzyć sobie skóry. Wystarczy namoczyć ściereczkę wybielaczem i dokładnie wyczyścić cały fartuch. Po skończeniu tej czynności, poleca się nastawić puste pranie, aby wszystko dokładnie się wypłukało. Przecież nie chcemy, aby nasze pranie nieregularnie się wybieliło i tym samym zepsuło. Taka czynność zapewni nam czystą pralkę przez długi czas.
Czym zlikwidować pleśń na gumie w pralce?
Niestety jeśli nie będziemy dokładnie i systematycznie czyścić naszej pralki i wszystkich jej części, poza zebranym w niej kamieniem i szlamem – może rozwinąć się w niej grzyb i pleśń. Jest to skutek dużej wilgoci i wysokiej temperatury, które utrzymują się w pralce praktycznie bez przerwy. W okolicach gumowych części i wszelkich uszczelek wyrasta pleśń, która wydziela brzydki zapach w pralce. Sposobem na ich bezpowrotne pozbycie się, jest użycie octu lub sody oczyszczonej. Jeśli korzystamy z gotowych środków, zwróćmy uwagę, czy posiadają właściwości przeciwgrzybicze. Następnie nastawmy puste pranie z wykorzystaniem wybranego przez nas preparatu i gotowe! Na koniec możemy zostawić otwartą pralkę, aby wszystko dokładnie wyschło. Polecamy również po każdym praniu, uchylać drzwi pralki. Pozwoli to na jej ochłodzenie i wyschnięcie, nie doprowadzając do ponownego powstania grzyba i pleśni.
Najczęściej brzydki zapach z pralki wynika z mocno zanieczyszczonego filtra na którym osadzają się wszystkie zanieczyszczenia z naszych ubrań. Przejdź tutaj aby sprawdzić pozostałe możliwe przyczyny.
Sposobów na to jest wiele, zależy od nas jaki wybierzemy i czy wolimy skorzystać ze środków, które mamy pod ręką w kuchni, czy może z gotowych chemicznych preparatów. Możemy na przykład wyczyścić pralkę octem lub tabletkami do zmywarki. Obie metody oraz inne znajdziesz opisane szczegółowiej w powyższym artykule.
Czyszczenie filtra jest bardzo prostą czynnością, która nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy go wyciągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Z miejsca, w którym jest mocowany warto wyciągnąć pozostałe zanieczyszczenia. Filtry są zazwyczaj umiejscowione na dole pralki od zewnętrznej strony i zakryte są widoczną klapką.
Śmierdząca pralka lub fakt, że pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki może okazać się skutkiem obecności szlamu. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego nieprzyjemnego problemu, może okazać się użycie wybielacza.
W okolicach gumowych części i wszelkich uszczelek wyrasta pleśń, która wydziela brzydki zapach w pralce. Sposobem na ich bezpowrotne pozbycie się, jest użycie octu lub sody oczyszczonej. Sprawdź tutaj jak to zrobić!