Przejdź do treści

Najlepsze myjki do okien w 2021

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

Mycie okien to aktywność, którą większość z nas umieści na liście swoich nielubianych obowiązków domowych. To męczący proces, wymagający wysiłku fizycznego i przygotowania odpowiednich warunków i zależny od odpowiedniej pogody. Niestety, bardzo często tradycyjne metody pozostawiają wiele do życzenia, a smugi i niedoczyszczone fragmenty będą nas tylko później denerwowały. Dostępne są urządzenia, które służą pomocą w tej czynności, co skłoniło nas do przeszukania rynku w poszukiwaniu ofert najlepszych myjek do okien. Według nas w 2021 roku najlepszą i najbardziej funkcjonalną myjką jest Vileda Windomatic Complete Set S Extra. Co przekonuje nas do tego wyboru? Myjka posiada dwustopniową regulację mocy ssania, dzięki czemu jeszcze dokładniej i bez pozostawiania smug można wyczyścić użytkowaną powierzchnię oraz dojść do trudno dostępnych miejsc, wykorzystując wbudowaną, ruchomą głowicę. Cechuje się także wysoką wydajnością.

Warto jednocześnie wspomnieć, że myjki do okien, które opisujemy w tym rankingu można również wykorzystywać do mycia innych powierzchni. Dlatego wszelkie powierzchnie płaskie, takie jak kafelki, blaty czy szyby w kabinach prysznicowych także mogą zostać wymyte przez produkty wymienione w rankingu.

Ranking myjek do okien

Vileda Windomatic Complete Set S Extra

Czas pracy: 40 minut | Szerokość robocza: 27 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: ruchoma głowica ułatwiająca czyszczenie, regulacja mocy ssania, spryskiwacz

Zrewolucjonizowanie pracy standardowych myjek do okien pojawia się właśnie w urządzeniu od producenta Vileda, a mycie przy użyciu myjki Windomatic Complete Set S Extra stanowi bardzo prosty i efektywny proces czyszczenia każdej powierzchni. Model jest stosunkowo lekki, a oprócz tego posiada wiele funkcji ułatwiających mycie różnych powierzchni – bez względu na to, czy potrzeba umyć okna, kafelki, lustra czy blaty.

Myjka Vileda posiada ruchomą głowicę, dzięki czemu czyszczenie trudno dostępnych zakamarków nie stanowi problemu i nie należy martwić się o powstanie uporczywych zacieków, ponieważ producent wyposażył swój sprzęt w regulację mocy. Myjka posiada przycisk, dzięki któremu można zwiększyć moc ssania aż o 50%, w wyniku czego mycie jest jeszcze bardziej skuteczne. Dodatkowo na plus jest długi czas pracy oraz dwuletnia gwarancja. Vileda to najlepsze rozwiązanie do użytku domowego, które nie wymaga dużego nakładu finansowego, jak w przypadku bardziej znanych marek, a można uzyskać zniewalające efekty, wydając mniej pieniędzy. Ergonomiczny uchwyt zapewnia komfortowy chwyt, a elementy można z łatwością rozmontować i wyczyścić, umieszczając je w zmywarce, co przyczynia się do tego, że produkt dzięki odpowiedniemu dbaniu posłuży na dłużej.

Długi czas pracy
Wygodne czyszczenie
Ruchoma głowica
Możliwość regulacji mocy
Wyłącznie do użytku domowego

Karcher WV 6 Plus

Czas pracy: 100 minut | Szerokość robocza: 28 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: wymienne elastyczne listwy zbierające, dodatki (spryskiwacz z padem z mikrofibry, środek do czyszczenia, ładowarka i bateria litowo-jonowa)

Myjka producenta Karcher zdecydowanie jest obecnym faworytem na rynku urządzeń do mycia powierzchni, a drugie miejsce w naszym rankingu zapewnia jej wyłącznie wysoki koszt produktu. Nowa wersja Karchera WV 6 Plus to urządzenie, cechujące się 2-3 razy dłuższym czasem działania niż urządzenia dostępne w pozostałych sprzedażowych ofertach, ponieważ jednorazowo można używać go przez aż 100 minut, a dodatkowo czas ładowania baterii nie jest długi! W zestawie otrzymujemy wymienne ssawki zbierające, dzięki którym z łatwością można umyć powierzchnię w każdej przestrzeni. Myjka sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas porządków na zewnątrz mieszkania pod warunkiem, że będą to powierzchnie gładkie. Praca urządzenia jest cicha, a model jest stosunkowo lekki, ponieważ już z akumulatorem waży jedynie 800 gramów. Klienci nie narzekają na pozostawianie smug na umytych powierzchniach i chętnie decydują się na produkt sprawdzonej i znanej w tej kategorii produktów marki Karcher.

