Jak najtaniej ogrzać dom?

1
148
Instalacja elektryczna

Sezon zimy trwa w najlepsze, właśnie w tym okresie nasz portfel cierpi najbardziej. Ogrzanie mieszkania i wody w niektórych przypadkach może osiągnąć nawet 4 cyfrowe sumy. Jeśli zastanawiasz się jak najtaniej ogrzać wodę, dom to dobrze trafiłeś. W tym artykule poruszymy 5 głównych metod na ogrzanie Twojego mieszkania. Porównamy także ceny oraz powiemy, która ogrzewanie najlepiej pasuję do Twoich możliwości.

Ogrzewanie z wnętrza Ziemi

Do wyboru mamy 5 głównych metod ogrzewania naszej wody w domu. Zacznijmy od czystej energii, która pochodzi z ziemi. Ogrzewanie z wnętrza ziemi zyskuje powoli swoją popularność.

Szał na zieloną energię nadal trwa, więc z czasem pojawia się coraz więcej pomp ciepła, która swoje ciepło uzyskuje z wewnątrz ziemi. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie bardzo wydajne, lecz i bardzo kosztowne. Cena ogrzewania domu 120 m2 za pomocą pompy ciepła to jednorazowy koszt w okolicach 50 tysięcy złotych, a następnie eksploatacja. Mimo wysokiej ceny jest to inwestycja, która powoli będzie się zwracać. Nowoczesny projekty domków jednorodzinnych posiadają często takie rozwiązania.

Ogrzewanie centralne

Ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą pieca czy kotła to najpopularniejsza forma ogrzewania. Wykorzystywana od bardzo dawna metoda może okazać się złotym strzałem dla osób, które mają dostęp do darmowego opału. Istnieje możliwość zainstalowania kotła z podajnikiem, co bardzo ułatwia i podnosi komfort użytkowania takiego kotła. Posiadamy także opcje ustawienia minimalnej temperatury, a piec dokłada sam tyle i potrzeba do uzyskania danej temperatury. Załadowanie podajnika może wystarczyć na tydzień palenia.

Koszt pieca z podajnikiem to około 5000 złotych, do tego należy doliczyć również koszt montażu pieca z podajnikiem. W sezonie grzewczym będziemy musieli wydać dodatkowo około 700-900 złotych na zakup węgla/opału. Dobrą alternatywą jest kupno opału drewnianego z pobliskiego tartaku. Wybierając takie rozwiązanie poczytaj o

Instalacja gazowa

Z pewnością jest to jedna z najtańszych i bardzo wygodnych sposobów, aby nasza woda w mieszkaniu była zawsze ciepła. Koszt instalacji gazowej to kilkaset złotych. W zależności od producenta instalacji gazowej zapłacimy nawet 5 tysięcy złotych. Ważną rzeczą podczas korzystania z takiego rozwiązania jest zaopatrzenie się w między innymi czujnik dymu oraz pamięć, aby przeglądy naszej instalacji były wykonywane na czas. Piecyk gazowy junkers – opinie w internecie są naprawdę różne, lecz to właśnie firma Junkers ma bardzo duży popyt w Polsce. Najlepszą rzeczą to zestawienie piecyków o tych samych parametrach różnych producentów. W polskich sklepach możemy zobaczyć także takie marki jak Saunier Duval czy Beretta.

Instalacja elektryczna

Najwygodniejsza, a przy okazji bezpieczna forma ogrzewania to prąd. Jedyny minus to koszta, która niesie ze sobą. Koszt robocizny instalacji elektrycznej to jak w przypadku instalacji gazowej kilkaset złotych. Jakie miesięczne koszta ogrzewania mieszkania za pomocą elektrycznej instalacji? Jeśli chodzi o samą wodę to powiększy to nasz rachunek o średnio 150 złotych. Koszt ogrzania mieszkania w sezonie grzewczym w zależności od metrażu to 300-800 złotych miesięcznie.

Ogrzewanie olejowe

Działanie bardzo podobne jak w przypadku instalacji gazowej. Ogrzewanie olejowe jednak jest nieco droższe od gazowego. Koszt założenia pieca olejowego? W dużych miastach zaczyna się od 800 zł.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here