Przejdź do treści
hala stalowa

Hale stalowe z płyty warstwowej – zalety, cena

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2020

Hale stalowe z płyty warstwowej to coraz bardziej popularne rozwiązanie wykorzystywane w przemyśle, w nowoczesnych halach magazynowych, sportowych, ale również w obiektach do przetwarzania żywności. Ich popularność nie wzięła się znikąd, a zwolenników ich budowy wciąż przybywa. Dzieje się tak ponieważ tego typu hale magazynowe posiadają bardzo dużo zalet, a dobre opinie na ich temat zachęcają do ich budowy coraz więcej inwestorów, którzy decydują się na rezygnację ze starych metod budownictwa na cześć nowoczesnych hali ze stali. Co sprawia, że są tak bardzo atrakcyjne? Cena, czy może proste elementy konstrukcyjne? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Hale z płyty warstwowej vs tradycyjne rozwiązania

Zwolenników hal stalowych przybywa nie bez przyczyny. Jest to bardzo atrakcyjna i dobrej jakości inwestycja z okładziną z płyt warstwowych, która jak się okazuje bije na głowę tradycyjne rozwiązania betonowe, czy murowane, głównie ze względu na nieograniczone możliwości, które podsuwa inwestorowi. Należy jednak pamiętać, że projekt i budowę hali stalowej należy zlecić certyfikowanym fachowcom i doświadczonej ekipie budowlanej, którzy kierują się profesjonalizmem i precyzją. Zestawiając ze sobą oba rodzaje hal magazynowych już na pierwszy rzut oka widać, która jest bardziej atrakcyjna.

Tradycyjne rozwiązania murowane niestety mają więcej wad nie tyle co konstrukcyjnych, bo sama struktura jest bardzo wytrzymała, trwała i odporna na działanie ognia, jednak współcześnie dla inwestorów najważniejszy jest czas budowy. Przedsiębiorcy są coraz bardziej niecierpliwi dlatego hale modułowe są dla nich najszybszym rozwiązaniem. To właśnie tempo budowy obu tych hal przeważa na wybór hali stalowej, której postawienie trwa od 5 do 8 tygodni, przy czym budowa hali murowanej nawet kilka miesięcy.

Dodatkową rolę odgrywają tutaj również pieniądze, bo co innego? Budowa tradycyjnej konstrukcji murowanej jest zdecydowanie droższa przez ilość i jakość wykorzystywanych do tego materiałów budowlanych. Kolejnym elementem przeważającym na hale z płyt warstwowych jest możliwość ich rozbudowy w każdej chwili. Elementy stalowe konstrukcji są od siebie niezależne, a dobudowanie do niej kolejnych pomieszczeń nie stanowi żadnego ryzyka. W przypadku hal tradycyjnych niestety nie jest już tak łatwo, ponieważ betonowe ściany tworzące konstrukcję są z reguły ścianami nośnymi, które utrzymują cały ciężar budynku. Wyburzenie jednej z nich w celu dobudowania kolejnej części hali jest o tyle skomplikowane, że może grozić zawaleniem, dlatego bez fachowego inżyniera takie działanie może okazać się niemożliwe. Dodatkowo może okazać się, że nie dostaniemy na to pozwolenia, co może przekreślić dalsze plany inwestora.

hala warsztatowa

Zalety hal z płyty warstwowej

Różnic w wytrzymałości, czy trwałości hali z płyty warstwowej i hali murowanej praktycznie nie ma, ponieważ w obu przypadkach materiały konstrukcyjne są tak samo odporne i sprawne przez wiele lat codziennej eksploatacji. Konstrukcja hali stalowej posiada jednak liczniejsze zalety, które bardzo zachęcają do ich wyboru. Po pierwsze czas ich budowy jest dużo szybszy od innych metod, na co wypływają również warunki atmosferyczne. Budowa hali stalowej jest niezależna od pogody i pory roku w odróżnieniu od metod murowanych, gdzie w trakcie mrozu i deszczu budowa musi zostać wstrzymana.

