Przejdź do treści

Co warto wiedzieć o programie Moje Ciepło w 2022 roku?

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o montażu pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym – w obliczu wzrastających cen energii, taki krok staje się niezwykle opłacalny i pozwala na wysoki poziom uniezależnienia się od rynków paliw.

Warto wiedzieć, że nawet początkowy koszt, czyli zakup pompy ciepła, może stać się niższy – ze względu na program Moje Ciepło, który ruszył w kwietniu 2022 roku. Dowiedz się więcej na jego temat z poniższego artykułu!

Czym jest program Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło to projekt finansowany przez Fundusz Modernizacyjny, który został uruchomiony przez Europejski Bank Centralny. Jego celem jest promowanie ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewnictwa. Obecny budżet programu wynosi 600 milionów złotych, a cel dotacji to sfinansowanie prawie 60 tysięcy pomp ciepła na terenie naszego kraju!

W ramach programu można uzyskać zwrot w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż:

  • 7.000 złotych na powietrzną pompę ciepła
  • 21.000 złotych na gruntową pompę ciepła.

W przypadku rodzin można natomiast uzyskać aż 45% zwrotu – wymaganiem jest posiadanie Karty Dużej Rodziny.

Warto jednak zaznaczyć, że program przeznaczony jest wyłącznie dla właścicieli nowych domów (osób prywatnych), które spełniają wysoki standard energetyczny. W budynku, a nawet w jego projekcie, nie może natomiast znajdować się konwencjonalne źródło ciepła, chyba że mowa o rekreacyjnych kominkach.

Zalety programu Moje Ciepło

Największą zaletą programu Moje Ciepło 2022 jest minimum formalności. Zwrot poniesionych kosztów można otrzymać w ciągu trzech miesięcy, co jest bardzo atrakcyjnym terminem w porównaniu z innymi programami. Procedowanie wniosków przebiega bardzo sprawnie, a wielu ekspertów wskazuje, że program ten jest jednym z „najpewniejszych” na rynku.

Jak otrzymać dotację z programu Moje Ciepło?

Do programu Moje Ciepło można przystąpić na wniosek składany wyłącznie drogą elektroniczną. Nabór trwa do końca 2026 roku lub do wyczerpania się puli środków – należy jednak wspomnieć w tym miejscu, że instytucja organizująca dotację wskazała na możliwość zwiększenia dostępnych środków.

Wzory niektórych dokumentów można pobrać z oficjalnej strony programu, gdzie znajdziemy również generator wniosku. Wraz z nim należy dołączyć także inne wymagane dokumenty m.in. pozwolenie na budowę, świadectwo charakterystyki energetycznej, kartę produktu (pompy ciepła) z etykietą energetyczną, czy inną dokumentację opcjonalną.

Podsumowanie

Nie da się zaprzeczyć, że pogram budzi zainteresowanie właścicieli nowych budynków. Rozwiązuje on problem, który dotyczył programu Czyste Powietrze – z którego takie gospodarstwa skorzystać nie mogły. Moje Ciepło to niezwykle szybka i skuteczna dotacja. Co więcej, zwrot kosztów można uzyskać nawet na budynki już wybudowane – w pierwotnym założeniu projektu tak nie było.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej dotacji zapraszamy do zapoznania się z kompletnym poradnikiem Moje Ciepło 2022 przygotowanym przez portal branżowy pompycieplaonline.pl.