Przejdź do treści

7 wskazówek dotyczących wyboru najlepszego projektu domu

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2021

Myślisz o budowie domu? Zacznij od dobrego projektu! Co to oznacza w praktyce?

Budowę domu poprzedza etap jego projektowania, który według architektów i budowlańców jest najważniejszym i niekiedy bardzo złożonym procesem oraz współpracą pomiędzy fachowcem, a inwestorem. Jeśli na tym etapie popełnimy błędy lub wykonamy projekt pośpiesznie, bez odpowiedniego przemyślenia wszystkich aspektów konstrukcji budynku, to finalnie może się okazać, że cała inwestycja albo jest dla nas zbyt droga, albo będzie wykonana w dłuższym niż zakładaliśmy czasie.

O czym należy pomyśleć podczas projektowania domu? Na jakie elementy konstrukcyjne budynku zwrócić uwagę i które z projektów będą zdecydowanie lepsze? Sprawdźmy!

1. Projekty domów parterowych lepsze od piętrowych

To prawda, że domy parterowe stają się coraz bardziej popularną wersją budynków mieszkalnych wybieranych podczas projektowania domu. Za takim rozwiązaniem przemawia brak konieczności kupowania i projektowania schodów wewnętrznych oraz wykonywania kosztownych stropów użytkowych. Domy parterowe to znacznie praktyczniejsza zabudowa, ale wymaga posiadania odpowiednio dużej działki. Jeśli nie jesteś zwolennikiem posiadania poddasza ze skosami to ten rodzaj zabudowy z pewnością przypadnie Ci do gustu.

2. Dach jednospadowy, jako najtańsza propozycja pokrycia budynku

Dach to jeden z tych elementów konstrukcyjnych budynku, którego wznoszenie generuje naprawdę duże koszty. Lepiej zatem nie jeszcze bardziej nie utrudniać sobie jego wykonania i zdecydować się na wykonanie dachu o możliwie najprostszej bryle. Dach jednospadowy sprawdzi się tutaj najlepiej, a co najważniejsze taka konstrukcja wygląda bardzo elegancko i klasycznie. Sprawdź, jaki dach może mieć Twój budynek.

3. Dobra organizacja pomieszczeń

To podstawa nie tylko praktycznego wykorzystania posiadanej przestrzeni, ale również późniejszej organizacji. W centralnej części domu powinien znajdować się salon, zaś w strefie wyciszonej możemy umieścić sypialnię, garderobę i toaletę. Aby zadbać o oszczędność energii elektrycznej, ale również wypełnić swoje wnętrza światłem słonecznym dobrze jest zapanować nad rozplanowaniem odpowiednich wnętrz zgodnie z kierunkami świata. W strefie południowej umieść salon i kuchnię!

4. Przyłącza, a lokalizacja kuchni i łazienki

Wykonanie wszystkich przyłączy to kolejna kwestia, która może generować dość spore koszty na budowie. To dlatego, zadbajmy, by w naszym projekcie wszystkie miejsca z odpływem wodno-kanalizacyjnym znajdowały się możliwie blisko siebie. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że kuchnia i łazienka powinny leżeć możliwie blisko siebie.

5. Rodzaj zastosowanych materiałów

Na materiałach budowlanych nie warto oszczędzać. Szczególnie dotyczy to tych elementów, które tworzą główną konstrukcję budynku. Nie zmienia to jednak faktu, że nie warto projektować niepotrzebnych elementów generujących ich zużycie. To dotyczy udziwnień na elewacji, czy skomplikowanej konstrukcji dachu. Im prostsza bryła budynku tym jej wykonanie będzie po prostu tańsze.

6. Jakie okna wybrać?

Aktualnie modne są budynki z dużą liczbą przeszkleń, ale uwaga: takie rozwiązania są dość drogie w wykonaniu. Aby zatem spełnić swoje marzenia o dużych oknach i połączyć je z posiadanym portfelem finansowym warto umieścić takie rozwiązanie np. tylko w przypadku okna tarasowego. Duże przeszklenie w salonie zapewni nam dostęp światła do całego domu, a w rezultacie uzyskamy takie wnętrze, o którym marzyliśmy!

7. Wielkość budynku, a nasze potrzeby

Nie projektujmy domów ponad nasze możliwości i potrzeby. Pamiętajmy, że w przyszłości zbyt duży dom trudno będzie nam utrzymać. Aktualnie, standardem dla domów jednorodzinnych jest powierzchnia około 120 m/kw. Taki metraż w zupełności wystarczy dla czteroosobowej rodziny. Sprawdź, jaki projekt wybrać na: DomoweKlimaty.pl