Przejdź do treści

Do czego służą nawiewniki akustyczne?

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2022

Choć nawiewniki stają się coraz bardziej popularne, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważną funkcję pełnią ten niepozorne urządzenia. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ten tekst, w którym przedstawimy podstawowe informacje o tych urządzeniach. Szczególną uwagę poświęcimy zaś nawiewnikom akustycznym.

Co to jest nawiewnik powietrza?

Nawiewnik to proste urządzenie, którego głównym zadaniem jest zapewnienie dopływu powietrza. W nowoczesnym budownictwie, szczelne okna stworzyły konieczność zastosowania urządzeń, które nawiewają powietrze w sposób kontrolowany (pod względem miejsca, wydajności i czasu przepływu powietrza), pozwalając na prawidłowe działanie systemu wentylacji.

Nawiewniki powietrza są przeznaczone do użytku w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową (będącą połączeniem obu poprzednich typów). Nie trzeba ich natomiast montować, jeśli w budynku jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna – te systemy mają już dedykowane wentylatory, które pełnią tę samą funkcję.

Jak zbudowany jest nawiewnik?

Podstawowymi elementami nawiewników są zewnętrzna czerpnia i wewnętrzny regulator. Nawiewniki okienne składają się właśnie z tych dwóch części, natomiast w nawiewnikach ściennych dochodzi do nich jeszcze obudowany kanał przelotowy.

Jeśli zaś chodzi o dodatkowe elementy, w nawiewnikach powietrza mogą znaleźć się jeszcze:

  • W nawiewniku sterowanym ręcznie – dźwignia lub pokrętło do ustawiania stopnia otwarcia przesłony nawiewnika;
  • W nawiewniku higrosterowanym – higrometr umieszczony w regulatorze. Nawiewniki higrosterowane są urządzeniami automatycznymi, które regulują swoją pracę w reakcji na zmieniającą się wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu – wraz ze wzrostem wilgotności nawiewnik otwiera się szerzej i przymyka się, gdy jej poziom spada;
  • W nawiewniku ciśnieniowym – mechanizm sterujący umieszczony w czerpni. Zawiera on element (pierwotnie był to płat aluminium o aerodynamicznym kształcie), który unosi się bezpośrednio w strumieniu powietrza i reaguje na zmiany prędkości jego przepływu wynikające z różnicy ciśnienia między powietrzem wewnątrz pomieszczenia a tym na zewnątrz (jest to więc kolejny nawiewnik automatyczny);
  • W nawiewniku dwusystemowym – higrometr w regulatorze i mechanizm ciśnieniowy w czerpni. To specjalny typ nawiewnika okiennego będący połączeniem urządzenia higrosterowanego z ciśnieniowym – pozwoliło to zwiększyć efektywność pracy i wyeliminować wady pojedynczych systemów (przykładowo, nawiewnik higrosterowany wpuszcza przesadne ilości powietrza, gdy wieje silny wiatr);
  • W nawiewniku glifowym – specjalna puszka glifowa wzbogacona o dodatkowe elementy akustyczne. Jest to typ nawiewnika ściennego, którego kanał przelotowy ma kształt litery „L”.

Ponadto nawiewniki mogą być doposażone w użyteczne dodatki, takie jak filtry powietrza/antysmogowe oraz specjalne tłumiki akustyczne. Dzięki zastosowaniu elementów wygłuszających, automatyczne nawiewniki akustyczne nie tylko dostarczą świeże powietrze, ale też ochronią dom/mieszkanie przed uciążliwymi hałasami.

regulator nawiewnika akustycznego Ventair TRDn Akustik marki Brevis

Nawiewnik akustyczny, czyli jaki?

W dużym skrócie, za nawiewnik akustyczny można uznać każde urządzenie tego typu, które nie tylko zapewnia swobodny przepływ powietrza, ale też chroni pomieszczenie przed hałasem zewnętrznym.

Nawiewnikiem akustycznym będzie więc każdy nawiewnik wyposażony we wspomniane tłumiki akustyczne albo rozwiązania techniczne tłumiące dźwięk. Dostępne obecnie na rynku dodatki tego typu cechują się wysoką sprawnością – mogą obniżyć poziom hałasu dostającego się do pomieszczenia nawet o 48 dB. 

Będą więc świetnym rozwiązaniem dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach czy w głośnej okolicy. Co ważne, taki łącznik akustyczny nie koliduje ze swobodnym przepływem powietrza (nie wpływa więc na wydajność maksymalną nawiewnika) ani możliwością zastosowania filtra antysmogowego.

Produkty tego typu mogą zatem być wielofunkcyjnymi urządzeniami, które nie tylko dostarczą powietrze zewnętrzne, ale też wyraźnie poprawią warunki panujące w danych pomieszczeniach.

Akustyczne nawiewniki – podsumowanie

Dzięki nawiewnikom akustycznym nie tylko zapewnimy sobie stały przepływ powietrza umożliwiający prawidłową wentylację budynku, ale także znacznie zniwelujemy jeden z najbardziej uciążliwych czynników zewnętrznych – hałas. Nawiewniki tego typu są tak skonstruowane, aby mogły wychwytywać sporą część fal dźwiękowych (modele ścienne glifowe) lub umożliwiały założenie specjalnych tłumików akustycznych (modele przeznaczone do montażu w oknach). Nawiewnik automatyczny z funkcją akustyczną to zatem nie tylko tani i skuteczny sposób na poprawę działania wentylacji grawitacyjnej, ale także skuteczna ochrona przed niechcianymi dźwiękami dochodzącymi spoza budynku.