Przejdź do treści
czyszczenie komina od dołu

Czyszczenie komina – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2020

Regularne czyszczenie komina to temat, którego zdecydowanie nie warto lekceważyć. Każda nieuwaga i wszelkiego rodzaju zaniedbania mogą prowadzić do niebezpiecznych zaczadzeń, a nawet pożarów, które mogą być bardzo groźne dla naszego życia. Według obowiązujących przepisów, czyszczenie komina powinno odbywać się minimum raz na kwartał. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja komina powinna być nie tylko działaniem, które pozwala uniknąć mandatu, ale również krokiem w kierunku ochrony naszego zdrowia i życia. Jak wygląda czyszczenie kominka domowego? Jak wykonać czyszczenie komina samemu?

Sadza w kominie – co zrobić?

W sezonie grzewczym strażacy są niezwykle zapracowani, co związane jest licznymi pożarami sadzy w przewodach kominowych. Przyczyną pożarów jest najczęściej brak czyszczenia komina lub palenie w piecu śmieciami, paletami lub mokrym drewnem. Na ściankach komina zaczyna odkładać się sadza, która powstaje poprzez cząsteczki niepełnego spalania stałego materiału palnego. Zapobiec jej powstawaniu można tylko na dwa sposoby. Po pierwsze – pamiętajmy aby w naszym kotle, piecu, kominie spalać wyłącznie te materiały (paliwa), do których jest on przystosowany. Po drugie – warto regularnie oczyszczać przewody kominowe samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Jeśli zauważymy, że sadza pojawiła się w naszym kotle możemy spróbować ją usunąć.

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest tak istotne?

Regularne czyszczenie przewodów kominowych jest szczególnie ważne przed okresem grzewczym, głównie z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Odkładające się na ściankach kotła cząsteczki sadzi/ smoły mogą doprowadzić do pożaru. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia. Zaniedbanie czystości w naszym kominie może skutkować nie tylko zagrożeniem życia i zdrowia nie tylko naszego, ale również innych osób mieszkających w budynku. Dodatkowo wzniecony przez zlekceważenie problemu pożar i jego zniszczenia, nie będą wiązały się z odszkodowaniem. Przepisy narzucone przez prawo, wyraźnie podkreślają, że czyszczenie komina należy wykonywać minimum raz na jeden kwartał.

Pożar sadzy

Postępowanie z sadzą należy jednak zacząć od oceny sytuacji i stwierdzenia, czy nie jest ona zagrożeniem dla nas i innych. Gdy sytuacja może okazać się niebezpieczna:

  • warto powiadomić o tym osoby mieszkające lub przebywające w budynku;
  • należy niezwłocznie zaalarmować sąsiadów;
  • należy natychmiast zawiadomić straż pożarną, wybierając numer alarmowy 112 lub 998. Podczas zgłoszenia warto spokojnie wytłumaczyć dyspozytorowi co się pali, gdzie się pali i czy istnieje zagrożenie ludzi znajdujących się wewnątrz lub w pobliżu budynku;
  • na przyjazd straży pożarnej czekaj na zewnątrz. Jeśli jest taka potrzeba pomóż innym w jak najszybszej ewakuacji z budynku.

Istnieje również druga możliwość ratowania pożaru sadzy w kominie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne ugaszanie ognia powinieneś:

  • wygasić palenisko. Nie wodą! Gwałtowne ochłodzenie może doprowadzić do pęknięcia komina i rozprzestrzenienia się pożaru, a tego nie chcemy. Ostrożnie wybierz z kotła materiał palny i szczelnie zamknij piec.
  • Kolejnym etapem jest obserwacja komina od zewnątrz, jak i wewnątrz budynku w celu zauważenia ewentualnych pęknięć, które mogą zwiększyć siłę ognia.
  • Użyj sita kominowego, o ile je posiadasz. To metalowa siatka z uchwytami, która jest w stanie ograniczyć i wyciszyć pożar.
  • Zamiast sita możemy użyć również mokrej płachty, którą okryjemy wylot przewodu naszego komina. Płachtę powinno się zlewać wodą, aż do momentu wypalenia sadzy. Jest to jednak sposób niebezpieczny, bo wiele osób zlewa płachtę wodą wlewając ją również do komina, czego nie wolno, aby nie dopuścić dalszemu rozprzestrzenianiu się pożaru.
jak długo wypala się sadza w kominie

