Przejdź do treści

Czyszczenie zmywarki: jakie środki sprawdzą się najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2022

Aby cieszyć się nieskazitelnie czystymi naczyniami, musisz zadbać o nieskazitelnie czystą zmywarkę. Brzmi trywialnie? A jednak coś w tym jest! Zalegające w urządzeniu resztki pożywienia czy osady znacznie wpływają na jakość mycia. Jak więc wyczyścić zmywarkę, żeby cieszyć się jej pełnymi możliwościami? Jakie środki czyszczące wybrać? Tego dowiesz się poniżej. Sprawdź koniecznie!

Pielęgnacja zmywarki: konieczność czy jedynie możliwość?

Każde urządzenie wykorzystywane w gospodarstwie domowym wymaga systematycznego odświeżania. Pamiętasz o umyciu kuchenki czy lodówki, a pomijasz zmywarkę? To spory błąd! Szybko się o tym przekonasz, gdy po zakończonym programie myjącym wyjmiesz z niej wciąż brudne naczynia. Dlaczego się tak dzieje?

Resztki jedzenia spływające z talerzy czy półmisków trafiają do odpływu, gdzie zatrzymują się na specjalnych filtrach. Każda kolejna warstwa pojawiająca się po kolejnym cyklu zmniejsza odpływ wody ze zmywarki, co po dłuższym czasie może go nawet całkowicie odciąć, a w rezultacie Tobie zalać kuchnię. 

Nie jest to jednak jedyny efekt braku właściwej pielęgnacji zmywarki. Będą nim także liczne osady z tłuszczu czy kamienia oraz brzydki zapach wydostający się z jej wnętrza. Nie traktuj więc tego jako możliwość, a konieczność, i postaw na systematyczne czyszczenie zmywarki.

Jak wybrać najlepszy środek do czyszczenia zmywarki?

Oczyszczenie sprzętu myjącego naczynia nie może obyć się bez profesjonalnych produktów, gdyż sama gorąca woda sobie z nimi nie poradzi. Jak jednak wybrać odpowiedni środek do czyszczenia zmywarek? Przede wszystkim decydując się na zakupy w sklepie, który dba o wartościową ofertę. Warte uwagi produkty znajdziesz np. w sklepie Clowin, tu: https://sklep.clovin.com.pl/srodki-do-czyszczenia-zmywarki. Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji zakupowej?

Kostki czy płyn do czyszczenia zmywarki?

W sprzedaży spotkasz się ze środkami do czyszczenia zmywarek w dwóch najpopularniejszych formach: kostek lub płynu. Czym się między sobą różnią? Głównie formą, ale i sposobem użycia.

Kostki do czyszczenia zmywarek wyglądają podobnie do tych, które służą do mycia naczyń, jednak różnią się składem. W analogiczny sposób bardzo często się je również stosuje — wkładając do specjalnej kieszonki w zmywarce. Niektóre jednak mogą wymagać ułożenia na dnie urządzenia czy usunięcia folii zabezpieczającej. Warto więc zajrzeć do instrukcji na ich opakowaniu, by mieć pewność, jak właściwie je zastosować.

Płyn do czyszczenia zmywarki jest odrobinę łatwiejszym w użyciu rozwiązaniem. Nie musisz się tu bowiem martwić o trudności w zastosowaniu — wystarczy, że zdejmiesz z nakrętki zabezpieczenie (bez jej odkręcania!) i wsadzisz buteleczkę do góry dnem do zmywarki. Bardzo często takie preparaty zakończone są haczykiem, który ułatwi Ci montaż w urządzeniu. Zahacz nim o koszyk na sztućce i gotowe! Wysoka temperatura wody zwolni blokadę i płyn zostanie uwolniony po uruchomieniu sprzętu.

Skład środków do czyszczenia zmywarki a ich działanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany produkt będzie skuteczny, sprawdź jego skład. Sięganie po pierwszy z brzegu może okazać się sporym błędem — całe czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a Ty stracisz tylko pieniądze na zakupiony środek. 

Czego więc w nich szukać? Niezbędne będą:

  • fosfoniany: dzięki nim możliwy jest rozpad cząstek zanieczyszczeń, które pozostają w zawiesinie wodnej, a tym samym nie mają możliwości ponownego osadzenia się na urządzeniu.
  • niejonowe środki powierzchniowo czynne: ułatwiają usuwanie trudnych zanieczyszczeń nawet w twardej wodzie. Są w stanie poradzić sobie nawet ze smarem, więc z pewnością pomogą Ci usunąć osady z tłuszczu w zmywarce.
  • kompozycje zapachowe: dzięki nim pozbędziesz się ze zmywarki nieprzyjemnego zapachu, ale nie jest to jedyna ich rola. Zależnie od tego, jaka kompozycja została użyta, może ona również wspomagać odtłuszczanie, nabłyszczanie czy dezynfekcję urządzenia.

Już wiesz, po które preparaty do wyczyszczenia zmywarki sięgnąć? Nie czekaj — zadbaj o nią już dziś, by cieszyć się jej dłuższą żywotnością! Powodzenia!