Przejdź do treści

Czy warto korzystać z pomocy projektanta wnętrz?

Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2021

Podczas planowania remontu prędzej czy później pojawia się pytanie: czy potrzebna jest pomoc projektanta wnętrz? Większość osób szybko rezygnuje z tego rozwiązania, nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów i decyduje się ostatecznie na aranżowanie wnętrza na własną rękę. Warto jednak pochylić się nad tą kwestią nieco dłużej i rozważyć wszystkie wady oraz zalety zatrudnienia profesjonalisty do pomocy.

Poszukując mieszkania idealnego

Jeszcze nim powstanie plan remontu lub dostosowania mieszkania do swoich potrzeb, należy znaleźć odpowiednie lokum. Pomagają w tym specjalne strony internetowe, m.in. obido.pl, które pozwalają określić preferencje mieszkaniowe i odnaleźć odpowiednie miejsce w jednej z kilku dostępnych lokalizacji. Podczas poszukiwań należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę mieszkania oraz jego wygląd, ale także na okolicę, w jakiej się znajduje, stan wszelkich instalacji i to, co tak naprawdę wlicza się w kwotę zakupu. Wszystko to należy porównać z cenami podobnych mieszkań na rynku oraz z końcową wersją umowy sprzedażowej. Jeśli wszystko się zgadza, czas najwyższy przystąpić do zaplanowania remontu i podjęcia decyzji: czy zatrudniać projektanta wnętrz?

Projektowanie wnętrz na własną rękę

Niewątpliwą zaletą projektowania wnętrz na własną rękę jest oszczędność pieniędzy. Niestety odbywa się ona kosztem straty wielu godzin na dokładne zaplanowanie każdego pomieszczenia czy też porównywanie cen mebli i akcesoriów. Oprócz tego przy nieprofesjonalnych projektach łatwo popełnić błędy, które później dadzą o sobie znać już podczas mieszkania w wyremontowanym domu. Z drugiej strony własny projekt jest całkowicie spersonalizowany i dostosowany do potrzeb jego autora. Można na nim uwzględnić wszystkie korzystne rozwiązania, jednocześnie od razu dostosowując je do swojego budżetu. W skrócie: projektowanie mieszkania na własną rękę to pełna personalizacja i oszczędność osiągnięta kosztem znacznego nakładu czasu i ryzykiem popełnienia poważnych błędów.

Usługi projektanta wnętrz

Projektant wnętrz to ktoś, kto pozwala swoim klientom na znaczną oszczędność czasu i nerwów. Korzystając z pomocy profesjonalisty, można zagwarantować sobie solidny projekt pozbawiony błędów i uwzględniający różne trudne cechy danego domu czy mieszkania. Podczas współpracy wstępny szkic zostaje dostosowany do potrzeb oraz gustu danego klienta, więc ostatecznie ulega personalizacji. Zatrudnienie profesjonalisty to oczywiście dodatkowy koszt, znaczący, jeśli wybór padł na popularne nazwisko w branży. Niektórzy jednak traktują to jako inwestycję w piękne i solidnie wykończone mieszkanie. Z drugiej strony warto pamiętać, że projektant wnętrz to też człowiek: też mogą mu się zdarzyć błędy, może być trudno się z nim porozumieć, a jego końcowy projekt może budzić rozczarowanie. Z tego względu podczas poszukiwań nie warto decydować się na pierwsze lepsze nazwisko.

Samodzielnie czy z profesjonalną pomocą?

Znając wszystkie plusy i minusy każdego z tych rozwiązań, można łatwo zauważyć, że decyzja tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku. Osoby zapracowane, które kompletnie nie znają się na aranżacji wnętrz, z pewnością oszczędzą sobie nerwów, zatrudniając profesjonalistę do pomocy. Z kolei ludzie kreatywni, którzy wolą samodzielnie kontrolować projekty, które ich dotyczą, mogą spróbować stworzyć projekt samodzielnie. Wówczas jednak warto przejść się do biura projektowego lub firmy remontowej i skonsultować szkic z profesjonalistą, by uniknąć ewentualnych błędów.