Wypalanie sadzy jest niezwykle niebezpieczne

Wiele osób jest nieświadoma skutków, które niesie za sobą wypalanie sadzy z kominka. Jednak zanim o nich, warto wytłumaczyć, na czym takie wypalanie komina polega. Otóż jest to niezwykle ekstremalny i niebezpieczny sposób na czyszczenie komina mocniejszym przypaleniem. W pełnym znaczeniu tego słowa można mówić o umyślnym wywołaniu pożaru, co jest niezwykle głupim pomysłem. Oczywiście wypalanie komina może być ostateczną metodą, jednak jeśli wykonuje ją wyspecjalizowany zespół kominiarzy i wypalają komin od góry profesjonalnym sprzętem (pod nadzorem straży pożarnej). Są jednak amatorzy, którzy próbują swoich sił w czyszczeniu komina od dołu, a ogień zaczyna wychodzić spod kontroli. Niemniej jednak warto skorzystać z usług profesjonalisty, zamiast zagrażać swoje zdrowie i życie.

Kiedy i jak często czyścić komin?

Jako, że na każdym właścicielu budynku ciąży obowiązek wezwania firmy kominiarskiej minimum raz na kwartał, w innym przypadku jeśli przez jego komin wybuchnie pożar, ubezpieczalnia nie wypłaci mu odszkodowania. Dodatkowo grozi mu kara grzywny za narażanie zdrowia i życia mieszkańców budynku. Czyszczenie komina i sprawdzanie jego szczelności powinno odbywać się jak najczęściej. Szczególnie w sezonie grzewczym lub gdy ogrzewamy dom różnego rodzaju paliwem takim jak: koks, węgiel, czy drewno. Należy obserwować stan naszego komina i jeśli zauważymy, że w trakcie wizyty kominiarza sadzy jest bardzo dużo, możemy zwiększyć częstotliwość czyszczenia.

Przegląd kominiarski możemy wykonywać raz w roku. Jeśli palimy zgodnie z przepisami, a nie śmieciami, czy mokrym drewnem nie musimy martwić się, że pojawi się mokra smoła w kominie, która jest niezwykle palna. Na ściankach będzie osadzać się sucha, sypka sadza w bardzo małych ilościach. Gdy zauważymy, że uzbiera się jej około 2-3 mm powinien to być dla nas sygnał, że czas na czyszczenie. Wtedy wystarczy nam szczotka do czyszczenia komina, którą wystarczy tylko kilka razy potrzeć w górę i w dół.

Czyszczenie komina – samemu czy skorzystać z pomocy kominiarza?

W przypadku suchej, sypkiej sadzy, która nie jest palna, możemy zdecydować się na samodzielne czyszczenie pieca lub komina. Jeśli zauważymy, że w kotle pojawiła się mokra smoła, zadanie to może okazać się bardziej skomplikowane i niebezpieczne. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług ekipy kominiarskiej, która w bezpieczny i profesjonalny sposób wykona czyszczenie komina ze smoły. Kominiarze najczęściej wykorzystują do tego specjalny zestaw do czyszczenia komina, w którego skład wchodzą: szczotka do czyszczenia pieca (najczęściej z obciążnikiem) i profesjonalny środek do czyszczenia komina ze smoły. Warto mieć na uwadze, że koszt takiej usługi nie jest wysoki, a dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko zostało wyczyszczone dokładnie.

Jak sprawdzić uprawnienia kominiarskie?

Wybór odpowiedniego kominiarza również jest bardzo ważny, ponieważ jego praca nie polega jedynie na przejechaniu szczotką po kominie i wypisaniu kwitka do ubezpieczalni. Fachowy kominiarz powinien czuwać nad dobrym stanem technicznym naszego komina i całej instalacji grzewczej. Dodatkowo powinien sprawować dozór nad jej prawidłową budową, aby mieć pełną świadomość i kontrolę nad bezpieczeństwem i zdrowiem mieszkańców budynku.

