Przejdź do treści

Czy pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej (CWU) się opłaca?

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej zyskują na popularności. Wiele osób uważa je za doskonałą alternatywę podgrzewania wody za pomocą kotłów, ale są też tacy, którzy mają wątpliwości, czy taka inwestycja jest opłacalna. Przeczytaj i zobacz, czym jest pompa ciepła do CWU, jak działa i jakie korzyści gwarantuje.

Czym jest pompa ciepła do CWU? Jak działa?

Pompa ciepła do CWU to urządzenie generujące energię, która może być wykorzystana wyłącznie do podgrzania wody użytkowej, nigdy zaś do ogrzewania domu. Pobiera ona ciepło z powietrza (z wewnątrz lub zewnątrz budynku) i przekazuje je do wody zgromadzonej w zasobniku (tj. do czynnika roboczego). Schemat działania jest stosunkowo prosty:

  • zassanie powietrza przez parownik i zetknięcie powietrza z czynnikiem, który wskutek niskiej temperatury zamienia się w gaz;
  • zassanie powstałego gazu w sprężarkę i wzrost jego temperatury i ciśnienia;
  • przekazanie czynnika roboczego do skraplacza (wymiennika ciepła); 
  • oddanie ciepła, czyli ogrzanie wody. 

Pompa ciepła do CWU stanowi doskonałą alternatywę podgrzewania wody za pomocą kotłów, w związku z czym wyraźnie redukuje związane z tym koszty i świetnie sprawdza się poza sezonem grzewczym. Nie wymaga paliwa stałego i jest całkowicie bezobsługowa.

Zalety pompy ciepła do CWU

Pompy ciepła są alternatywą kotłów, ale stanowią konkurencję również dla kolektorów słonecznych (nie należy ich mylić z fotowoltaiką!). Na korzyść urządzeń z oferty pompa ciepła przemawia jednak stosunkowo prosty montaż, całkowite uniezależnienie od warunków pogodowych i pory dnia i możliwość zastosowania mniejszego pojemnika na wodę. Co ważne, pompy ciepła do CWU są bezobsługowe i całkowicie bezpieczne (nie istnieje ryzyko zaczadzenia), pozostają także jednym z najbardziej energooszczędnych, ekologicznych i wygodnych rozwiązań spośród obecnie dostępnych.  Cena pompy ciepła do CWU zawsze zależy od mocy i pojemności urządzenia. Korzyści z instalacji urządzenia są jednak niezaprzeczalne – w porównaniu do innych źródeł ciepła (kocioł, bojler) pompa ciepła do CWU jest wyraźnie tańsza (nawet kilkukrotnie).

Pompa ciepła do CWU a pompa ciepła do CO

Mimo że pompy ciepła do CWU w sprzedaży pojawiły się stosunkowo dawno, wciąż są utożsamiane z pompami ciepła do CO. Tymczasem to dwa różne urządzenia. O ile pompa ciepła do CO może służyć do ogrzewania domu lub wody użytkowej, pompa ciepła do CWU może być przeznaczona wyłącznie do ogrzewania wody. Różnic jest znacznie więcej – pompy ciepła do CO pracują bardzo efektywnie również w przypadku niskich temperatur (pobierają energię z wód gruntowych) i doskonale współpracują z instalacją fotowoltaiczną z oferty https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika. Pompy do CWU natomiast pozwalają na wygodne ogrzanie wody użytkowej również latem, tj. bez konieczności ogrzewania całego budynku mieszkalnego. Co więcej, odpowiadają za szybkie i bardzo sprawne tłoczenie wody do wszystkich punktów poboru i zapewniają jej równą temperaturę, podczas gdy pompa do CO wyłącznie wymusza obieg czynnika grzewczego.