Przejdź do treści

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat parapetów zewnętrznych aluminiowych

Parapety zewnętrzne aluminiowe wiodą prym w swojej kategorii. To najczęściej stosowane wykończenie wokół okien w domach i budynkach nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Produkty te są bardzo praktyczne, a jednocześnie prezentują się estetycznie. To właśnie połączenie tych dwóch cech wpływa na ich ogromną popularność. Poznaj 5 faktów, które powinieneś wiedzieć przed zakupem aluminiowych parapetów.

Parapety zewnętrzne aluminiowe – materiał i konstrukcja

Aluminium jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji parapetów zewnętrznych. Jest to wynik jego niezwykłej odporności, trwałości oraz elastyczności. Parapety wykonane z blachy charakteryzują się solidnym profilem zapewniającym stabilność i sztywność konstrukcji. Ponadto produkty tego typu są odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie UV.

Jak montować parapety zewnętrzne aluminiowe?

Montaż parapetów zewnętrznych aluminiowych nie jest skomplikowany, ale wymaga precyzji i odpowiedniej wiedzy technicznej. Wiele osób, które małe prace remontowe biorą w swoje ręce, może zrobić to samodzielnie. Szczególnie w sytuacji, gdy producent oferuje instrukcję. Jednak decydując się na pracę dobrego fachowca, zyskuje się pewność i spokój, że parapet zostanie osadzony według najlepszych praktyk.

Niemniej ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac upewnić się, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi narzędziami i akcesoriami. Parapety zewnętrzne powinny wystawać na około 5 cm poza ścianę. Istotne jest również to, aby wykończenie osadzić pod kątem – spadek powinien wynosić minimum 5%.

Dzięki tym dwóm rzeczom zabezpieczy się elewację przed nieestetycznymi zaciekami i umożliwi odprowadzanie z powierzchni parapetu deszczowej wody. Konieczne jest również właściwe uszczelnienie miejsc łączenia parapetu ze ścianami i oknem za pomocą np. pianki poliuretanowej. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Parapety – rodzaje, dobór i montaż.

Właściwości izolacyjne parapetów aluminiowych

Właściwości izolacyjne parapetów aluminiowych są jednym z kluczowych czynników decydujących o ich popularności. Odpowiednia konstrukcja uzupełniona o rozwiązania termiczne zapewnia komfort cieplny mieszkańcom domu. Dzięki temu parapety aluminiowe pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz budynku zimą i chłód latem.

Różnorodność kolorów i elastyczny design parapetów aluminiowych

Parapety aluminiowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Umożliwia to dopasowanie ich do każdego stylu architektonicznego. Ponadto aluminium to materiał bardzo plastyczny, z którego można formować różne kształty. W związku z tym firma Kapica oferuje ciekawą ofertę parapetów zewnętrznych aluminiowych – nie tylko pod względem kolorów, ale również form.

Cena parapetów aluminiowych zewnętrznych

Na popularność parapetów aluminiowych istotnie wpływa również ich rozsądna cena. To rozwiązanie przeznaczone dla osób z ograniczonym budżetem, jak i tych, którzy mają większą swobodę finansową. Ceny produktów wahają się między 20–80 zł za metr bieżący. Ostateczna cena zależy oczywiście od producenta, tego jakie technologie, wzmocnienia i urozmaicenia stosuje w swoich produktach.

Parapety zewnętrzne aluminiowe to doskonały wybór dla osób szukających trwałego, estetycznego i łatwego w montażu wykończenia. Produkty wykonane z aluminium cechują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dostępność różnorodnych wzorów i kolorów sprawia, że można je dopasować do indywidualnego stylu elewacji. Ich łatwość montażu i konserwacji stanowi dodatkowy atut, który przemawia na ich korzyść i nie można zapomnieć o ich atrakcyjnych cenach.