Częstym problemem na rynku kominiarskim są niestety liczne oszustwa, które polegają na przebierankach i wyłudzaniu pieniędzy za nieprawidłowo wykonaną pracę. Niestety tego typu usługi są bardzo tanie, jednak nie możemy mieć pewności, czy nasz komin będzie w oczekiwanym stanie. Oszustów należy unikać, szczególnie jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie, dlatego warto poznać kilka elementów, po których rozróżnimy fachowca od przebierańca.

  • Pierwszym podstawowym elementem wyposażenia kominiarza powinny być uprawnienia do wykonywania tego zawodu, nadane przez lokalną izbę rzemieślniczą, które profesjonalny kominiarz zawsze nosi ze sobą. Jeżeli chodzi o czyszczenie okresowe – może je wykonać czeladnik kominiarski. W przypadku przeglądu kominiarskiego istotne już będą uprawnienia mistrza kominiarskiego. Wielu kominiarzy należy do zrzeszeń np. Korporacji Kominiarzy Polskich, albo do Krajowej Izby Kominiarzy, co jest dużym plusem, jednak jeśli trafimy na niezrzeszonego kominiarza – nie oznacza to z góry, że nie jest on profesjonalistą.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest to, że fachowiec nie podbije dokumentu, jeśli instalacja grzewcza faktycznie nie będzie w dobrym stanie. Im więcej uwag, pytań i jego niedowierzań tym lepiej.
  • Istotne jest również to, że nie da się dobrze wyczyścić komina w 20 minut. Warto zwrócić uwagę na czas pracy naszego fachowca, ponieważ możemy być pewni, że jeśli skończy po kwadransie to komin nie będzie w dobrym stanie.
  • Światełko powinno nam się również zapalić, gdy kominiarz nie wyczyści rury łączącej piec z kominem. Jest to jedno z zadań, za które mu płacimy, dlatego jeśli ucieknie z pieniędzmi wyłącznie po wybraniu sadzy z wyczystki, to zostaliśmy oszukani.
uprawnienia kominiarskie jak sprawdzić

Ile kosztuje wizyta kominiarza?

Ile kosztuje usługa kominiarza? Ile kosztuje czyszczenie komina? Czy cena zależna jest od powierzchni domu? Te i inne pytania padają, gdy mamy dylemat, czy wybrać usługi specjalistów, czy może spróbować wyczyścić komin samodzielnie. Otóż cena czyszczenia zależna jest od kilku czynników:

  • regionu, w którym zamawiamy usługę;
  • rodzaju kominu;
  • zakresu usług oferowanych przez konkretną firmę.

Niemniej jednak nie musimy się szczególnie martwić, ponieważ usługi kominiarskie, w które wchodzą czyszczenie komina i sprawdzenie jego stanu, nie kosztują więcej niż 100-150 złotych. Warto wspomnieć, że sprawdzenie stanu komina nie trzeba wykonywać każdorazowo, co może wiązać się z niższym kosztem. Mając na uwadze fakt, że płacimy za nasze bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie, koszta związane z czyszczeniem komina są bardzo niskie.

Jak wyczyścić komin samemu?

Czysty komin to nie tylko dobry ciąg i lepsza praca pieca, ale również zabezpieczenie przed zaczadzeniem i ewentualnym pożarem. Obowiązki kominiarza przy czyszczeniu komina są bardzo wysokiej wagi, szczególnie dlatego, że chodzi tu o bezpieczeństwo i życie mieszkańców budynku. Jest to niezwykle ważne, dlatego jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub chociażby wiedzy na temat funkcjonowania instalacji grzewczej, lepiej oddajmy to w ręce profesjonalisty. Gdy jednak dysponujemy choć minimalną wiedzą o własnym kominie i odpowiednim narzędziem, możemy przystąpić do samodzielnego czyszczenia. Jak czyścić komin samodzielnie?

