Pomimo ciągłego rozwoju technologii budowlanych gwoździe nadal wykorzystywane są w wielu pracach montażowych. Oferują one wysoką odporność mechaniczną na ścinanie, a ich relatywnie niska cena pozwala zmniejszyć ostateczny koszt danej konstrukcji. Niestety, ręczne wbijanie gwoździ nie tylko wymaga dużej siły fizycznej, lecz jest także niezwykłe czasochłonne. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi gwoździarka, czyli narzędzie umożliwiające szybkie i bezwysiłkowe wbijanie gwoździ.
Czym jest gwoździarka i jakie niesie ze sobą korzyści?
Najprościej mówiąc, gwoździarka to rodzaj narzędzia, którego zadaniem jest wbijanie gwoździ w twardy materiał, jakim zazwyczaj jest drewno konstrukcyjne, rzadziej beton lub stal.
Proces wbijania odbywa się w ułamku sekundy i nie wymaga od operatora narzędzia żadnego wysiłku – wystarczy tylko, by przyłożył on lufę gwoździarki do powierzchni roboczej i nacisnął spust. Po wbiciu gwoździa w materiał, mechanizm znajdujący się wewnątrz gwoździarki resetuje się, a do lufy dostarczany jest kolejny gwóźdź ze zintegrowanego magazynka. Eliminuje to potrzebę noszenia przy sobie młotka oraz zapasu gwoździ, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji nadgarstków oraz przedramion.
Dodatkowo gwoździarka pozwala również znacząco zwiększyć wydajność pracy. Ze względu na w pełni powtarzalny charakter pracy urządzenia jego operator w ciągu roboczogodziny jest w stanie wbić nawet kilkaset gwoździ.
Imponujące są także osiągi samych urządzeń. Profesjonalne gwoździarki takich firm jak DeWalt, są w stanie wbić gwoździe na głębokość dochodzącą do 90 mm, co pozwala na swobodne wykorzystywanie ich do prac budowalnych związanych z wznoszeniem konstrukcji więźb dachowych lub domów szkieletowych. Gwoździarki sprawdzą się też w zastosowaniach stolarskich oraz do okazjonalnego majsterkowania.
W jaki sposób działa gwoździarka?
Proces osadzania odbywa się poprzez aktywację mechanizmu wypychającego gwoździe z dużą siłą z lufy urządzenia. W zależności od zastosowanego rodzaju zasilania gwoździarki może być to realizowane na kilka sposobów.
W przypadku gwoździarek pneumatycznych gwóźdź osadzany jest poprzez wpompowanie sprężonego powietrza do specjalnego systemu składającego się z cylindra, sprężyny oraz tłoku. Wzrost ciśnienia w komorze gwoździarki powoduje następnie wypchnięcie gwoździa.
W podobny sposób działają gwoździarki gazowe, z tym, że wzrost ciśnienia w cylindrze narzędzia uzyskiwany jest poprzez kontrolowane spalanie mieszanki propan-butanu. Szczególnie wymagający klienci mogą również wyposażyć się w gwoździarki prochowe, jednak ze względu na wysoki koszt zakupu oraz obsługi, narzędzia te spotykane są w Polsce niezwykle rzadko.
Jednak zdecydowanie najpopularniejszą grupą gwoździarek są narzędzia zasilane elektrycznie. Urządzenia te wbijają gwoździe poprzez specjalny systemu naciągowy. Po wciśnięciu spustu następuje zwolnienie blokady, która powoduje gwałtowne rozprężenie się mechanizmu oraz wypchnięcie gwoździa.
Ciekawym wariantem urządzeń elektrycznych są sprzęty zasilane akumulatorowo – na przykład gwoździarki DeWalt. Ich bateryjna natura pozwala na pracę w praktycznie każdym miejscu, bez konieczności zapewniania narzędziu stałego dostępu do gniazdka z prądem. Znacząco ułatwia to także pracę na dachu, całkowicie eliminując potrzebę ciągnięcia za sobą przedłużaczy.