Oprócz tego urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LED, który pokazuje aktualny stan naładowania. Wadą technologii zaproponowanej przez Karcher z pewnością jest to, że by wymyć szyby potrzebujemy zarówno spryskiwacza, jak i samej myjki, która zbierze później wodę z mytych powierzchni. Niektóre konkurencyjne modele potrafią wykonać te dwie funkcje w jednym.

Bardzo długi czas pracy
Wyświetlacz LED pokazujący poziom naładowania baterii
Wymienne listwy zbierające
Wiele dodatkowych akcesoriów
Wysoka cena – najdroższa myjka elektroniczna do okien w rankingu (nie licząc robota do mycia okien)
Do mycia potrzebna jest zarówno myjka jak i spryskiwacz

Leifheit myjka do okien Window Cleaner 51000

Czas pracy: 35 minut | Szerokość robocza: 28 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: drążek z systemem Click, tryb StandBy, wymienna dysza do odsysania

Ta elektryczna myjka do okien, oprócz typowych użytkowników, z pewnością zadowoli osoby o bardziej zaawansowanych potrzebach. Za sprawą specjalnego drążka, który można podłączyć do tego urządzenia dosięgniemy najbardziej odległych powierzchni. Taki projekt pomoże wszystkim właścicielom szklarni, ogrodów zimowych czy okien połaciowych. Użytkownik uniknie w taki sposób niebezpiecznego wchodzenia na drabinę, i zamiast tego posłuży się po prostu drążkiem przedłużającym zasięg jego rąk. Dodatkowo, wymienna dysza działa w sposób podobny do tego opisanego przy urządzeniu od Karcher. Możemy w ten sposób dostać się na przykład do okien z kratownicą, czy też do innych wąskich przestrzeni.

Oprócz tego sprzęt od Leifheit wyposażony jest w tryb StandBy, dzięki któremu czas pracy to 35 minut – nieźle, ale część konkurencji w rankingu ma nawet lepsze osiągi. To z pewnością ciekawa propozycja dla osób, którym przychodzi czyścić nietypowe, trudno dostępne miejsca. Urządzenie od Leifheit to bezpieczna alternatywa dla drabiny czy krzesła.

Drążek z system Click umożliwi dotarcie w trudne miejsca
Wymienna dysza również pozwoli na operowanie w ciasnych punktach
Długi czas pracy
Wszechstronne zastosowanie
Według niektórych użytkowników myjka do okien Leifheit zostawia lekkie smugi

Electrolux WS71-4VV

Czas pracy: 60 minut | Szerokość robocza: 29 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: ściągacze z naturalnej gumy

Akumulatorowa myjka do okien Electrolux wybija się na tle innych urządzeń tego typu swoim czasem pracy. 60 minut to dwa, a w niektórych wypadkach nawet trzy razy więcej niż oferuje konkurencja. To urządzenie do mycia okien, tak jak wiele innych, potrzebuje sporo czasu żeby się naładować, więc każda minuta jest na wagę złota. Jeżeli będziemy uzbrojeni w wersję od Electrolux, to z pewnością wymycie kilkunastu okien, blatów, szyb i innych powierzchni na których zacieki są bardzo niepożądane stanie się osiągalne. Ten model, uzbrojony w akumulator litowy, jest odrobinę cięższy od innych produktów, które trafiły na ten ranking. Niemniej to wciąż urządzenie, którego obsługa nie będzie stanowić żadnego problemu dla użytkowników. Oprócz tego ta myjka do mycia okien wyposażona jest w ściągacze z naturalnej gumy, których zadaniem jest zbieranie wody i zabezpieczanie przed kapaniem.

Internauci zachwalają w tym urządzeniu od Electroluxa że użytkowanie jest proste i wygodne, a dodatkowo jego kultura pracy okazuje się bardzo zadowalająca. Dźwięki nie przekraczające 60 decybeli to faktycznie niewiele, więc ten model nie jest zupełnie kłopotliwy w obsłudze, produkowany jest przez uznaną markę i nie znaleźliśmy w internecie żadnych negatywnych opinii na jego temat.

