Przejdź do treści

Czym jest klimatyzer? Czy sprawdza się jako sposób na chłodzenie pomieszczeń w sezonie letnim?

Wakacyjne miesiące z roku na rok stają się coraz bardziej upalne. Wysokie temperatury utrudniają normalne funkcjonowanie, a dla osób z problemami zdrowotnymi mogą być wręcz zagrożeniem. Nic dziwnego, że osoby pragnące ochłody w porze letniej poszukują najlepszych sposobów na chłodzenie pomieszczeń.

Jednym z nich jest klimatyzer. Jest to urządzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Czy warto zwrócić na niego uwagę?

Czym jest klimatyzer?

Klimatyzer to urządzenie, który służy do chłodzenia pomieszczeń, zwłaszcza w porze letniej. Przypomina nieco klimatyzator, z tym że nie posiada zewnętrznej jednostki. Składa się wyłącznie z jednostki wewnętrznej – wytwarza ona chłodne powietrze dzięki wbudowanemu zbiornikowi na lód lub zimną wodę.

Klimatyzer pobiera wodę ze zbiornika i przepuszcza ją przez mokry filtr lub płytę chłodzącą. Urządzenie wykorzystuje zjawisko parowania wody, co przyczynia się do obniżenia temperatury powietrza we wnętrzu.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup klimatyzera? Wady i zalety tego typu urządzeń

Klimatyzery w porze letniej cieszą się bardzo dużą popularnością. Czy jednak mogą dorównywać tradycyjnym klimatyzacjom? Do głównych zalet tego typu urządzeń należy:

  • możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce – klimatyzery to urządzenia kompaktowe, lekkie i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu można używać je w różnych domowych pomieszczeniach,
  • łatwość instalacji – klimatyzer instaluje się o wiele łatwiej niż tradycyjną klimatyzację. Wystarczy podłączyć go do gniazdka i zaopatrzyć w wodę lub lód,
  • koszty użytkowania – klimatyzery są o wiele tańsze niż klimatyzatory. Sprawdzają się więc w przypadku osób, których nie stać na zakup drugiego systemu klimatyzacji,
  • energooszczędność – klimatyzery zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne klimatyzatory.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że klimatyzery nie są urządzeniami pozbawionymi wad. Przede wszystkim, najlepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach – na większych obszarach mogą mieć trudności z utrzymaniem właściwej temperatury. Z uwagi na to, że klimatyzery wykorzystują system parowania wody, mogą przyczyniać się do zwiększenia wilgotności powietrza we wnętrzu. W wilgotnych środowiskach może stanowić to spory problem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzera?

Aby mieć pewność, że zakupiony klimatyzer będzie działał zgodnie z oczekiwaniami, Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Moc chłodzenia urządzenia musi być dopasowana do pomieszczenia, w którym będzie ono stosowane. Nie ma sensu kupowania klimatyzera zbyt mocnego dla danego wnętrza – takie postępowanie może prowadzić jedynie do zwiększenia rachunków za energię elektryczną.

Przy wyborze klimatyzera dobrze także zainteresować się jego klasą energetyczną. Im jest ona wyższa, tym mniej energii będzie pobierał klimatyzer.

Osoby wrażliwe na hałasy powinny zwrócić uwagę na ciche urządzenia, które nie zakłócą ich komfortu. Poziom hałasu emitowanego przez klimatyzer podany jest w jego specyfikacji technicznej.

Prawda jest taka, że klimatyzery nigdy nie dorównają tradycyjnych klimatyzacji, jednak nie to jest ich zadaniem. Doskonale sprawdzają się jako doraźny sposób na szybkie schłodzenie pomieszczenia.