Przejdź do treści
slimaki w ogrodzie

Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie – podpowiadamy jak rozwiązać problem ślimaków w ogrodzie!

Srebrny śluz pokrywający wiosenne grządki, nieregularne szpary w liściach i obumierające rośliny to znak, że Twój ogród został zaatakowany przez ślimaki. Nie ma się jednak czego obawiać – niezależnie od tego, czy wiesz, jak zwalczać ślimaki w ogrodzie czy jest to Twoje pierwsze spotkanie z tymi mięczakami, warto zapoznać się zarówno z domowymi, jak i profesjonalnymi rozwiązaniami. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na ślimaki!

Ślimaki w ogrodzie – jak rozpoznać?

Ślimaki, inaczej brzuchonogi należą do gromady mięczaków i występują zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Każdy gatunek ślimaka żyjący na terenie Polski jest zagrożeniem dla roślin, szczególnie młodych. Najbardziej narażone są sadzonki wypuszczające nowe pędy na wiosnę. Ślimaki najczęściej można spotkać w zacienionych miejscach, gdzie wilgotność jest wyższa niż przeciętna. Jak rozpoznać ślimaki w ogrodzie? 

Charakterystyczne dla ślimaków są zaschnięte pasma śluzu na posadzce lub w okolicach grządek z roślinami. Zwykle mienią się one srebrzyście w słońcu. Brzuchonogi pokazują swoją obecność poprzez wygryzanie szerokich, nieregularnych otworów w liściach.

Ślimaki bezmuszlowe mogą również żerować pod ziemią i atakować korzenie roślin. Co więcej, niska temperatura i cień pozwalają im na składanie tam jaj, szczególnie w wyjątkowo gorące dni, kiedy brzuchonogi szukają schronienia przed poparzeniem.

Co na ślimaki w ogrodzie?

Wiele osób skarży się na ślimaki w ogrodzie. Jak się pozbyć tych niewielkich szkodników, które niszczą młode rośliny? Zastanawiając się nad zwalczaniem ślimaków, należy pomyśleć o tym, w jaki sposób dokładnie chcemy się ich pozbyć. Czy nasze działania mają je tylko odstraszyć, czy całkowicie wyeliminować? Na brzuchonogi jest nieskończenie wiele sposobów, każdy z nich zupełnie inny.

Zamiast działać, kiedy ślimaki zaatakują młode grządki, można przeciwdziałać, regularnie sprzątając glebę. Ślimaki lubują się w zacienionych miejscach z podwyższoną wilgotnością i leżącymi na ziemi resztkami łodyg czy liści – jeśli nie damy im podłoża do rozmnażania się, to nie będzie przychodzić ich coraz więcej. Oprócz tego można posypać glebę wokół roślin np. pokruszonymi skorupkami jaj, które uniemożliwią brzuchonogom przemieszczanie się po ogrodzie.

ślimaki w ogrodzie

Napary z roślin odstraszających ślimaki również mogą pomóc ochronić grządki przed inwazją brzuchonogów. Przykładem może być napar z piołunu, czosnku lub szałwii – można nim opryskać młode pędy lub podlewać całe grządki. 

Preparat na ślimaki w ogrodzie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających walczyć ze ślimakami, jednak wiele z nich jest silnie toksycznych. Przed kupieniem należy zapoznać się z oznaczeniami i konsekwencjami stosowania płynów czy proszku z silnymi chemikaliami.

Granulaty do rozsypywania na grządkach mogą być szkodliwe nie tylko dla brzuchonogów, ale też dla innych stworzeń, które mogą pomóc w pozbyciu się ślimaków. Warto pamiętać, że takie zwierzęta jak żaby, jaszczurki, jeże, szpaki czy bażanty są naturalnymi wrogami brzuchonogów i mogą pomóc w walce z nimi.

Często używanym i skutecznym sposobem na brzuchonogi są nicienie. Po rozsypaniu wnikają one w ślimaka i żywią się nim, pozbawiając go sił witalnych. Brzuchonóg po pewnym czasie umiera, stając się pożywieniem dla jeży i innych stworzeń wymienionych powyżej.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie – domowe sposoby

Inwazja ślimaków nie zawsze jest na tyle intensywna, że wymagane są aż tak radykalne rozwiązania. Pamiętajmy o tym, że większość środków przeciwko ślimakom jest tak toksyczna, że może skazić glebę i mikroorganizmy w niej się znajdujące. 

Cynamon na ślimaki w ogrodzie działa odstraszająco. Intensywny zapach przyprawy odpycha mięczaki, chroniąc rośliny przed zniszczeniem. Bardzo podobnie działa kawa. Rozsypanie jej po grządce, którą chcemy uchronić przed zjedzeniem przez szkodniki, rzeczywiście podziała odstraszająco.

Sól na ślimaki w ogrodzie działa wyniszczająco. Po posypaniu brzuchonoga powłoka pokrywająca jego ciało się rozpuszcza, wyżerając tkankę. Metoda ta jest coraz rzadziej stosowana.

Jeśli w naszym ogrodzie już znajduje się pokaźna liczba mięczaków, możemy stworzyć pułapki na nie. Jednym z materiałów, który dobrze działa na ślimaki jest piwo. Zakopanie słoika wypełnionego trunkiem tak, aby rant wystawał ok. 2 centymetry nad ziemią, zachęci ślimaki do siebie zapachem. Dzięki temu brzuchonogi wpadną do pułapki z piwa.

Czego nie lubią ślimaki

Dlaczego ślimaki szkodzą w ogrodzie?

Przekonanie o tym, że ślimaki tylko i wyłącznie szkodzą w ogrodzie, jest wyjątkowo błędne. Brzuchonogi zjadają obumierające kawałki roślin i niewielkich insektów, czyszcząc tym samym glebę. Mogą one być wyjątkowo przydatne w zachwaszczonych miejscach.

Wielu ślimakom obumarłe elementy jednak nie wystarczą i potrzebują pożywić się młodymi pędami. Najbardziej szkodliwe są ślimaki bezmuszlowe, ponieważ atakują rośliny przez cały okres wegetacyjny i nie zatrzymują się po zjedzeniu zwiędłych listków i mniejszych kwiatów. 

Rośliny odstraszające ślimaki

Istnieją skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie, które nie wymagają używania środków chemicznych mogących zaburzyć funkcjonowanie roślin czy zwierząt. Pośród roślin są też takie, które na ślimaki działają wyjątkowo odstraszająco. Mięczaki nie mogą znieść ich zapachu, dlatego nie zbliżają się do nich nie tylko przez przykry zapach, ale i nieprzyjemny smak liści.

Zasadzenie nasturcji w miejscach zacienionych to dobry sposób na ślimaki w ogrodzie. Smak liści jest zbyt cierpki dla ślimaków, a zapach zniechęca je do wpełzania na przestrzeń wokół roślin.

Jak już wcześniej wspomniano o naparze z m.in. piołunu, to tak samo rośliny tego typu można zasadzić w okolicach najczęściej uczęszczanych przez ślimaki. Ich zapach zniechęca brzuchonogi do dalszej wędrówki i wygryzania liści, czy nawet korzeni.

Sposobów na ślimaki w ogrodzie jest wiele. Dobranie odpowiedniego rozwiązania zależy od potrzeb i zaawansowania inwazji brzuchonogów. Wybierz, czy wolisz naturalne rozwiązania, czy chemiczne granulaty i płyny.