koszt hali magazynowje

Koszt budowy hali z płyty warstwowej

Aktualizacja:

Otwierając firmę budowlaną nie przewidywałem, że biznes ten tak szybko rozwinie się. Zapotrzebowanie na ocieplanie ścian zewnętrznych, poddasza czy odnawianie elewacji w moich okolicach jest bardzo duże i aktualnie zlecenia są na najbliższe cztery miesiące.  Styropian, wełna mineralna oraz wiele innych materiałów i narzędzi zajmowało mi coraz więcej miejsca w moim garażu, a nie mogłem sobie pozwolić na codzienną jazdę do centrum budowlanego oddalonego o ponad 20 kilometrów. Była to dla mnie nie tylko strata czasu, ale przede wszystkim strata pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na zakup hali namiotowej, która posłużyła nam za nasz magazyn na materiały budowlane.

W internecie możemy znaleźć wiele informacji, również te prawne na temat hal namiotowych. Szybko dowiedziałem się o tym, czy potrzebuję pozwolenia czy wystarczy mi tylko zgłoszenie w przypadku budowy mojej hali. Wybrałem opcję z płyty warstwowej, która przekonuje mnie swoimi zaletami. Koszt budowy hali z płyty warstwowej jest nieco droższy niż w przypadku zwykłej hali z plandeki PCV, lecz jeśli poza magazynowanie planujemy pracę w okresie zimowym to koszt budowy hali z płyty warstwowej może szybko się zwrócić. Zatem jak jest koszt budowy hali z płyty warstwowej? Hala magazynowa kosztowała mnie 52 tysiące złoty. Co może wydawać się sporą sumą, zwłaszcza w początkowych fazach biznesu. Ponad dwieście metrów kwadratowych to przestrzeń, która w zupełności mi wystarcza przy prowadzeniu działalności zatrudniającej 4 osoby. Koszt budowy hali z płyty warstwowej to nie tylko koszt samej hali, jeśli wasze podwórze nie ma zbyt dużego metrażu to musicie doliczyć kolejne koszta. Mimo wszystko nadal jest to bardzo opłacalna opcja, która jest o wiele lepsza od wynajmu. Zakup ziemi w okolicach większego miasta może okazać się sporą kwotą, lecz nie zapominajmy, że ceny ziemi rosną z roku na rok jak szalone, więc jest to świetna inwestycja, która pozwala zarabiać nawet 7% w skali roku.

Alternatywy dla hali namiotowej z płyty warstwowej

Koszt budowy hali z płyty warstwowej już znacie, jakie są zatem alternatywy? Wiele osób decyduje się na magazyn półotwarty, czyli po prostu wiatę. Ma to swoje plusy, choćby koszty, które mogą wynosić zaledwie 30-40% kosztów budowy hali z płyty warstwowej. Budynek murowany, jest to pierwsza alternatywa, która pewnie przyszła Ci do głowy. Budynek murowany ma to do siebie, że postawiony przetrwa długi czas. Wadą o której często nie myślimy, są koszta budynku. Koszt budowy hali z płyty warstwowej może być nawet o połowę mniejszy! Daje do myślenia, prawda? Kolejną rzeczą, która dla niektórych może okazać się wadą jest brak możliwości przenoszenia i transportu. Czy koszta są adekwatne do żywotności oraz odporności na warunki atmosferyczne? Konstrukcja wydaje się bardzo stabilna, ostatnie silne wiatry nawet nie drgnęły moją halą. Płyta warstwowa jest wytrzymalsza od poszycia z plandek PCV, pozwala także na spokojne użytkowanie w czasie zimy. Jeśli posiadasz firmę budowlaną lub inną firmę, która potrzebuje powierzchni magazynowej to inwestycją w hale z płyty warstwowej powinna być dla Ciebie priorytetem. Jeśli jednak nie stać Cię na poniesienie kosztów budowy hali z płyty warstwowej, a potrzebujesz przechowywać swoje materiały budowlane np. styropian to możesz skorzystać z paru innych sposobów. Jak wiadomo zakupiony styropian potrafi zajmować naprawdę dużo miejsca. Czy nie posiadając hali z płyty warstwowej oraz żadnej hali jesteśmy w stanie go odpowiednio przechować? Pierwszą opcją, jest przechowywanie naszego styropianu pod gołym niebem, wcześniej powinno być dobrze zabezpieczone tzn. owinięte i zabezpieczone folią. Istnieje jednak ryzyko, że nieodpowiednio zabezpieczony styropian zmieni swoje położenie podczas silnych wiatrów, lub co gorsza materiał nasiąknie wodą, przez co będziemy musieli poczekać na jego wyschnięcie. Przechowywać i magazynować swoje rzeczy możemy również w garażu. Garaż jednak często ma niedostateczne wymiary, aby zaspokoić naszą potrzebę. W internecie wiele osób poleca płyty warstwowe używane z demontażu. Zazwyczaj te używane płyty są sprowadzane z Niemczech, Francji oraz krajów skandynawskich. Jeśli myślimy o dłuższej perspektywie użytkowania naszej hali magazynowej to myślę, że nie warto oszczędzać, tym bardziej, że nie wpłynie to, aż tak mocno na końcowy koszt.

Reasumując i odpowiadając na najważniejsze pytanie, jaki jest koszt hali namiotowej magazynowej 200 m2? Za moją hale namiotową zapłaciłem 80 tysięcy złoty, całość oczywiście została zakredytowana, przez co nie odczuwam, aż tak mojego zakupu.  Konstrukcja hali posiada gwarancję na 10 lat, przez co nie martwię się, że moja hala rozpadnie się jeszcze przed spłaceniem kredytu. Wykonana została z należnością, widać w niej stabilność oraz wysoką jakość materiałów z których się składa. Czas od złożenia zamówienia, aż do postawienia jej na mojej ziemi trwał niecałe 2 miesiące, co jest dla mnie mega plusem, ponieważ potrzebowałem tego magazynu jak najszybciej.

Przewiń do góry