Przejdź do treści
czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej – krok po kroku

Wiele osób decyduje się na użycie kostki brukowej jako element wykończenia podwórka, czy ogrodu. Nowo położona kostka wygląda bardzo dobrze, lecz z czasem może ulegać różnym zabrudzeniom. Oprócz tego narażona jest ona na wiele czynników zewnętrznych. Co zrobić, aby kostka brukowa wyglądała jak nowa? Poznaj sposoby na jej pielęgnacje oraz czyszczenie!

Czyszczenie kostki brukowej – jak się za to zabrać?

Pielęgnacja kostki brukowej powinna zacząć się od jej zaimpregnowania zaraz po położeniu. Pozwoli to na zdecydowanie łatwiejsze dbanie o nią w przyszłości. Warto także używać prepartów do impregnacji zaraz po wyczyszczeniu kostki, gdyż w trakcie czyszczenia oprócz zabrudzeń pozbywasz się także warstwy ochronnej.

Przed przystąpieniem do mycia kostki brukowej, warto wyposażyć się w kilka narzędzi, które mogą okazać się pomocne. Dobrze jest mieć przy sobie na przykład nóż, dzięki któremu łatwo oczyścisz szczeliny pomiędzy kostkami. Oprócz niego warto posiadać także miotłę, a także twardą szczotkę.

Czyszczenie kostki brukowej

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Kostkę brukową możesz świetnie wyczyścić za pomocą domowych sposobów. Należy jednak zacząć od jej odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności powinno zacząć się od zamiecenia jej za pomocą miotły. Pozwoli to pozbyć się piasku czy liści. Kolejnym krokiem powinno być czyszczenie kostki brukowej z chwastów za pomocą nożyka lub innego ostrego narzędzia. Warto także opłukać powierzchnie kostki przykład za pomocą węża ogrodowego. Po wykonaniu tych kilku kroków możesz przejść do dalszego czyszczenia.

Czyszczenie kostki brukowej sodą

Nie od dziś wiadomo, że soda jest bardzo uniwersalnym produktem, który stosuje się zarówno w kuchni, jak i w trakcie sprzątania. Świetnie sprawdzi się ona także do czyszczenia kostki brukowej. Sody możesz użyć do oczyszczenia jej powierzchni, jak i szczelin pomiędzy pojedynczymi kostkami.

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się nieestetycznie wyglądających chwastów w szczelinach, to wystarczy wsypać w nie trochę sody. Możesz także skorzystać z połączenia niewielkiej ilości sody z wodą i taką mieszkankę również nanieść w szczeliny.

Oprócz tego świetnym sposobem na wyczyszczenie powierzchni kostki brukowej za pomocą sody jest pasta sodowa, a dokładniej ług. Jak go uzyskać? Do dziesięciu litrów wrzącej wody, należy dodać około stu gramów sody, a następnie rozprowadzić taką mieszankę po powierzchni kostki i pozostawić na kilka godzin. Po wszystkim wystarczy spłukać resztki za pomocą wody. Oczywiście możesz zwiększyć ilość sody i wrzątku, należy jednak pamiętać, że zawsze musi być zachowana proporcja 100 gramów na 10 litrów, więc analogicznie na 30 litrów wrzątku, będziesz potrzebować 300 gramów sody. Używając tego sposobu, warto jednak zachować ostrożność i nakładać powstałą mieszankę w rękawicach ochronnych.

Czyszczenie kostki brukowej sodą

Czyszczenie kostki brukowej octem

Kolejnym produktem, który większość osób posiada w swojej kuchni, a świetnie sprawdzi się do czyszczenia kostki brukowej, jest ocet. Podobnie jak soda będzie on przydatny w pozbyciu się wyrastających w szczelinach chwastów, a także podczas czyszczenia powierzchni kostki. Mieszanka wykonana z octu i wody, w proporcji 2:1 będzie doskonałym sposobem na pozbycie się mchu czy chwastów. Oprócz tego za pomocą octu możesz skutecznie wyczyścić przykurzoną kostkę.

Czyszczenie kostki brukowej Karcherem

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na oczyszczenie kostki brukowej jest użycie Karchera. Myjki ciśnieniowe tej firmy są jednymi z popularniejszych i są świetnym rozwiązaniem na jej szybkie czyszczenie. Pozwalają one w łatwy sposób pozbyć się z kostki wszelkich zabrudzeń, a nawet mchu. Często wyposażone są one w dodatkowe końcówki, które przeznaczone są wyłącznie do czyszczenia kostek brukowych. Za ich pomocą możesz oczyścić zarówno całe swoje podwórko, jak i alejki w ogrodzie.

Środki, które przeznaczone są do czyszczenia kostki brukowej, najlepiej działają w towarzystwie myjek ciśnieniowych. Są one wtedy zdecydowanie bardziej skuteczne, niż jeśli do ich nakładania używa się szczotki.

Warto wspomnieć też o tym, co należy zrobić po czyszczeniu kostki brukowej Karcherem. Pod wpływem ciśnienia, oprócz brudu czy mchu, pozbywasz się także części wypełnienia ze szczelin pomiędzy pojedynczymi kostkami. Z tego też powodu należy po skończeniu czyszczenia, ponownie wypełnić szczeliny za pomocą piasku lub innego przeznaczonego do tego celu produktu.