Cicha
Bardzo długi czas pracy
Pochodzi od uznanego, markowego producenta
Droga ściągaczka do szyb


Teesa Smooth Touch

Czas pracy: 40 minut | Szerokość robocza: 28 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: filtr przeciw kurzowi, funkcja mopa

Dzieło producenta Tessa stanowi bardzo poręczne i lekkie urządzenie, które posiada wszystkie cechy potrzebne do utrzymania domowego porządku, a za kupnem przemawia dodatkowo niska cena. Myjka posiada dwie dysze o różnej szerokości, umożliwiające bardziej precyzyjne mycie, dzięki czemu bez względu na rozmiar mytej powierzchni z łatwością wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte – nawet te, w trudno dostępnych przestrzeniach. Dodatkową ściereczkę, jak i samą myjkę można zamocować na dołączonym wysięgniku, co pomoże w czyszczeniu wysoko usytuowanych powierzchni. Myjka Teesa Smooth Touch posiada pojemny zbiornik, do którego z dużą mocą zasysane są zanieczyszczenia i roztwór płynu, a czyszczenie jest łatwe i przyjemne dzięki rozpylaczowi, do którego można zamontować specjalną ściereczkę. Warto wyróżnić także design marki, ponieważ całość prezentuje się bardzo nowocześnie. Myjka cechuje się dość długim czasem ładowania, który wynosi około 3 godzin, lecz uważamy, że taka propozycja sprzętu o wielu funkcjach zdecydowanie zasługuje na ujęcie w naszym rankingu! Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancję producenta.

Bardzo tania
Długi czas pracy
Możliwość mycia na wysokościach
Zostawia czasami smugi
Brak wymiennych końcówek

Robot do mycia szyb Mamibot GLASSY

Czas pracy: 100 – 120 minut | Szerokość robocza: 28 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: tryb eco, czyszczenie szkła, sterowanie zdalne

Oprócz samych myjek manualnych zdecydowaliśmy również się przyjrzeć robotom do mycia okien. Tak jak roboty odkurzające czy koszące, tak teraz rynek powoli zostaje zdominowany przez mobilne urządzenia do mycia okien. Mamibot Glassy to jedno z takich innowacyjnych urządzeń. Ten robot do czyszczenia szkła wyposażony jest w silnik próżniowy, który dzięki zasysanemu powietrzu pozwala na przywieranie urządzenia do powierzchni, a dodatkowo można sterować go zdalnie ze swojego smartfona! Co przemawia za kupnem tego elektrycznego pomocnika? Zdecydowanie czas pracy, ponieważ robot do mycia szyb może działać nieprzerwanie od 100 do 120 minut, a jego pełne naładowanie zajmuje jedynie godzinę!

Taki sprzęt może służyć jedynie przy ramowych oknach i jak najbardziej sprawdzi się przy myciu dużych powierzchni, nie pozostawiając żadnych smug. Posiada wbudowane algorytmy, które nawigują jego poruszanie po czyszczonej szybie i dodatkowo system UPS, który będzie dostarczał urządzeniu energii, gdy skończy się żywotność jego baterii, co zapobiegnie upadkowi. W zestawie znalazło się 12 gąbek wielokrotnego zastosowania i 4 nakładki niezbędne do ich mocowania a także środek czyszczący. Niewątpliwie minusem jest wysoka cena, która przewyższa czterokrotnie pozostałe rynkowe produkty, ale polecamy rozważyć zakup takiego robota jako inwestycja nie tylko do domu, ale również firmy.

Bardzo długi czas pracy
Wygoda użytkowania
Zabezpieczenia przed upadkiem
Możliwość sterowania smartfonem
Wysoka cena
Tylko do mycia szklanych przestrzeni osadzonych w ramach

Myjka do okien Webber Wm1402

Czas pracy: 30 minut | Szerokość robocza: 26 centymetrów | Długość gwarancji: 24 miesiące | Dodatkowe funkcje: obrotowa głowica, możliwość czyszczenia na mokro i sucho

Ostatnią pozycją w naszym rankingu jest wielofunkcyjna myjka do okien Webber, z której pomocą można wyczyścić nie tylko okna, lustra i inne płaskie powierzchnie, ale dzięki obecności dodatkowych końcówek można zadbać o porządek w aucie i innych trudno dostępnych miejscach. Urządzenie jest mniejszych rozmiarów niż standardowe myjki do mycia okien, lecz właśnie to jest zaletą, ponieważ z jej zastosowaniem można wyczyścić wiele zakamarków.

Urządzenie może pracować zarówno na morko – czyszcząc różne przeszklone powierzchnie, ale także na sucho – służąc jako mini odkurzacz, z którego pomocą można dokonać porządku w większej ilości przestrzeni. Posiada pojemny zbiornik na wodę i zabrudzenia, a wśród dodatkowych końcówek znajdują się: nasadka ściągająca wodę, głowica ssąca szczelinowa i głowica ssąca zakończona szczotką. Dzięki możliwości pełnego – 360° obrotu z łatwością można umyć powierzchnię z każdej strony a wygodny uchwyt i mały rozmiar sprawia, że jest to urządzenie do różnych zadań specjalnych. Ten model sprawdzi się na każdą kieszeń i może znacząco pomóc podczas wykonywania domowych porządków!