Kolejnym atutem hal z płyty jest możliwość ich rozbudowy, a także całkowitego rozłożenia i np. sprzedania innemu inwestorowi lub przeniesienia jej w zupełnie inne miejsce, tracąc przy tym tylko koszty związane wyłącznie z pracami fundamentowymi. Mówiąc o kosztach – również są one bardziej atrakcyjne i często niższe od hal murowanych nawet o połowę. Plusem jest również bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd, który jest w stanie zwiększyć prestiż danego przedsiębiorstwa i ogromna uniwersalność zastosowania przestrzeni, która może pełnić rolę hali magazynowej, wysokiego składowania, hali przemysłowej, logistycznej, rolniczej i handlowej. Bardzo ważną zaletą jest również możliwość wyboru przez inwestora warunków panujących w środku hali np. temperatury, akustyki, czy klasyfikacji ogniowej.

Konstrukcja hali stalowej posiada wiele zalet, jednak należy poznać również jej wady, o których nie można zapomnieć podczas zdecydowania się na jej budowę. Minusem płyt warstwowych jest nieszczelność ścian, która może wystąpić, gdy ekipa budowlana nie jest sprawdzona. Nieprawidłowo wykonana izolacja niestety odbija się na atmosferze panującej wewnątrz jej pomieszczeń, co sprawia, że zimą trzeba ją dogrzewać, natomiast latem ochładzać. Jest to szczególnie niewygodne w przypadku, gdy mamy do czynienia z halą do przechowywania żywności. Wpływ na szczelność ścian może mieć również jakość materiałów wykorzystanych do budowy.

Często spotykane budynki z płyty warstwowej

Uniwersalność konstrukcji z płyt warstwowych sprawia, że jest ona wykorzystywana do coraz większej ilości zabudowań i inwestycji. Nasze firmy rozrastają się z roku na rok, często potrzebując do tego dodatkowych budynków, które zmieściłyby całą powierzchnię przedsiębiorstwa. Gdy nasza inwestycja rośnie, a w naszych halach zaczyna brakować miejsca, zaczynamy zastanawiać się nad najbardziej atrakcyjnym dla nas rozwiązaniem, aby jak najbardziej zminimalizować koszta dobudowy. Z pomocą przychodzą nam właśnie hale z płyty obornickiej (czyli inaczej hale z płyt warstwowych), których montaż jest niezwykle szybki, a koszta z pewnością nie przekroczą naszego budżetu. Czym charakteryzują się poszczególne budynki z płyty warstwowej i czym różni się ich budowa?

Hala magazynowa z płyty warstwowej

Hale magazynowe z płyty warstwowej są najlepszym miejscem do składowania wszelkich materiałów produkcyjnych, czy gotowych ładunków i towarów. Poszczególne artykuły mają różnorodne wymagania atmosferyczne, od których powinny zależeć warunki, w których są składowane. Tego typu budynek umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału związanego z działalnością gospodarczą. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli przechowujemy w nim sporą ilość wartościowego materiału, powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć hale w systemy antywłamaniowe, które zagwarantują całkowite bezpieczeństwo naszego towaru.

Dodatkowo hala magazynowa wykonana z płyt warstwowych jak się okazuje, jest idealnym rozwiązaniem dylematu pomiędzy jakością a ceną, ponieważ tego typu konstrukcja jest zdecydowanie tańsza od standardowego magazynu z żelbetu, czy muru. Dzięki szybkiej budowie i niskim kosztom możemy zauważyć, że decyduje się na nią coraz więcej inwestorów. Jej wytrzymałość nie odbiega od innych konstrukcji, za to wygoda związana z jej wybudowaniem napędza do wybrania tego rodzaju budowy.

hale magazynowe

Hala produkcyjna z płyty warstwowej

Budowa hal przemysłowych to duże wyzwanie, szczególnie gdy nie posiadamy zbyt dużej wiedzy na temat prawa budowlanego. Najważniejsze w budowie są przede wszystkim pozwolenia i zakup materiałów, które spełniają wszelkie normy europejskie. Oczywiście jakość materiałów i dobra ekipa budowlana to również podstawa, jednak bez pozwoleń, nie jesteśmy w stanie zacząć budowy. W trakcie budowy hali produkcyjnej najważniejsza jest płynność, która nie pozwoli na ewentualne przestoje, ponieważ dla inwestora czas to pieniądz, którego nie chce wydawać na niepotrzebną stratę jego czasu.