Pierwszym etapem jest BEZPIECZNE wejście na dach. Jeśli już się wdrapiemy do komina, najlepiej, abyśmy się do niego przywiązali za pomocą sznura, bądź linki, aby dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnym osunięciem. Warto skorzystać również z asekuracji pomocnika. Gdy jesteśmy pewni naszej stabilności na dachu, możemy przystąpić do usunięcia sadzy ze wszystkich ścianek w kominie na całej długości. Potrzebny nam do tego będzie odpowiedni zestaw do czyszczenia czyszczenia komina, ale o tym za chwilę. Jeśli szczotka zatrzymuje się na zabrudzeniach możemy spuścić ją z większej wysokości, aby rozbiła uwarstwioną sadzę. Po dokładnym oczyszczeniu należy wybrać się do kotłowni, aby sprawdzić stan zabrudzenia wyczystki. Cała sadza, którą usunęliśmy ze ścianek, powinna znaleźć się na dole kotła. Usuwamy ją i czyścimy cały piec.

Aby sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy dobrze, a czyszczenie komina poszło zgodnie z planem możemy przyłożyć do wylotu lusterko. Jeśli widzimy w nim niebo, oznacza to, że czyszczenie było skuteczne. W takiej sytuacji warto jeszcze raz wejść na dach i ponownie przeczyścić komin (zwłaszcza w dolnej części). Po zebraniu resztek sadzy możemy uznać, że prace zostały zakończone.

Sprzęt do czyszczenia komina

Podstawowym sprzętem do prac związanych z czyszczeniem instalacji grzewczej, jest szczotka do czyszczenia komina, jednak na rynku można znaleźć również wiele innych narzędzi i preparatów, które pozwolą nam na zachowanie czystego kotła. Czym czyścić komin z sadzy i jak wyczyścić komin ze smoły?

Wycior do komina/Szczotka kominiarska

Szczotka do komina to najbardziej uniwersalne wyposażenie kominiarskie. Można ją kupić w wielu sklepach, jednak jeśli chcemy oszczędzić pieniądze, możemy ją również wykonać samodzielnie. Szczotki do komina można wykonać z wielu metalowych drucików. Najprostszym rozwiązaniem jest przecięcie zwoju bardzo cienkiego drutu na dwie części. Pozwoli to na łatwe ukształtowanie drucianej kuli, której końcówki mają od 10 do 15 centymetrów. Uformowany okrąg łączymy między dwoma płytkami i mocujemy za pomocą śruby. Do szczotki do czyszczenia komina, warto przymocować obciążnik, który połączymy z nią za pomocą stalowej linki. Do wykonania obciążnika możemy użyć metalowego młotka lub klucza, a nawet cegły, kamienia, czy innego przedmiotu o dość dużej wadze.

Żeliwna kula do czyszczenia komina

Do obciążenia wycioru możemy zakupić również żelazną kulę. Jest ona bardziej stabilna i zdecydowanie skuteczniejsza od nierównomiernych elementów, takich jak młotek, czy klucz, a nie chcemy żeby coś w naszym kominie zostało. Można ją przymocować do końcówki stalowej linki.

Przepychacz do wyciorów

Przepychacz do wyciorów jest podstawowym elementem wyposażenia kominiarza. Jego przeznaczenie jest związane ze skuteczniejszą pielęgnacja całej instalacji grzewczej. Do czego dokładnie służy? Otóż do przepychacza można zamontować szczotkę wyciorową, dzięki czemu z łatwością dostaniemy się do mniejszych miejsc naszego komina i zwiększymy zasięg pracy. Przepychacze najczęściej występują w stalowej lub drewnianej odsłonie, co tylko podkreśla ich wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Zawiesie linowe

Zawiesie linowe jest najlepszym rozwiązaniem, które zapewni stabilność i wytrzymałość naszego sprzętu do czyszczenia komina. Jest to lina wykonana z niezwykle wytrzymałej stali, do której można przyczepić kulę żeliwną lub szczotkę wyciorową. Jej zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń ze ścianek komina.

