Przejdź do treści

Co wybrać, farbę czy płytki do łazienki?

Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2022

W latach 80-tych niezwykłą popularnością zaczęły cieszyć się płytki, kładzione na ścianach niewielkich łazienek aż po sam sufit, mimo że bardzo trudno było je zdobyć. Moda ta trwała przez długie lata, a dziś zaczyna się od tego odchodzić. Może dlatego, że dostępne obecnie wysokojakościowe farby pozwalają tworzyć niezwykle efektowne wnętrza i zaskakująco trwałe nawet w wilgotnym pomieszczeniu?

Płytki w łazience

Wybierając materiał wykończeniowy na ściany i podłogę w łazience, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to miejsce narażone na wilgoć i zachlapania a także zabrudzenia tłustymi kosmetykami. Głównie z tego powodu płytki wydają się być bezkonkurencyjne. Są odporne na działanie wody a przy tym łatwo poddają się czyszczeniu. Dodatkowo aktualne wzornictwo jest naprawdę niezwykle bogate i atrakcyjne. Kafle są dostępne w tak szerokiej kolorystyce i wzornictwie, że pozwalają na stworzenie bardzo ciekawej i niepowtarzalnej aranżacji. Wśród słabszych stron płytek na ścianach łazienki można natomiast wymienić ich cenę wyższą niż w przypadku malowania oraz często konieczność zatrudnienia fachowca do ich położenia. Ponadto każda chęć zmiany aranżacji wnętrza wiąże się z koniecznością uciążliwego skuwania.

Farba w łazience

Obecnie na rynku są dostępne farby, dedykowane do zastosowania w łazienkach. Podobnie jak płytki są odporne na wodę, grzyby, tłuste zabrudzenia i ścieranie. Należy jednak pamiętać, aby przed malowaniem położyć odpowiedni grunt, który nie tylko wyrówna ściany, ale przede wszystkim zabezpieczy ściany przed wnikanie wilgoci i rozwojem grzybów i pleśni. Wybierając farbę do łazienki, możemy mieć nie lada problem z wyborem tej jednej właściwej, bowiem kolorystyka jest niezwykle bogata. Poza tym możemy się zdecydować na farbę hydrofobową czyli odpychającą wilgoć, lateksową – nie wchłaniającą tłustych substancji bądź ceramiczną – niesamowicie odporną na szorowanie. Wielką zaletą farb jest łatwość ich położenia na ścianach a także możliwość częstej zmiany aranżacji. Niestety, w miejscach, gdzie ściana ma bezpośredni kontakt z wodą, np. wewnątrz kabiny prysznicowej, nawet najlepsza farba się nie sprawdzi. Z tego powodu warto zdecydować się na położenie płytek w newralgicznych punktach, a pozostałe powierzchnie pomalować.

Farba na płytki

Skuwanie płytek może być kłopotliwe, dlatego wybawieniem mogą być dostępne w ostatnim czasie na rynku farby renowacyjne. Pozwalają one na szybkie odświeżenie wnętrza i zmianę kolorystyki. Są one wodoodporne i nadają się również do malowania fug pomiędzy płytkami. Do wyboru mamy zarówno farby z połyskiem jak i satynowe, w szerokiej palecie kolorystycznej. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby do czyszczenia pomalowanych płytek stosować miękkie szczotki i łagodne środki chemiczne. Szukając pomysłów na atrakcyjną aranżację łazienki, warto zajrzeć na stronę https://plytkilazienki.pl/. Znajdziemy tam mnóstwo materiałów dekoracyjnych, doskonale nadających się do położenia na ścianach lub podłogach nowoczesnych i wyjątkowych wnętrz.