Zakrętarki udarowe to niezwykle przydatne urządzenia, cechujące się dużym momentem obrotowym. Ich wysoka wszechstronność oraz siła dokręcania sprawiają, że narzędzia te znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dobrej klasy zakrętarki udarowe poradzą sobie zarówno z masywnymi wkrętami ciesielskimi, jak również z zapieczonymi śrubami i nakrętkami, idealnie dopełniając arsenał zarówno profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów.
Co to jest zakrętarka i w jaki sposób działa?
Spis treści
Zakrętarka to swoiste połączenie klucza udarowego z klasyczną wiertarko-wkrętarką – narzędzie to zapewnia stosunkowo wysoką prędkość obrotową, przy jednoczesnej maksymalizacji momentu obrotowego. Pozwala ono na sprawne wkręcanie oraz wykręcanie dużych rozmiarów wkrętów ciesielskich, a także wszelkiego rodzaju śrub oraz nakrętek.
Możliwe jest to dzięki specjalnemu systemowi napędowemu, który przypomina zminiaturyzowany młot i kowadło. Po wciśnięciu spustu urządzenia młot wprawiany jest w ruch obrotowy, rozpędzając się do wysokiej prędkości, a następnie z dużym impetem trafiając w kowadło.
Po uderzeniu młot cofa się, tym samym ześlizgując się z kowadła, po czym ponownie rozpędza i uderza. W zależności od danego narzędzia proces ten może być powtarzany nawet kilka tysięcy razy w ciągu jednej minuty.
W wyniku wzajemnego zderzenia się powyższych elementów generowany jest imponujący moment obrotowy. Przykładowo zakrętarka Makita XGT 40 Vmax TD001GZ02 jest w stanie dokręcać śruby o rozmiarze dochodzącym do M16, z maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 220 Nm.
Moc bezpośrednio przekazywana jest na końcówkę zakrętarki, zakończoną złączem hexagonalnym (sześciokątnym). Dzięki temu eliminowane jest ryzyko uślizgu podłączonego bitu lub klucza nasadowego, gwarantując maksymalny transfer energii kinetycznej.
Kiedy warto wyposażyć się w zakrętarkę?
Zakrętarka zrodziła się z potrzeby posiadania kompaktowych rozmiarów narzędzia, które jednocześnie będzie w stanie wkręcać oraz wykręcać dużych rozmiarów wkręty. Dlatego też jest to jedno z nieodłącznych narzędzi wszystkich ekip ciesielskich oraz dekarskich. W rękach dobrego fachowca umożliwi szybkie i pewne łączenie ze sobą nawet największych kantówek, idealnie sprawdzając się podczas konstrukcji więźby dachowej.
Zakrętarka sprawdzi się również podczas innych prac montażowych – profesjonalne ekipy często posługują się tego rodzaju sprzętem podczas budowania domów szkieletowych, w których niezbędne jest sprawne wkręcanie znacznej ilości wkrętów.
Urządzenie to może być także z powodzeniem wykorzystywane przez mechaników samochodowych. Dzięki dużemu momentowi obrotowemu oraz udarowej charakterystyce pracy sprzęt ten ułatwi odkręcanie zapieczonych śrub. Urządzenia o większej mocy, takie jak przykładowo zakrętarka Makita DTD156RTJ poradzą sobie nawet z odkręcaniem kół oraz elementów zawieszenia samochodowego.
Zakrętarka czy wkrętarka – co wybrać?
Do większości prac budowlanych lepszym wyborem będzie zwykła wiertarko-wkrętarka wyposażona w standardowy uchwyt wiertarski, który umożliwia korzystanie z szerokiego zakresu wierteł oraz akcesoriów. Wkrętarki pozbawione są systemu młota i kowadła, dzięki czemu są także zauważalnie lżejsze od zakrętarek.
Jednak generowany przez wiertarko-wkrętarki moment obrotowy pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, urządzenia osiąga go dopiero po rozpędzeniu się, co utrudnia wykręcanie z materiału roboczego wkrętów o dużej średnicy.
Dlatego też wszędzie tam, gdzie potrzebny jest przede wszystkim duży moment obrotowy, lepszym wyborem będzie zakrętarka. Jej konstrukcja zapewnia maksymalną moc zaraz po wciśnięciu spustu, pozwalając tym samym na stopniowe „bombardowanie” końcówki śruby lub wkrętu uderzeniami narzędzia. W efekcie możliwe staje się odkręcanie (lub zakręcanie) nawet najbardziej opornych elementów konstrukcyjnych, bez ryzyka uszkodzenia samego urządzenia.
Dobrym pomysłem może być także jednoczesny zakup obu sprzętów. Narzędzia Makita często sprzedawane są w pakiecie, umożliwiając skompletowanie wszechstronnego zestawu wraz z praktyczną walizką.