Hale produkcyjne są o tyle zróżnicowane, że podczas budowy należy przestrzegać poszczególne wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej i tłumiącej hałas. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest podział poszczególnych wnętrz hali na linie produkcyjne, co jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku awarii, czy pożaru. Pozwala to na odizolowanie zagrożonej strefy od innych linii, które nie są objęte awarią. Nachylenie dachu hali produkcyjnej w przypadku dachu z płyt stalowych to 7o. Izolacja cieplna ścian hali produkcyjnej jest niezwykle ważna. Według ustalonych wymogów mamy do wyboru:

  • konwencjonalnie izolowane ściany z pokryciem z blachy
  • płyty warstwowe
  • izolowane pokrycie membranowe lub bitumiczne

Hala warsztatowa z płyty warstwowej

Warsztat wykonany z płyty warstwowej jest niezwykle wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem. Płyty posiadają specjalne termoizolacyjne właściwości, dzięki którym praca wewnątrz pomieszczeń jest bardzo komfortowa o każdej porze roku. Tego rodzaju hala pozwala na gigantyczną oszczędność energii cieplnej i niskie koszty eksploatacyjne. Dodatkowym atutem budowania warsztatów z płyt warstwowych jest duża łatwość w utrzymaniu higieny całego pomieszczenia. Dobrej jakości rdzeń płyty utrzymuje dobrą izolacyjność akustyczną, co jest bardzo ważne dla zdrowia i słuchu pracowników. Co więcej każda hala warsztatowa może zostać wybudowana w oparciu o indywidualne zapotrzebowania, wzornictwo, kolorystykę, ale również wymiary i kształty, utrzymując optymalny zakres cenowy, ale również jakość i precyzję.

Hala rolnicza z płyty warstwowej

Budowa hali rolniczej powinna składać się z kilku podstawowych etapów, których nie powinno się pomijać ze względu na poszczególne normy budowlane tego typu pomieszczeń. Oczywiste jest to, że zlecając to konkretnej firmie nie musimy się martwić, że coś zostanie niezrobione, jednak warto mieć świadomość poszczególnych etapów budowy takiej hali, aby móc w pełni kontrolować pracę specjalistycznej ekipy. Pierwszym podstawowym etapem budowy hali rolniczej z płyty warstwowej jest zdobycie wszelkiego rodzaju warunków zagospodarowania przestrzennego i potrzebnych przyłączy. Następnym zadaniem jest stworzenie wyspecjalizowanego projektu, który dopasujemy do naszych potrzeb.

Najczęściej budowanymi halami rolniczymi są budynki magazynowe, które pełnią funkcje bezpiecznego przechowywania zboża, czy innych zbiorów z całego roku. Jeżeli chodzi o konstrukcje inwentarskie, czyli takie, w których prowadzona będzie hodowla bydła należy opierać się na tym, jakie zwierzęta będą w nich hodowane. Wymagania dotyczą oświetlenia, czy obiegu powietrza, a dopasowuje się je również do wieku zwierząt i tego, czy będzie to chów wielostanowiskowy, czy może metodycznie uporządkowany.

W przypadku budowy kurnika z płyt warstwowych również istotne są jego wysokie standardy. Najważniejsze jest takie ułożenie ścianek, aby z łatwością dbać o higienę tego miejsca. Hale stalowa kurnika opieramy na wzniesieniu głównej konstrukcji z płyty o odpowiedniej grubości. Od wewnątrz powinna być ognioodporna, natomiast od zewnątrz odpowiednio izolowana i zabezpieczona, aby chronić przed nagrzaniem. Tego typu powierzchnie należy dodatkowo wentylować, aby nie na ścianach nie odkładała się para wodna.

hale z płyty warstwowej

Hala garażowa z płyty warstwowej

Garaże z płyty obornickiej są ostatnimi czasy bardzo popularne. Dzieje się tak głównie ze względu na wysoki poziom odporności nie tylko akustycznej, ale również przeciwogniowej. Budynek z płyty warstwowej zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną, niezależnie od pory roku. Dzięki dopasowaniu odpowiedniej grubości i rdzenia płyty, jesteśmy w stanie mieć pełną kontrolę nad temperaturą panującą wewnątrz pomieszczenia. W chłodniejsze dni budynek przyniesie komfortową temperaturę, natomiast w upalne zapewni przyjemny chłód.

