Przejdź do treści

Dlaczego warto stosować płytę fundamentową?

Tradycyjny system projektowania i realizacji budowy domów jednorodzinnych dużą wagę przykłada do fundamentów. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są ławy fundamentowe, dzięki którym wszelkie obciążenia przekazywane są do gruntu. W ten sposób jednak nie można zapewnić równomierności osiadania, czego skutkiem mogą być pęknięcia i rysy na ścianach. Aby temu zapobiec, coraz częściej stosuje się płytę fundamentową. Dlaczego to rozwiązanie jest lepsze i czy warto z niego korzystać?

Płyty fundamentowe zapewniają równomierne osiadanie budynku

Nawet najbardziej stabilne grunty nie są w stanie zapewnić, że wybudowany na nich dom lub pawilon handlowy nie będzie osiadał. Tradycyjne fundamenty, które przenoszą ciężar całego budynku na niewielką powierzchnię, powodują, że w różnych miejscach nacisk może bardzo się różnić. Dzięki zastosowaniu płyty fundamentowej, której powierzchnia styku jest wielokrotnie większa, niż ta, którą zajmują ławy fundamentowe, można znacznie zmniejszyć te obciążenia i sprawić, że będą bardziej równomiernie rozłożone.

Nowoczesne płyty fundamentowe pozwalają również wykonać fundament w znacznie krótszym czasie, dzięki temu, że trzonem konstrukcji jest prefabrykowana płyta żelbetowa. Dodatkowym korzystnym efektem stosowania tego rozwiązania jest znacznie lepsza izolacja termiczna, która skutkuje znacznym ograniczeniem strat ciepła i w rezultacie zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie.

Stosując płyty fundamentowe lepiej zabezpieczysz się przed wilgocią

Tradycyjne fundamenty muszą sięgać dość głęboko, przekraczając bardzo często poziom występowania wód gruntowych. Bardzo częstym efektem tego było zjawisko kapilarnego podciągania wody. Płyty fundamentowe przy tej samej wysokości budynku mogą spoczywać znacznie płycej, dzięki czemu znacznie łatwiej jest zapanować nad problem nadmiernej wilgoci. Często okazuje się, że w porównaniu do tradycyjnie stosowanych ław fundamentowych, płyty fundamentowe są bezpieczniejszym rozwiązaniem na gruntach narażonych na zawilgocenie.

Jaki jest koszt płyt fundamentowych

Płyty fundamentowe wymagają poniesienia nieco większych nakładów inwestycyjnych. Możesz łatwo policzyć, ile będzie kosztować Cię płyta fundamentowa – cennik 2023 uzależnia wartość zakupu od powierzchni zamawianej płyty i jej grubości. Każdy rodzaj płyt cechuje się również inną skutecznością izolacji termicznej, choć w każdym przypadku w porównaniu do kosztów ogrzewania budynków na ławach fundamentowych, możesz się spodziewać sporych oszczędności.