Niska cena
Czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni
Niewielki rozmiar i duża mobilność
Możliwość zastosowania jako mini odkurzacz
Zostawia smugi
Krótki czas pracy na jednym naładowaniu

Jak poprawnie myć okna?

To czynność wymagająca pewnego doświadczenia, jak i ekspertyzy. Rzadko myjemy okna, ponieważ dobrze jest to robić przy odpowiedniej pogodzie. Dzień w którym to zrobimy musi być słoneczny i przede wszystkim pozbawiony ryzyka, że zacznie padać. Kolejna stara zasada mówi, że trzeba myć jedynie w cieniu, by okno zostało dobrze umyte. Nasłonecznienie może bowiem sprawić, że promienie słońca wysuszą wodę i zostawią smugi. Zalecana temperatura to od 10 do 25 stopni Celsjusza. Oczywiście mycie na mrozie zupełnie mija się z celem, gdyż możemy skończyć po prostu z warstwą lodu zamarzniętego na naszym oknie. Wszystkie te czynniki sprawiają że jest to zadanie mocno uciążliwe. Poza tym – umówmy się. Bardzo mało osób lubi myć okna. To zadanie czasochłonne, męczące ramiona i najzwyczajniej wyczerpujące.

jaka myjka do okien

Mycia okien z zewnątrz powinniśmy raczej unikać, gdyż nie jest to czynność bezpieczna. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy na wysokim piętrze. Najlepszy czas na takie porządki to oczywiście wiosna. Jeżeli chodzi o mycie okien od wewnątrz, to zalecane jest robienie tego co najmniej trzy razy do roku. Co ważne, nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne i usuwanie zabrudzeń z powierzchni szkła. Liczy się także konserwacja. Podczas takiego mycia zabezpieczamy okna przed uszkodzeniami i sprawdzamy, czy np. framugi są w całości. Podkreślmy jeszcze jedną rzecz – cały proces nie może być przeprowadzany „na sucho”. Należy używać specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia takich powierzchni. Oprócz samego szkła warto jest się przyjrzeć framugom, i zadbać o ich stan. Jak informują specjaliści środki do mycia szyb mogą zaszkodzić samym ramom. Dzieje się tak ze względu na amoniak, który dobrze działa na szkło, ale na przykład drewnu może bardzo zaszkodzić.

Oprócz tego, musimy wytworzyć odpowiednie warunki do naszej pracy. Z parapetów trzeba wszystko pousuwać, żebyśmy mieli pełen komfort ruchów. Ponadto, dobrze jest ściągnąć wszelkie żaluzje, firanki czy innego typu zasłony mogące ograniczyć zarówno nasz ruch, jak i dostęp do całej powierzchni okna. Oprócz tego, w niektórych sytuacjach niezbędna będzie także drabina, żeby móc dosięgnąć do każdej mytej partii. Innym domowym rozwiązaniem jest oczywiście krzesło, które także zapewni nam odpowiednie podwyższenie.

Część osób ma w domu okna z kratownicą, lub też posiada wąskie okienka o nietypowych kształtach. Rzeczy tego typu myje się najtrudniej. Jak opisujemy to w akapitach powyżej, jeżeli rozglądamy się za sprzętem i zastanawiamy, jaka myjka do okien będzie dla nas dobra, to warto szukać takiej z wymienną głowicą. Dodatkowo, jeżeli mieszkamy w kamienicy i mierzymy się z wysokimi oknami, to odpowiedni drążek przytwierdzony do myjki bardzo nam ułatwi zadanie.

W trakcie korzystania z takiej myjki należy najpierw spryskać mytą powierzchnię odpowiednim detergentem i zostawienie go na jakiś czas żeby zaczął działać. Następnie wystarczy precyzyjnie zetrzeć płyn, dzięki czemu uzyskamy czysty i klarowny widok!

