Przejdź do treści
antresola

Budowa antresoli – krok po kroku! Podpowiadamy, jak się zabrać za budowę antresoli

Antresola to doskonały sposób na zagospodarowanie przestrzeni, szczególnie w niewielkich domach czy mieszkaniach. Niekiedy pełni funkcję nawet dodatkowego pomieszczenia. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest antresola, jak zrobić łóżko na antresoli i w jakich pomieszczeniach się ona sprawdzi. Przekonaj się, jak wygląda budowa antresoli krok po kroku!

Antresola – co to jest?

Definicja antresoli jest określona w ustawie Ministra Infrastruktury i brzmi następująco: „należy przez to rozumieć górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji, lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”.

Jest to zatem część zwykle dość wysokich pomieszczeń, przypominająca wewnętrzny balkon czy taras. Może mieć różne rozmiary – spełniające funkcję dodatkowego pomieszczenia lub jedynie niewielkiej części wypoczynkowej. Jest ona zawsze mniejsza od pomieszczenia, w którym została umieszczona. Może mieć zabezpieczające barierki, a także schody lub drabinkę do wchodzenia na jej powierzchnię.

Antresola w domu – do jakich pomieszczeń?

Antresola w mieszkaniu może znajdować się w różnych pomieszczeniach. Najczęściej spotyka się antresolę w salonie, antresolę w małym pokoju dziecka czy antresolę nad kuchnią. Antresola w pokoju dziennym sprawdza się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, a nawet kawalerkach. Dzięki niej nad salonem można urządzić miejsce do spania, przez co łatwo zaoszczędzić przestrzeń małego mieszkania. W pokojach dziecięcych dzięki antresoli łatwo oddzielić przestrzeń do odpoczynku od tej przeznaczonej do nauki. Często pod antresolą znajduje się np. biurko, a na antresoli łóżko. Antresola nad kuchnią to idealne rozwiązanie do bardzo wysokich wnętrz. W domach typu stodoła czy wysokich na kilka metrów mieszkaniach to świetne rozwiązanie nie tylko do urozmaicenia przestrzeni, ale także jej lepszego zagospodarowania. Antresola może też pełnić funkcję otwartego korytarza na piętrze. To rozwiązania szczególnie często spotykane w nowoczesnym budownictwie, we wspomnianych już domach typu stodoła.

Łóżko na antresoli

Antresola – łóżko to jeden z najczęściej umieszczanych tam elementów. Antresole z łóżkiem, w zależności od ich rozmiaru, można podzielić na dwa rodzaje – takie, na których znajduje się tylko łóżko w postaci materaca oraz takie, na których znajduje się w pełni wyposażona sypialnia. Antresole na sam materac są najczęściej wykorzystywane w pokojach dziecięcych oraz mikroapartamentach. Zwykle są bardzo niewielkie i prowadzi na nie drabinka. Antresole, na których znajduje się cała sypialnia, są znacznie większe. Mieści się na nich dwuosobowe łóżko, a także dodatkowe meble – komody czy szafki nocne. W przeciwieństwie do niewielkich antresoli na samo łóżko, po tych można zwykle chodzić bez konieczności schylania się. To często spotykane rozwiązanie w kamienicach oraz nowoczesnych, przestronnych mieszkaniach np. dla par.

Budowa antresoli – krok po kroku

Najczęściej spotykane antresole robione na własną rękę to antresola drewniana i antresola metalowa. Jeśli chcesz zbudować własną antresolę w domu czy mieszkaniu, musisz zacząć od wykonania projektu. To dzięki niemu rozplanujesz każdy element oraz wymiary konstrukcji. Poniżej wyjaśniamy, jak zbudować antresolę krok po kroku. Pamiętaj, by podejmować się tego tylko wtedy, kiedy jesteś pewny swoich umiejętności i masz już jakieś doświadczenie w tego typu pracach. Złe i nieprecyzyjne zbudowanie antresoli może skutkować nawet jej zawaleniem.

Po zaprojektowaniu antresoli zaplanuj zakup potrzebnych materiałów. Pamiętaj, by stawiać jedynie na trwałe komponenty wysokiej jakości, które znacznie wpłyną na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Sprawdź stan ścian i upewnij się, że są one w stanie utrzymać antresolę. Jeśli tak, możesz przejść do wiercenia i montowania kotew oraz belek, które posłużą za podstawę podłogi antresoli. Następnie przymocuj pozostałe belki, uzupełniając podłogę. Możesz zamontować także niezbędne podpory, czyli filary. Wykończ podłogę w dowolny sposób – panele, wykładzina, materac. Zadbaj o zbudowanie schodków lub przymocowanie drabinki do wchodzenia oraz odpowiedniej wysokości barierkę na górze. Wytrzymała balustrada jest szczególnie ważna, jeśli Twoja konstrukcja to antresola dla dzieci.

Budowa antresoli – cena fachowca a samodzielnie

Koszt budowy antresoli może być bardzo zróżnicowany. Zupełnie inaczej będzie w przypadku niewielkiej antresoli w bloku, która ma służyć jako łóżko, a inaczej w ogromnym domu, gdzie będzie ona pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia. Wiele zależy od jakości i ilości potrzebnych materiałów, a także robocizny. Jeśli masz doświadczenie w budownictwie, możesz zaoszczędzić na zatrudnianiu fachowców. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, warto zapłacić doświadczonym osobom, dzięki którym będziesz przekonany o solidności i bezpieczeństwie nowej konstrukcji. Zarówno za materiały, jak i za pracę fachowców trzeba zapłacić minimum kilka tysięcy złotych.

Wiesz już, jakie funkcje może pełnić antresola i gdzie sprawdzi się najlepiej. Jeśli planujesz umieścić ją we wnętrzu swojego domu czy mieszkania, koniecznie zastanów się, czy zrobisz to samodzielnie, czy może zatrudnisz fachowców. Skorzystaj z możliwości wnętrzarskich, jakie daje antresola i zaplanuj doskonale swoją przestrzeń!