Przejdź do treści

Dlaczego warto zamontować daszek nad drzwiami wejsciowymi?

Planując swoją przestrzeń domową i ogrodową, staramy się zatroszczyć o każdy szczegół, żeby aranżacja była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Jednym z bardzo praktycznych elementów mogących pozytywnie wpłynąć na wygląd domu i komfort użytkowania, jest daszek nad drzwiami wejściowymi. Dlaczego to dobry pomysł?

Daszek nad drzwiami wejściowymi – jakie są tego korzyści?

Jedną z najważniejszych zalet jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Montując daszek nad drzwiami wejściowymi, żegnamy się z tym problemem, który w naszej szerokości geograficznej jest powszechny. Częste opady różnego rodzaju, duża amplituda temperatury, niespodziewane zjawiska – to wszystko wpływa na kondycję drzwi i otoczenia wejścia do domu. Daszek działa jak efektywna bariera, ochraniając te elementy przed nadmiernym nasłonecznieniem czy zacinającym deszczem. To sprawia, że drewno i metal nie ulegają tak szybkim zniszczeniom, jak korozja czy odkształcenia. To jednocześnie wygoda dla mieszkańców i gości, bowiem, gdy pada deszcz lub śnieg, zadaszenie zabezpiecza przed zmoknięciem, pozwalając na spokojnie otwarcie drzwi.

Aluminiowe zadaszenie drzwi wejściowych, fot. Palram.pl

Jakie są rodzaje daszków nad drzwi?

Możemy wybrać dwa rodzaje daszków, zależnie od tego, jakie są nasze potrzeby. Stałe daszki są zdecydowanie bardziej popularne – to trwałe konstrukcje do zamontowania nad drzwiami wejściowymi, które mogą mieć różne kształty (płaskie, łukowate, namiotowe). Są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Tego typu daszki wykonane z poliwęglanu można znaleźć m.in. na palram.pl. Zapewniają one stabilność i długotrwałość. 

Innym rodzajem są daszki składane, idealna opcja dla każdego, kto chce mieć większą kontrolę nad ekspozycją drzwi na słońce czy deszcz. Łatwo taki daszek złożyć, gdy nie jest potrzebny. Przeważnie takie daszki są lekkie i bezproblemowe w obsłudze.

Zadaszenie drzwi z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Materiał wykonania – co warto o nim wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy w jednym z fragmentów, daszki mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich jest metal, najczęściej aluminium lub stal nierdzewna. Charakteryzuje je wytrzymałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Niestety, nie prezentują się zbyt estetyczne, podatne są też na korozję. Innym materiałem jest drewno, które wyglądają naprawdę ładnie, dodając ciepła i naturalnego uroku. Trzeba jednak pamiętać o ich konserwacji, gdyż mogą szybko ulegać zniszczeniu. 

Świetną alternatywą dla dwóch wymienionych materiałów są daszki wykonane z tworzywa sztucznego, jak poliwęglan czy akryl. Są lekkie, a jednocześnie trwałe, odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Atrakcyjnie prezentują się zarówno na budynkach nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych.

Elegancki daszek nad drzwi, fot. Palram.pl

Wiemy już wystarczająco dużo, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rozwiązanie wybrać. Przemyślmy to dobrze i postawmy na najlepszą opcję!