Czyszczenie kostki brukowej – problematyczne

Na kostce brukowej często mogą pojawiać się problematyczne zabrudzenia, które ciężko jest usunąć. Należą do nich między innymi zanieczyszczenia w postaci mchu czy plam z oleju, bądź farby. Jak sobie z nimi poradzić? Sprawdzą się tutaj zarówno domowe sposoby, jak i te bardziej profesjonalne.

Czyszczenie kostki brukowej – problematyczne

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech najczęściej pojawia się w szczelinach pomiędzy pojedynczymi elementami kostki brukowej. Sposobów na jego pozbycie się jest kilka. Jednym z nich jest czyszczenie przy pomocy myjki ciśnieniowej, dzięki czemu skutecznie się go pozbędziesz. Warto dodać do urządzenia także płyn ułatwiający czyszczenie, a także zapobiegający ponownemu powstawaniu nieestetycznego nalotu. Dobrze sprawdzi się także wypalanie mchu za pomocą specjalnego palnika gazowego.

Dosyć czasochłonnym, a równie skutecznym sposobem jest pozbywanie się mchu przy pomocy ostrego narzędzia. Przy tym rozwiązaniu należy jednak pamiętać o tym o dokładnym pozbyciu się mchu wraz z korzeniami. Dzięki temu nie będzie odrastał on ponownie zbyt szybko.

Mech możesz również usunąć z kostki brukowej za pomocą specjalnych środków chemicznych. Wystarczy je równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni. Oprócz tego warto wypróbować także domowego sposobu na pozbycie się mchu, jakim jest mieszanka wody z octem.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Cement z kostki brukowej najlepiej usuwać zaraz po jej zabrudzeniu. Wtedy schodzi on najlepiej i nie powstają nieestetyczne plamy. Wystarczy zdrapać go na przykład za pomocą szpachelki, a następnie opłukać kostkę wodą z myjki ciśnieniowej.

Co zrobić, jeżeli cement już zaschnął? Nie obędzie się wtedy bez potrzeby użycia odpowiednich środków chemicznych, które pomogą ci go skutecznie usunąć. Jeśli jednak powierzchnia, na której pozostał cement, jest dosyć duża, warto zastanowić się nad piaskowaniem, czyli specjalistycznym czyszczeniem kostki, bądź jej szlifowaniem.

Czyszczenie kostki brukowej z farby

Farby, podobnie jak cementu najlepiej pozbyć się zaraz po powstaniu plamy. Jeżeli jednak plama jest tam dłużej, to można zastosować te same sposoby, co w przypadku pozbywania się cementu z kostki brukowej.

Oprócz tego istnieje kilka innych sposobów, które mogą okazać się pomocne. Sprawdzi się tutaj między innymi olej lniany, który wystarczy nałożyć na plamę z farby, a następnie zeszlifować, bądź użyć w tym celu papieru ściernego. Dobrze może sprawdzić się również rozpuszczalnik, jednak w jego przypadku należy używać niewielkiej ilości i być przy tym szczególnie ostrożnym.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

W przypadku oleju podobnie jak w przypadku farby czy cementu najważniejsze jest, aby usuwać powstałe plamy, tak szybko, jak jest to możliwe. Warto wtedy posypać plamę piaskiem, po to, aby ten ją wchłonął, a następnie doczyścić kostkę przy pomocy odpowiednich środków.

Świetnym sposobem jest również użycie ciepłej wody i płynu do naczyń, w proporcji 3:1. Co prawda mieszanka ta nie usunie plam dokładnie, ale pozwoli ona zapobiec wchłanianiu się oleju wgłąb kostki. Przy tłustych zabrudzeniach, sprawdzi się także coca-cola, którą należy polać plamę i zostawić najlepiej na całą noc.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej, nawet przy pomocy specjalnego sprzętu oraz środków może okazać się nieskuteczne. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja kostka wyglądała jak nowa, bądź masz dużą powierzchnię do oczyszczenia, to wtedy warto skorzystać z pomocy specjalistów. Korzystają oni z profesjonalnych sprzętów oraz chemikaliów, które sprawią, że będziesz mógł cieszyć się pięknym wyglądem kostki brukowej. Oprócz tego posiadają oni ogromną wiedzę na temat jej czyszczenia, dzięki czemu wybiorą najbardziej odpowiedni sposób wyczyszczenia, tak aby jej nie zniszczyć.

Ceny za profesjonalne czyszczenie kostki brukowej są uzależnione zazwyczaj od rodzaju zabrudzeń. I tak na przykład za czyszczenie kostki z lekkich zabrudzeń ceny wahają się do 10 do 15 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli natomiast potrzebujesz oczyścić kostkę również z mchu, czy różnych tłustych zabrudzeń musisz liczyć się z kosztem od 15 do 30 złotych za metr kwadratowy. Chcąc oczyścić kostkę z ciężkich zabrudzeń, jak na przykład cement czy farba to za usługę czyszczenia musisz zapłacić minimum 30 złotych za metr kwadratowy.

Jeżeli chcesz cieszyć czystą kostką brukową, to warto przede wszystkim ją zaimpregnować zaraz po położeniu. Dzięki temu będzie ona odporna na wszelkie zabrudzenia, a także łatwiej będzie ją czyścić. Warto także, co najmniej raz na rok skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia, a w międzyczasie samemu dbać o wygląd kostki za pomocą prostych domowych sposobów.