Koszt budowy hali z płyty warstwowej

Koszty związane z budową hali z płyty warstwowej są zdecydowanie niższe od klasycznych inwestycji murowanych. Atrakcyjna cena budowy, a także eksploatacji magazynów z płyty, a także ich świetna jakość, wytrzymałość i długa żywotność sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się na hale z płyty obornickiej. Od czego zależą ceny budowy poszczególnych hal? Jaka jest cena elementów potrzebnych do wybudowania hali z płyt warstwowych?

Hale stalowe – ceny

Koszt budowy hali z płyty warstwowej powinien być uzależniony od poniższych parametrów:

  • długości, wysokości i szerokości ścian hali
  • rodzaju dachu: dwuspadowy lub wielospadowy
  • montażu
  • projektu
  • ilości okien
  • ilości drzwi
  • systemu rynnowego
  • prac ziemnych
  • fundamentów
  • posadzek wewnętrznych
  • rodzaju blach (trapezowej, aluminiowej, stalowej)

Najtańsze hale stalowe, które swoją powierzchnią nie przekraczają 200 m2 i takie, które nie wymagają dodatkowego ocieplania, czy wentylacji – mogą kosztować około 50 tysięcy złotych. Im większa hala magazynowa, tym większe posiada wymagania izolacyjne, wentylacyjne, a dodatkowo musi spełniać najwyższe standardy związane z odpornością na ogień. Cena takich konstrukcji może przekraczać nawet kilka milionów złotych, jednak wszystko zależy od projektu, przeznaczenia i dodatkowych wymagań. Dlatego niemożliwe jest podanie uniwersalnego cennika, który uogólniał by całą inwestycję. Warto jednak pamiętać, że nie ma sensu nawiązywać jakiejkolwiek współpracy z firmą, która oferuje nam zadziwiająco tanie usługi, ponieważ jest to ogromne ryzyko złej jakości wykonanej pracy, która może skutkować dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą.

Płyty warstwowe – cena

Cena płyty warstwowej zależna jest od kilku czynników, przede wszystkim od jej grubości, rodzaju blachy, wypełnienia i od ogólnego designu. Najczęściej wybierane płyty posiadają rdzeń ze styropianu, ponieważ ich cena jest bardzo atrakcyjna. Bardziej opłaca nam się jednak zainwestować w porządniejszą izolację cieplną np. z rdzeniem PIR, ponieważ jest to większa oszczędność, której żywotność będzie zdecydowanie dłuższa. Uniwersalne płyty warstwowe z wypełnieniem ze styropianu kosztują w granicach 50-60 złotych za metr kwadratowy, natomiast cena często wybieranych płyt poliuretanowych o grubości 100 mm wynosi około 80-90 złotych za m2. Wiele osób często zastanawia się nad opodatkowaniem VAT tego typu elementów. Płyty warstwowe, tak samo jak wszystkie inne materiały budowlane objęte są 23% podatkiem VAT. Przy większych inwestycjach wielu producentów płyt warstwowych przedstawia niższe kwoty swoich materiałów, dlatego warto targować cenę.