zestaw do czyszczenia komina

Odkurzacz do sadzy

Wiele osób widząc te wszystkie sprzęty, szczotki do czyszczenia kominów, kule, czy druty – łapie się za głowy z myślą o tym, czy na rynku można znaleźć szybszy sposób na czyszczenie, które nie będzie przy tym brudzić. Oczywiście sposób istnieje i jest nim odkurzacz do sadzy i gorącego popiołu. Odkurzacz kominkowy, bo tak również jest nazywany, bardzo różni się od klasycznego odkurzacza, który sprząta brud codzienny. Zamiast worka posiada on metalowy zbiornik, który jest odporny na wysoką temperaturę. Dodatkowo posiada system filtracji i bardzo wysoką moc, co sprawia, że jest bardzo wydajny. Odkurzacz do sadzy świetnie poradzi sobie z bardzo drobnym pyłem, gęstym popiołem i sadzą z komina. Podczas zakupu takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na:

  • wymienny filtr;
  • wąż ssący z wąską końcówką;
  • to, co można nim odkurzać poza popiołem i sadzą np. szkło, piasek, czy nawet kawałki żelaza….
  • na jaką temperaturę maksymalną jest odporny;
  • moc;
  • pojemność zbiornika.

Proszek do czyszczenia komina

Bardzo skutecznym rozwiązaniem na sadze i smołę może okazać się proszek do czyszczenia komina. Opinie na jego temat są bardzo pozytywne, a efekty można dostrzec bez większego wysiłku. Użytkownicy chwalą sobie łatwość dozowania. Z pomocą takiego preparatu możemy wyeliminować sadzę w przewodach kominowych i zapobiec jej samozapłonom. Preparat do czyszczenia komina pozwala z łatwością usunąć zalegającą w instalacjach grzewczych sadzę i smołę. Wystarczy wsypać go za pomocą dozownika do komina i odczekać kilka minut. Następnie można użyć szczotki, za pomocą której sadza jeszcze efektywniej odklei się od ściany kotła.

Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach? Czyszczenie komina od dołu

Regularne czyszczenie komina ze smoły, czy sadzy powinno wejść nam w nawyk, aby zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru, który zagraża nie tylko nam, ale również osobom w naszym otoczeniu. Mechaniczne czyszczenie komina należy wykonywać nie tylko od góry, ale również od jego dołu. Dokładna i skrupulatna higiena sprawi, że pozbędziesz się ewentualnych szkód, takich jak sadza, pożar, czy zaczadzenie. Jak prawidłowo wykonać czyszczenie komina od dołu? Czy można to zrobić samodzielnie?

Jak wyczyścić komin od dołu?

Powszechnie wiadomo, że wycior do komina stosuje się do czyszczenia od góry, jednak nie jest on w stanie rozwiązać wszystkich problemów z sadzą. Czyszczenie instalacji grzewczej powinno odbywać się dokładnie, na każdym etapie jej przewodów. W tym celu poza szczotką, przyda nam się również:

  • latarka;
  • lusterko;
  • gruby kawałek druta;
  • folia malarska;
  • wiadra;
  • łopata.

Po tym, jak oczyścimy nasz komin od strony dachu, czas na zejście do kotłowni i posprzątanie kotła od dolnej strony. W tym momencie należy wyłożyć folie malarską, po czym powoli otworzyć wyczystkę. Następnie warto podstawić wiadro, aby cała sadza i resztki popiołu miały gdzie się wysypać. Można pomóc sobie łopatą dla szybszego i dokładniejszego efektu. Kolejnym etapem jest sięgnięcie po lusterko i latarkę i sprawdzenie, czy wylot jest szczelny. Sygnalizuje to widok nieba i brak zatorów sadzy. Warto jeszcze potrzeć wyciąg szczotka lub grubym drutem, aby dokładnie oczyścić dolną część komina. Wiele osób wykorzystuje również w tym celu specjalny środek do czyszczenia komina, który uniemożliwia osadzaniu się sadzy i zmniejsza jej łatwopalność.

