Przejdź do treści

Dekoracyjne oświetlenie do łazienki

W łazienkach każdego dnia spędzamy sporo czasu. Dlatego powinny być nie tylko jak najwygodniejsze i funkcjonalne, ale też po prostu piękne. Duży wpływ na to, jak prezentuje się wnętrze o każdej porze dnia lub nocy ma oczywiście właściwie dobrane oświetlenie, w tym lampy główne i zadaniowe, ale też produkty o typowo dekoracyjnych charakterze.

Jakie lampy najlepiej wybrać do uzyskania ciekawego efektu wizualnego? Jak przy pomocy oświetlenia zbudować przytulny klimat w nawet bardzo małej łazience? O tym napiszemy poniżej.

Typy oświetlenia dekoracyjnego do łazienek – co może się przydać?

W łazienkach montuje się mocno zróżnicowane produkty oświetleniowe, wykorzystywane do wielu celów. Podstawą jest lampa główna, czyli najczęściej oprawa sufitowa lub wisząca. Oprócz niej przydaje się też oświetlenie nad lustro, zapewniające światło, potrzebne do wykonywania precyzyjnych czynności wzrokowych. To wciąż jednak nie wszystkie dostępne formy oświetlenia. Chętnie wprowadza się bowiem również produkty typowo dekoracyjne.

Jaka jest ich rola? Stanowią oświetlenie uzupełniające, doświetlające wybrane fragmenty pomieszczenia. Ich zastosowanie wynika w dużej mierze z tego, jakie rodzaje opraw wybierzemy. Można bowiem postawić na lampy, które same w sobie wyróżniają się ciekawą estetyką i wpisują się w całościową aranżację przestrzeni. Wówczas da się wprowadzić do wnętrza modele sufitowe, wiszące, ścienne lub nawet stojące.

Innym rozwiązaniem są produkty, które same w sobie są niewielkie, a niekiedy wręcz niemal niewidoczne (oczka wpustowe, taśmy LED). Emitują jednak światło, budujące nastrojowy klimat, sprzyjający relaksowi podczas przyjemnych kąpieli.

Gdzie montuje się oświetlenie dekoracyjne w łazience?

Lampy dekoracyjne o efektownej, rozbudowanej formie stosuje się w różnych częściach łazienki. Oprawy sufitowe i wiszące, jako oświetlenie ogólne, trafiają na sufit, często w centrum pomieszczenia. Kinkiety i inne lampy ścienne trafiają z kolei w pobliże lustra.

A gdzie umieścić taśmy LED lub oczka wpustowe? Wszystko zależy od konkretnego projektu. Mogą się przydać do doświetlenia tafli lustrzanej, sufitu podwieszanego, wnęk lub krawędzi wyposażenia łazienkowego (wanny, szafek etc.). Niekiedy listwy LED stosuje się jako niezmiernie oryginalne oświetlenie ścian i podłóg – montowane w fugach między płytkami ceramicznymi bądź betonowymi. Są niewielkie, nie zajmują miejsca i świetnie dekorują nawet ekstremalnie małe łazienki.

Jakie lampy do łazienki wybrać?

Gdy wybiera się rozwiązania oświetleniowe do łazienki, trzeba pamiętać o tym, by sięgnąć po odpowiednie produkty, które można znaleźć choćby na stronie Azzardo.

Czym się kierować? Przede wszystkim do łazienek mogą trafiać wyłącznie lampy spełniające konkretne wymagania techniczne. Muszą to być konstrukcje o wysokim współczynniku ochrony, nie niższym niż IP44. Warto też stawiać na produkty z trwałych materiałów, którym nie zaszkodzi nieustanna ekspozycja na niszczycielskie czynniki zewnętrzne (wilgoć, zalanie wodą). Wówczas oprawy oświetleniowe posłużą w optymalnej kondycji przez długi czas.

Co warto wiedzieć o łazienkowych źródłach światła?

Kolejną kwestią przy wyborze produktów ozdobnych do oświetlenia łazienek jest dopasowanie źródeł światła. Do lamp dekoracyjnych nie potrzeba co prawda mocnych żarówek. Należy jednak właściwie dopasować inne parametry.

Szczególnie istotna jest temperatura barwowa. Jeśli chcemy stworzyć nastrojowy, przytulny klimat najlepiej postawić na rozwiązania ciepło białe. W miejscach, gdzie chce się wykonywać czynności wymagające światła naturalnego (np. w pobliżu lustra), lepiej wybrać natomiast rozwiązania jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego.

Oświetlenie dekoracyjne pozwala też na zabawę kolorem. Na rynku da się bowiem znaleźć wiele rozwiązań energooszczędnych w technologii LED we wszystkich barwach palety RGB, które świetnie uzupełniają modne aranżacje. Cieplejsze tony lepiej sprawdzają się w klasycznych i retro wnętrzach. Chłodne to natomiast idealne dopełnienie łazienek nowoczesnych.

Funkcjonalna i efektowna łazienka – wybierz idealne oświetlenie

Modna łazienka to przede wszystkim wygodna łazienka, w której czujemy się dobrze w każdej sytuacji. Olbrzymią rolę odgrywa w tworzeniu takiego klimatu właściwie dobrane oświetlenie, w tym produkty dekoracyjne. Dzięki nim można stworzyć wnętrze do pokochania i chętnego wykorzystywania.