Płyty warstwowe używane z demontażu

Jak się okazuje kolejną zaletą budowania hali z płyt warstwowych jest możliwość wykorzystania używanych przy innych inwestycjach płyt z demontażu. Takie rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność i jest kolejną przewagą nad innymi tradycyjnymi metodami. Płyty warstwowe dzięki swojej wytrzymałości i trwałości mogą służyć przez wiele lat bez widocznych uszkodzeń, czy jakichkolwiek śladów użytkowania, dlatego wiele osób wykorzystuje płyty używane. Oczywiście po demontażu każda płyta powinna przejść test i surową ocenę jej stanu. Jeśli pozytywnie zda każdy egzamin, może trafić do ponownej sprzedaży. Płyta warstwowa używana może kosztować nawet o połowę mniej od ceny rynkowej nowego elementu, co jest bardzo zachęcające. Największe znaczenie ma to w przypadku dużych inwestycji, które usiłują oszczędzić każdą złotówkę na wszystkich materiałach, na których tylko będzie się dało. W przypadku płyt warstwowych z demontażu, różnica może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego wybierając racjonalizacje kosztów, przedsiębiorcy wybierają właśnie tę tańszą opcję z drugiej ręki.

budynek z płyty warstwowej

Jak wygląda budowa hali z płyty warstwowej?

Budowa hali z płyty warstwowej przebiega w kilku dość prostych etapach. Konstrukcja hali wykonywana jest z gotowych płyt warstwowych (elementów prefabrykowanych), które zbudowane są z dwóch części: okładzin z blachy stalowej i rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego, wykonanego ze zbitej wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, albo styropianu. Hale stalowe z płyty warstwowej mają jednak różnorodne konstrukcje ścian oraz dachu, dlatego ich budowa jest zależna od przeznaczenia i konkretnego projektu. W większości przypadków projekty są bardzo podobne.

Producent płyt warstwowych – jakiego wybrać?

Zanim inwestor zdecyduje się na halę z płyty warstwowej, powinien przeanalizować wszystkie istniejące w okolicy firmy zajmujące się produkcją jej elementów. Ważne jest to, aby ekipa budowlana posiadała specjalne kwalifikacje, ale również doświadczenie, które są niezwykle ważne w celu uzyskania rzetelnie wykonanej pracy. Do prawidłowego wyboru powinna przekonać nas również cena. Niestety wybór najtańszej opcji może wiązać się z niska jakością i problemami natury izolacyjnej, wynikające głównie z niedokładności wykonania i słabego materiału ocieplającego blachę. Zbyt niska cena może równać się ze słabą jakością blachy, a zbyt wysoka może być związana z oszustwem i naciąganiem na pieniądze. Przy wyborze płyt warstwowych powinniśmy brać w szczególności przeznaczenie hali. Do hal produkcyjnych lub biurowych płyty powinny spełniać następujące warunki:

  • na ściany należy używać płyt z rdzeniem styropianowym o grubości 150 mm lub rdzeniem poliuretanowym 80 mm
  • na sufity/dachy płyty warstwowe powinny być z rdzenie styropianowym o grubości 200 mm, albo rdzeniem poliuretanowym o grubości nie mniejszej niż 100 mm.

Od kilku lat w Europie podczas budowy poszczególnych hal z płyt warstwowych, należy przestrzegać ogólnych wymagań wobec poszczególnych elementów konstrukcji. Bardzo ważnym elementem wyboru płyt jest ich ognioodporność. W zakresie reakcji na ogień wymagania dotyczą głównie nośnych ścian wewnętrznych, podwieszonych sufitów i wewnętrznego pokrycia dachu. Wyroby i poszczególne elementy budynku, które znajdują się wewnątrz, określane są na podstawie klas reakcji na ogień. W zależności od klasy można stosować wypełnienie:

  • rdzeniem poliuretanowym PUR 100 mm do 15 minut odporności ogniowej,
  • rdzeniem poliuretanowym PIR do 30 minut odporności ogniowej,
  • rdzeniem z wełny mineralnej o odporności ogniowej do 240 minut.

Hala z płyty warstwowej bez pozwolenia

Jak się okazuje, do wybudowania hali z płyt warstwowych nie zawsze potrzebujemy pozwolenia. Bardzo często można spotkać się z halami eksploatowanymi sezonowo lub w okresie nie dłuższym nic 180 dni (licząc od pierwszego dnia rozpoczęcia budowy). Tego typu obiekty traktowane są, jako tymczasowe, dzięki czemu nie wymagają uzyskania pozwolenia na ich budowę, opierając się na prawie budowlanym.