Przejdź do treści
wylewka samopoziomujaca

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Podpowiadamy

Każdy, kto choć trochę zna się na budowlance, wie, że w dzisiejszych czasach „na oko” można co najwyżej nałożyć soczewki, nie przeprowadzać remont. Co prawda, z równej podłogi „nikt nie będzie strzelać”, jednak nie zwalnia to żadnego majstra z obowiązku wykonania dobrej roboty. W takim razie, jaki jest najłatwiejszy sposób na wypoziomowanie podłoża? W tym miejscu na scenę wkracza wylewka samopoziomująca.

Wylewka samopoziomująca – co to jest?

Wylewka samopoziomująca to nic innego jak płynny podkład, pozwalający na wyrównanie płaskich powierzchni. Płyn cechuje się swoją elastycznością i bardzo dobrze zespala się z podłożem, przez co idealnie sprawdzi się np. przy systemach ogrzewania podłogowego. Podkład dokładnie otoczy przewody ochronną powłoką, która dzięki zredukowanej kurczliwości jest w stanie wytrzymać naprawdę wysoką temperaturę. Wylewka samopoziomująca to wszystkie jastrychy anhydrytowe oraz cementowe bazy wyrównujące. Poza wspomnianymi wcześniej atrybutami masa wyróżnia się swoją uniwersalnością – bez problemu można układać go ręcznie, jak i maszynowo.

Jak wybrać wylewkę samopoziomującą?

Przed wyborem właściwej masy należy pamiętać, że wylewka samopoziomująca cementowa i anhydrytowa to dwa kompletnie różne materiały, o innym działaniu i cechach. Anhydryt to odwodniona odmiana gipsu, cechująca się dobrym przewodzeniem ciepła oraz długim czasem otwartym, czyli tempem schnięcia masy. Ten rodzaj wylewki potrafi utrzymywać stan płynny nawet do dwóch godzin! Ponadto, odwodniony gips wykazuje niezwykle małą kurczliwość, dzięki czemu podczas jego wiązania nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych szczelin dylatacyjnych. Niestety ten rodzaj podkładu bardzo źle reaguje na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Z tego powodu nie jest to wylewka samopoziomująca do garażu, kuchni, czy łazienki, a wyłącznie do suchych wnętrz nienarażonych na zalanie.

Drugim najpopularniejszym rodzajem masy jest wylewka samopoziomująca cementowa. W odróżnieniu od anhydrytu mieszanka schnie naprawdę szybko. Co więcej, wykonany z jej użyciem podkład może mieć od 1 mm aż do 100 mm grubości! Dzięki temu ta mieszanka jest niezwykle wytrzymała, a także wodoodporna, przez co jest to idealna wylewka samopoziomująca na zewnątrz. Wiązana cementem masa świetnie sprawdzi się także w kuchni, czy łazience – potencjalne zalanie pomieszczenia nie powinno wyraźnie uszkodzić podkładu. Mieszanka nie jest jednak tak odporna na kurczenie, co jastrychy anhydrytowe. Z tego powodu często należy rozdzielać ja szczelinami dylatacyjnymi.

Wylewka samopoziomująca – krok po kroku

„Wylewka samopoziomująca – jak zrobić?” to jedno z najczęściej zadawanych pytań w kwestii remontów. Przede wszystkim należy określić, który rodzaj masy najlepiej sprawdzi się w obecnych warunkach. Następnie warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie. Do jej wykonania, oprócz standardowych przyborów (poziomica, wiertarka wolnoobrotowa, paca), potrzebne są specjalistyczne narzędzia takie jak kolczaste buty i wałek (potrzebne do odpowietrzania podkładu), czy taśma dylatacyjna. Dodatkowo zaopatrz się także w preparat do gruntowania powierzchni. Warto także zastanowić się ile metrów kwadratowych podłoża zajmie konkretna wylewka samopoziomująca. Wydajność masy zależna jest od jej rodzaju i składu, jednak przyjmuje się, że podkład o grubości 1 mm wymaga od 1,5 do 1,7 kilogramów materiału.

Jeśli zaopatrzyłeś się we wszystkie potrzebne narzędzia i produkty, możesz zacząć przygotowywać pomieszczenie do remontu. Na początku sprawdź, czy podłoże, które chcesz wypoziomować, jest stosunkowo czyste oraz pozbawione starych powłok (takich jak np. kleje). Wszystkie pęknięcia lub uszkodzenia koniecznie napraw przed wylewką. Jeśli chcesz układać masę bezpośrednio na podłożu, musisz je najpierw zagruntować specjalnym preparatem. Ten proces zwiększy przyczepność wylewki oraz ograniczy chłonność podwalin. Grunt zwykle schnie od dwóch do trzech godzin. Przygotowane do remontu pomieszczenie musi jeszcze zostać poddane dylatacji obwodowej. Wykorzystując wspomnianą wcześniej taśmę, zabezpiecz zarówno łączenia ścian z podłogą, jak i progi drzwi oraz wszystkie niemożliwe do demontażu obiekty mające kontakt z podłożem. Następnie za pomocą poziomicy wyznacz poziom wylewki. Aby go oznaczyć, możesz użyć kołków rozporowych wkręconych w podłoże na odpowiedniej wysokości.

Po oznaczeniu grubości podkładu należy zająć się przygotowaniem wylewki. Przez cały czas musisz podążać za wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Proszek w połączeniu z odpowiednią ilością wody trzeba porządnie mieszać od dwóch do trzech minut lub uzyskania jednolitej konsystencji. Najlepiej w tym zadaniu sprawdzi się wolnoobrotowa wiertarka. Po wymieszaniu masy należy chwilę odczekać, po czym powtórzyć proces. Rozlewanie gotowej mieszanki rozpocznij od najdalszego rogu pomieszczenia. Cały czas pamiętaj o równoległym rozprowadzaniu wylewki za pomocą pacy i odpowietrzaniu jej przy użyciu wałka z kolcami.

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca szybkoschnąca potrzebuje zaledwie dwadzieścia cztery godziny do pełnego wyschnięcia. Po tym czasie można kontynuować dalsze prace remontowe takie jak układanie paneli, czy płytek. Natomiast wylewka o standardowym czasie wiązania wymaga jedynie kilku do kilkunastu godzin do wstępnego wyschnięcia. Do pełnego związania (w zależności od grubości i typu wylewki) należy poczekać nawet kilka tygodni. Dopiero po tak długim okresie można zacząć układania górnej warstwy podłogi.

Wylewka samopoziomująca cena

W zasadzie nie da się określić jednej konkretnej ceny dla wszystkich wylewek samopoziomujących. Koszt worka proszku (zwykle jest to 25 kg) jest zależny od rodzaju masy, czasu jej schnięcia i wytrzymałości. Jedno opakowanie kosztuje średnio od 30 do ponad 60 złotych. Oczywiście wynajmując do tego firmę zewnętrzną należy także liczyć się z kosztami materiałów i robocizny.