Przejdź do treści

35 m2 czy 70 m2? Jaki domek letniskowy wybrać?

Zakup domku letniskowego to ważna decyzja, którą zawsze warto podejmować rozważnie i odpowiedzialnie. Podstawowym czynnikiem, który wpływa przede wszystkim na zawężenie liczby potencjalnych modeli, jest oczywiście jego cena oraz możliwość budowy na konkretnej działce, a to definiuje głównie metraż wybranego wariantu. Który warto wybrać – 35 m2 czy 70 m2? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!

Dlaczego domki letniskowe stają się coraz popularniejsze z roku na rok?

Wypoczynek jest dla wielu osób pracujących w samym centrum wielkich i tłocznych miast jedyną formą odzyskania sił witalnych na cały kolejny tydzień. Z tego względu niektórzy każdy wolny dzień spędzają poza miastem, np. u rodziny. Inni natomiast decydują się na wynajmowanie pokoi w ogólnodostępnych hotelach. Czy jest to jedyna możliwość na wyrwanie się z objęć miejskiej dżungli? Zdecydowanie nie!

Wypoczynek w hotelach łączy się między innymi z brakiem możliwości personalizacji wnętrza, w którym przebywamy podczas odpoczynku. Nie da się wybrać koloru ścian, rodzaju wyposażenia, stylu mebli czy obrazów wiszących na ścianie. Nie zachęca również cena – każda rozpoczęta doba hotelowa może kosztować nawet kilkaset złotych, co w dłuższej perspektywie czasowej wiąże się z koniecznością wydania dużych sum pieniędzy. Oczywiście nie można także pominąć faktu, że posiadanie domku na własność samo w sobie stanowi zaletę nie do przecenienia.

Domek letniskowy do 35 m2 oraz do 70 m2 ma już zupełnie inną charakterystykę. W przypadku tych obiektów można:

  • Wybrać odpowiedni metraż – zarówno domek letniskowy do 70 m2, jak i ten do 35 m2, ma ogromne zalety w stosunku do pokoju hotelowego. Należy do nich przede wszystkim metraż, który można dostosować do własnych, prywatnych oczekiwań oraz wielkości całej rodziny.
  • Zdecydować o rozkładzie pomieszczeń – nic tak nie wpływa na komfort wypoczynku, jak możliwość zupełnej zmiany aranżacji. Można samodzielnie wybrać większą kuchnię lub salon, podzielić przestrzeń na odpowiednią dla siebie liczbę pomieszczeń lub połączyć je ze sobą, aby uzyskać duży pokój dzienny.
  • Stać się samowystarczalnym – nie musisz uzgadniać decyzji na temat wypoczynku z danym hotelem, który w dodatku nie zawsze dysponuje wystarczającą liczbą wolnych pokoi. Co więcej, zdobycie wolnego lokalu z dnia na dzień jest w zasadzie zupełnie niemożliwe. Domek letniskowy do 35 m2  oraz do 70 m2 daje nieograniczone możliwości – możesz wybrać się do niego o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od sezonu.

Domek letniskowy do 35 m2 – najważniejsze zalety

Domek letniskowy do 35 m2 ma wiele zalet, które wynikają przede wszystkim z jego kompaktowej konstrukcji oraz korzystnej ceny zakupu. Modele te można postawić nawet na bardzo małych działkach, w których brakuje miejsca na większe konstrukcje.

Nie można także pominąć aspektu ceny. Koszt zakupu domku letniskowego do 35 m2 jest bardzo niski ze względu na niewielką ilość materiałów zużytych do jego konstrukcji oraz niewysoki koszt transportu, wynikający z niewielkiej masy gotowego obiektu.

Cena zakupu domku to jednak nie wszystko – na rynku nieruchomości działki o tak niewielkiej powierzchni są bardzo tanie, gdyż można na nich postawić w zasadzie wyłącznie altankę lub właśnie niewielki domek letniskowy do 35 m2. Sprzedający doskonale o tym wiedzą, dlatego wyceniają tego typu grunty znacznie niżej niż te nieco większe.

Wadą może być oczywiście przestrzeń życiowa, która przy prawidłowo zaplanowanym układzie może jednak zapewnić optymalne warunki nawet dla czwórki osób. Jak to możliwe? Głównie ze względu na fakt, że do tego metrażu nie wlicza się poddasza, które może tak naprawdę stać się kolejnym pokojem.

Domek letniskowy do 70 m2 – dlaczego warto?

Domek letniskowy do 70 m2 jest od poprzedniego dwukrotnie większy, dlatego ma zupełnie inne cechy, wady, lecz także zalety. Kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas jego zakupu, jest oczywiście bardzo duża ilość wolnej przestrzeni, odpowiednią nawet dla wieloosobowych rodzin – w końcu powierzchnia jest w zasadzie taka sama, jak w przypadku bardzo dużych mieszkań w mieście. Łącząc tę zaletę z antresolą (poddaszem), można otrzymać tak naprawdę nawet 100 m2 przestrzeni do indywidualnego zaaranżowania. Można zdecydować o bardzo dużym salonie lub wielu oddzielnych pokojach. Możliwości są nieograniczone.

Oczywiście wraz z przestrzenią rośnie także cena, która może być, podobnie jak metraż, nawet dwukrotnie większa niż w przypadku domków 35 m2. Na wyższy koszt ma wpływ duża ilość materiałów budowlanych oraz wyższa cena montażu. To jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia jest także cena gruntu, który również bywa znacznie kosztowniejszy. To niewielkie niedogodności w stosunku do powierzchni, która równa się wielu standardowym, murowanym domom jednorodzinnym.

Jakie wymogi należy spełnić stawiając domek letniskowy do 35 m2 i 70 m2?

Wiemy już jaki domek letniskowy wybrać, nie wiemy natomiast, jakie formalności należy spełnić podczas ich stawiania. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele. We współczesnym prawie budowlanym funkcjonuje instytucja cichego przyzwolenia, która zakłada możliwość rozpoczęcia prac budowlanych na 21 dni po zgłoszeniu zamiaru ich przeprowadzenia. W praktyce oznacza to, że wystarczy wysłać zgłoszenie do odpowiedniego urzędu, dołączając oczywiście całą niezbędną dokumentację, i czekać przez 21 dni. Jeśli przez ten czas nie otrzymasz decyzji negatywnej – możesz rozpocząć proces budowy.

Do niedawna budowa domku na zgłoszenie dotyczyła tylko i wyłącznie obiektów o powierzchni zabudowy 35 m2. Teraz jednak, a konkretniej od początku 2022 roku, w ten sam sposób można budować domki letniskowe o metrażu dwukrotnie większym, tj do 70 m2. To ogromne ułatwienie sprawia, że na ich budowę decyduje się coraz więcej osób, również tych, które nie miały dotychczas nic wspólnego z ich stawianiem.

Nie bez znaczenia jest także to, że przez rosnącą popularność domków letniskowych na rynku pojawiło się wielu sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest marka Drewnolandia, która produkcją tych obiektów zajmuje się od wielu lat. Dopracowany proces produkcyjny oraz rygorystyczna kontrola jakości sprawia, że każdy klient otrzymuje domek zgodny z oczekiwaniami.