Przejdź do treści
płyty betonowe

Beton architektoniczny na ścianę wewnętrzną. Gdzie najlepiej sprawdzi się ściana z betonu? Trendy i inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2022

Jeszcze jakiś czas temu beton kojarzył się z trwającą budową i niegotowym wnętrzem. Dziś jest zupełnie inaczej – betonowe ściany to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów. Sprawdza się przede wszystkim w stylu loftowym, ale nie tylko. Przekonaj się, w jaki sposób możesz wprowadzić beton do swojego mieszkania i zapoznaj się z przygotowanymi przez nas inspiracjami.

Płyty betonowe na ścianę – najmodniejszy trend tego roku

Beton na ścianie to aktualnie jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich. Szczególnie często spotyka się go w nowoczesnych, loftowych mieszkaniach. Sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach – salonie, korytarzu, kuchni czy łazience. Łatwo połączyć go z innymi materiałami i elementami architektonicznymi. Dobrze wygląda m.in. z drewnem, cegłami czy kaflami. Betonowe ściany można uzyskać na kilka sposobów. Są to m.in. specjalne betonowe bloczki, farby oraz tynki. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak uzyskać industrialny efekt ścian z betonu i w jakich wnętrzach sprawdzi się to najlepiej.

Beton na ścianę – różne formy betonowej ściany

Najczęściej wybieranym sposobem na uzyskanie betonowej ściany w domu czy mieszkaniu jest tynk strukturalny, nazywany również tynkiem dekoracyjnym. W sklepach budowlanych znajdziesz mnóstwo tego typu produktów od różnych producentów. W składach najlepszych tynków powinien dominować cement. Najlepiej, jeśli zawarte w nich barwniki są pochodzenia naturalnego. Poszczególne tynki różnią się także strukturą, która wpływa na końcowy efekt w pomieszczeniu. Poza dobrym składem zwróć zatem uwagę na wykończenie tynku.

Jak nakładać beton dekoracyjny? Przede wszystkim zadbaj o to, co znajduje się dookoła – zabezpiecz wszystkie pobliskie powierzchnie przed zachlapaniami np. za pomocą folii. Następnie przygotuj tynk do nakładania według instrukcji na opakowaniu. Wlej odpowiednią ilość wody i dokładnie wymieszaj. Gdy tynk będzie gotowy, za pomocą specjalnej szpachli nałóż go na pomalowaną wcześniej podkładem ścianę. Tynk nie musi być nałożony na płasko – za pomocą pacy możesz tworzyć w nim wzory czy zagłębienia. Staraj się jednak nie nakładać zbyt grubej warstwy produktu. Gdy wszystko dokładnie wyschnie, zabezpiecz ścianę odpowiednim lakierem.

Drugi sposób na uzyskanie efektu betonowej ściany to płyty z betonu architektonicznego. Są one dość ciężkie, dlatego nie sprawdzą się na wszystkich ścianach. Można je spotkać zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Są to dość duże, zwykle prostokątne kafle z betonu, które mocuje się do ścian za pomocą specjalnych klejów, śrub czy kotew. Występują w wielu wykończeniach i odcieniach. Przed montażem należy dokładnie oczyścić i zagruntować ścianę. Płyty nie nadają się do naklejania na gipsie.

Ostatni proponowany sposób to farby imitujące beton. Są to produkty o unikatowej strukturze, dzięki której można osiągać różne rodzaje wykończenia ścian. W sklepach budowlanych można kupić gotowe farby, których nie trzeba rozrabiać i które łatwo nałożyć wałkiem na ścianę. Przed rozpoczęciem malowania należy zabezpieczyć podłogę i wszystko, co znajduje się dookoła oraz odpowiednio przygotować ścianę. Powinna być sucha i czysta, a także zagruntowana. Pierwszą warstwę farby nakłada się stopniowo i wygładza szpachlą. Podobnie należy postąpić z następną. Gdy ściana dokładnie wyschnie, należy omieść ją szczotką czy pędzlem i utrwalić odpowiednim lakierem.

Każde z przedstawionych rozwiązań różni się nieco tym, jak ostatecznie będzie wyglądać ściana. Farba jest najłatwiejsza w samodzielnym nałożeniu i, podobnie jak tynk, sprawdzi się na większości powierzchni. Ściana z płyt betonowych to najbardziej angażujące rozwiązanie, które daje jednak naprawdę efektowne rezultaty. Pamiętaj, że nie nadaje się na wszystkie ściany.

Efekt betonu na ścianie – do jakich wnętrz pasuje?

Ściana z betonu to element architektury wnętrz, który można spotkać we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej jednak pojawia się w salonach i kuchniach. Przekonaj się, jak możesz go tam wykorzystać!

Ściana betonowa w salonie

Na ścianę betonową w salonie najczęściej wybiera się tę znajdującą się za telewizorem czy kominkiem. Doskonale łączy się ona z drewnianymi podłogami oraz dodatkami w kolorach szarości – grubymi dywanami, zasłonami czy kanapą. Pasują do niej zarówno jasne, jak i ciemne meble. Świetnie komponują się szklane i metalowe elementy. Betonowa ściana w salonie nadaje surowości i podkreśla nowoczesny, industrialny klimat wnętrza. Jeśli chcesz wprowadzić nieco więcej ciepła, warto w jej pobliżu umieścić drewniane lamele.

Beton architektoniczny w kuchni

Beton architektoniczny w kuchni to oryginalne rozwiązanie na przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi meblami, ale nie tylko. Niektórzy decydują się na całe ściany kuchni wykończone betonem. W kuchniach szczególnie często beton zestawia się z cegłami, które doskonale współgrają stylistycznie z tym materiałem. Jest on trwały i wytrzymały na uszkodzenia, co w kuchni jest wyjątkowo istotne.

Beton architektoniczny – inspiracje i porady wnętrzarskie

Pamiętaj, by decydując się na betonowe wykończenie wnętrz, zwracać uwagę na skład produktów oraz to, jak są one aplikowane. Jeśli wynajmujesz do tego sprawdzonych specjalistów, nie musisz się martwić, jednak przy samodzielnym montażu koniecznie trzymaj się instrukcji i zabezpiecz ściany specjalnym impregnatem. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowania betonu we wnętrzach. Być może okażą się dla Ciebie pomocne.

To przykład salonu, w którym wykorzystano betonowe ściany, ale wnętrze nie jest utrzymane w stylu loftowym, tylko nieco bardziej glamour. Jak widać, beton to materiał, który przyjmie się we wnętrzach o różnym klimacie.

Tutaj płyty betonowe zestawiono ze wspomnianymi wcześniej lamelami. Drewniane elementy sprawiają, że wnętrze jest znacznie przytulniejsze.

Całe ściany w kuchni pokryte betonem świetnie współgrają z ciemnymi, stylowymi meblami. Dodatkowo ogromne wrażenie robią dopasowane do wystroju żaluzje.

Beton to materiał nadający się do łazienek – odporny na wilgoć i uszkodzenia nadaje klimatu, który sprzyja wieczornemu relaksowi w wannie czy pod prysznicem.

Jak widzisz, betonowe ściany można zastosować właściwie wszędzie. Poza pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu sprawdzą się także w gabinetach, recepcjach czy na zewnątrz budynków. Wybierz wykończenie, które najbardziej Ci się podoba i zacznij betonową metamorfozę swojego wnętrza.