Robot do mycia okien – opinie

To z pewnością największa ciekawostka w naszym artykule. Jak już wspominaliśmy powyżej, na rynku popularne są już odkurzacze automatyczne czy koszące roboty. Do tego grona od kilku lat dołączają również roboty myjące szyby. Początkowo pomyśleć sobie można, że sprzęt tego typu to zbędny wydatek. Niemniej po chwili zastanowienia stwierdziliśmy w redakcji, że skoro i tak nie lubimy myć okien, to może warto tego uniknąć w ogóle? Z pewnością takie produkty jak robot Mamibot Glassy są ciekawą propozycją. Przede wszystkim, robot wykonuje za nas całą pracę fizyczną – wystarczy go przystawić do mytej powierzchni, a ten się przyssie i wskutek próżni utrzyma. Oprócz tego, frajdę sprawia sterowanie manualne robotem za pomocą smartfona. Jest to jednak atrakcja, która może nam się szybko znudzić. Jak więc wygląda praca Mamibot Glassy w trybie automatycznym?

robot myjący okna

Co najmniej nieźle, ponieważ sprzęt ten ustala sobie trasę za pomocą sensorów. W ten sposób robot w najszybszym tempie poradzi sobie z daną powierzchnią. Efektywność jest tutaj ważna, ponieważ cały proces mycia trwa zazwyczaj kilka minut na jeden metr kwadratowy. Metodą manualną zajęłoby to nam dużo mniej – jednak skoro robot wykonuje za nas tę pracę, to czy w ogóle powinniśmy się martwić tym, ile mu to zajmuje?

Wyraźnym problemem, który pojawił się u kilku osób, okazuje się kwestia mycia powierzchni, które nie mają ramek. W takich sytuacjach niektóre roboty mogą nie wyczuć krawędzi i czyhającego na nie niebezpieczeństwa… I po prostu spaść. Co ciekawe, internauci zauważają że nawet pomimo upadków Mamibot Glassy dalej dobrze pracował. Jest to chyba jednak kuszenie losu, ponieważ urządzenia tego typu nie są przystosowane do regularnych upadków. Jeżeli więc mamy w domu na przykład lustra czy też blaty, które chcemy myć, to lepiej się dwa razy zastanowić, czy taki robot będzie najlepszym rozwiązaniem.

Opinie o myjkach do okien Karcher

Karcher to marka specjalizująca się w licznych sprzętach do mycia, zwłaszcza jeżeli mówimy o myjkach wysokociśnieniowych. Charakterystyczne żółte produkty od niemieckiego producenta kojarzą się z solidnością i cenami z reguły wyższymi od konkurencji. Tak też jest w wypadku opisywanych tutaj produktów. Propozycja marki Karcher WV 6 Plus 345 to produkt droższy od konkurencji nawet o kilkadziesiąt złotych. Za takim zakupem idzie oczywiście jakość oraz zaufanie do marki, która na rynku jest od wielu lat. Jeśli chodzi o sprzęt do mycia okien opisywany przez nas w tym rankingu, to rozsądnym wyborem i inwestycją na lata będzie właśnie Karcher WV 6 Plus 345 – model cechujący się dużą skutecznością i niezwykłymi efektami czyszczenia.

myjka do okien karcher

Opinie o myjkach do okien Vileda

Vileda to firma specjalizująca się w licznych i różnorodnych artykułach do sprzątania. Najbardziej rozpowszechnione są ich ścierki z mikrofibry, jednak jak pokazuje nasz artykuł, producent ten ma w ofercie także bardziej zaawansowany sprzęt do mycia okien, który w obecnym roku zajmuje pierwsze miejsce w naszym rankingu! Nasza propozycja – Vileda Windomatic Complete Set S Extra. Model ten zdecydowanie przekonał nas swoją innowacyjnością i zastosowaniem funkcji, której nie odnaleźliśmy w żadnej innej myjce, czyli dodatkowemu przycisku zwiększającego moc, dzięki któremu powstawanie smug i zacieków jest zredukowane całkowicie! Na jej korzyść przemawia również ruchoma głowica, która umożliwia precyzyjne mycie i dostanie się do: okien połaciowych, z kratownicą, w nietypowych kształtach czy też najzwyczajniej w świecie wąskich. Nie zawsze możemy zastosować to urządzenie na wszystkich powierzchniach, jednak cena i jakość wykonania skłania nas do tego, by produkt ten umieścić na pierwszym miejscu i zachęcić do jego zakupu.

Opinie o myjkach do okien Electrolux

Jeżeli chodzi o produkt tej marki, to Electrolux WS71-4VV zaskakuje, ale nie ma co się dziwić jeśli chodzi o tak znaną i cenioną markę. Godzina pracy pozwoli nam z pewnością na komfortowe wymycie dużej ilości okien. Dlatego właściciele bardzo przeszklonych domów, ogródków zimowych itd. powinni się tej propozycji przyjrzeć. Oprócz tego, myjka od Electrolux chwalona jest przez użytkowników za dobrą kulturę pracy i ciszę. Faktycznie, poziom decybeli wydawanych przez WS71-4VV jest bardzo niski co pozwala nam na mycie nawet, gdy inni członkowie rodziny na przykład śpią.