szczotka do czyszczenia komina

Zestaw do czyszczenia komina od dołu na wiertarkę

W sklepach dostępne są różnorodne narzędzia do czyszczenia komina. Zaczynając od szczotek, odkurzacza i drutów, nawet po preparat do czyszczenia komina. W sprzedaży dostępnych jest wiele gadżetów, jednak jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Mowa tu o zestawie do czyszczenia komina na wiertarkę. Jest to bardzo uniwersalny sprzęt, który posiada końcówkę pasującą do wiertarki o dowolnej średnicy i długościach, czy nawet załamaniach. Zestaw posiada elastyczne trzonki, które zakończone są druciana szczotką, która obraca się wraz z włączeniem wiertarki. Wiertarka dzięki swojej wysokiej mocy jest w stanie pracować z prędkością, która idealnie napędza szczotkę do usunięcia nalotów od nasady komina, aż po sam dach. Cała sadza spada do kotła na dole, co będzie można z łatwością posprzątać.

Czyszczenie komina od dołu – opinie

Wiele osób pozytywnie ocenia czyszczenie komina od dołu, ponieważ jest to czynność dodatkowo zabezpieczająca nasze życie, zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich. W internecie można natknąć się na wiele wypowiedzi, które potwierdzają skuteczność tego działania. Kominiarze, ale również mieszkańcy budynków, którzy decydują się na samodzielne czyszczenie komina z sadzy uważają, że czyszczenie komina od dołu jest całkowitą koniecznością, aby komin był w całości czysty i miał dobry ciąg. Praca wykonana w połowie może nie przynieść efektu, dlatego zabierając się za czyszczenie instalacji grzewczej – zróbmy to od początku do końca.

Wyczystka do komina

Wyczystka jest niezbędnym elementem przewodu grzewczego. Jej nazwa nie bez przyczyny związana jest ze słowem czysty, ponieważ ułatwia czyszczenie naszego kominka. Wyczystka jest zamiennikiem popielnika, który występuje w tradycyjnych wersjach pieców. Jest niezwykle prostym, a tak potrzebnym elementem kominkowym… Podczas palenia w kominku, czy kotle spaliny wraz z pyłem i sadzą trafiają do komina. Pył z czasem opada i trafia właśnie do wyczystki, która posiada specjalne drzwiczki rewizyjne, którymi z łatwością go usuniemy. Tak samo dzieje się z sadzą, jednak najpierw podczas czyszczenia komina musimy ją zeskrobać ze ścianek komina. Sadza trafia do wyczystki, gdzie z łatwością ją usuniemy. Niestety zdarza się, że do naszego przewodu kominowego wleci ptak, a z ucieczką z komina może już mieć problem ze względu na jego wewnętrzny układ. W takiej sytuacji warto raz na jakiś czas zaglądać do wyczystki, bo może trafimy na sytuacje, w której pomożemy biednemu zwierzęciu.

Czyszczenie komina obierkami z ziemniaków

Na temat czyszczenia komina obierkami od ziemniaków opinie są bardzo podzielone, jednak jest to sposób starodawny, z którego korzystali nasi dziadkowie. Czyszczenie obierkami polega na położeniu ich na dnie kotła i podpaleniu. Substancje wydzielające się z procesu spalania ziemniaków osiadają na smole i sprawiają, że zaczyna odklejać się od ścianek. Niestety nie działa to w każdym z przypadków i jest to bardzo zależne od ilości nagromadzonej smoły. Dodatkowo trzeba tutaj wspomnieć o niebezpieczeństwie tego typu wypalania. Palące się obierki mogą wzniecić ogień i spowodować większą szkodę niż wcześniej, dlatego lepiej skorzystać z profesjonalnej usługi kominiarza lub samodzielnie wyczyścić komin za pomocą odpowiednich narzędzi.

Czy puszki aluminiowe czyszczą komin?

Sposób czyszczenia komina jest bardzo wiele, a właściciele kominów są niezwykle kreatywni. Dość popularnym sposobem są aluminiowe puszki. Można porównać je do żeliwnej kuli, która rozbija zbitki smoły lub sadzy zalegających w kominie. Ważne jest jednak to, aby zapełnić je czymś naprawdę ciężkim, np. śrutem, gwoździami lub kamieniami, a sprawdzą się w oczyszczaniu komina bez większych wydatków.