Przejdź do treści

Domek letniskowy do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki należy spełnić?

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia 2022

Domki letniskowe są popularne i nie ma w tym nic dziwnego. Można traktować je jako samotnię, zaprosić do nich swoich znajomych na grilla w otoczeniu natury, czy też spędzić z najbliższą rodziną wspólne chwile. Ustawa, która weszła w życie wraz z Nowym Ładem dnia 3 stycznia 2022 roku, nieco rozluźniła wymogi stawiane inwestorom – obecnie domek do 70 m2 bez pozwolenia to możliwe rozwiązanie.

Dlaczego domki letniskowe są aż tak popularne?

Domki letniskowe to bardzo popularna konstrukcja wśród osób, które na co dzień żyją w dużym mieście. Zgiełk największych aglomeracji dla niektórych staje się nie do zniesienia z dnia na dzień. Dotyka przede wszystkim osób mieszkających w niewielkiej odległości od torowiska, większego klubu czy obiektów kulturalno-rozrywkowych. W rezultacie poszukujemy możliwości na spokojny odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

Domki letniskowe są wybawieniem i pewnym wyjściem z tej sytuacji. Co prawda nie zmniejszą hałasu panującego w mieście, lecz doskonale sprawdzą się do spędzenia czasu wolnego wyłącznie w swoim towarzystwie. Można także zorganizować w nich imprezy z najbliższymi przyjaciółmi. Ponadto domek letniskowy to znakomite rozwiązanie dla osób rodzinnych, które chcą spędzić ze swoimi najbliższymi chwile w kameralnym gronie.

Domek do 70 m2 bez pozwolenia – czy jest to możliwe?

Ustawa zatwierdzona 17 września 2021 roku, a wprowadzona 3 stycznia 2022 roku, zupełnie zmieniła to, w jaki sposób inwestorzy (prywatni i przedsiębiorcy) mogą stawiać domki bez pozwolenia. Nowelizacja rozwinęła możliwości i jednocześnie dość znacząco zredukowała wymagane formalności.

Obecnie domek letniskowy do 70 m2 bez pozwolenia możesz postawić jeśli:

  • jego powierzchnia nie przekracza 70 m2,
  • będzie miał budowę wolnostojącą, z jedną kondygnacją, choć możliwa jest tutaj antresola
  • na każde 500 m2 powierzchni działki nie będzie więcej niż jeden
  • posiadasz działkę przeznaczoną pod zabudowę rekreacyjną lub jest to działka na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Dom do 70 m2 – wymogi

Wymogi dotyczące domów do 70 m2 są stosunkowo proste do spełnienia, lecz na łatwej drodze do postawienia własnego lokum na łonie natury może pojawić się parę trudnych do pokonania przeszkód.

Domek letniskowy do 70 m2 – wymogi względem powierzchni

Domki letniskowe, niezależnie od ich wykończenia czy konstrukcji, nie mogą mieć powierzchni większej, niż 70 m2. Powierzchnia zabudowy obejmuje jednak wyłącznie przestrzeń życiową – nie dotyczy konstrukcji dodatkowych i niepołączonych z samym domkiem letniskowym będącym tematem zgłoszenia. Dobudowanie na działce altanki i szklarni nie wpływa zatem na spełnienie i niespełnienie powyższego wymogu. Wielu inwestorów decyduje się na wzniesienie garażu, w którym można zaparkować swój samochód na czas pobytu.

Domek do 70 m2 bez pozwolenia – elementy konstrukcyjne

Domki letniskowe powinny być bezpieczne w eksploatacji i nie stanowić zagrożenia. Z tego tytułu należy zadbać o to, aby rozpiętość któregokolwiek elementu konstrukcyjnego nie wynosiła więcej niż graniczne 6 m. Podobnie duże znaczenie ma także zasięg wsporników – nie więcej niż 2 metry bieżące. Powyższe ograniczenia z reguły doskonale znają projektanci oraz producenci domków letniskowych, dzięki czemu inwestor nie musi się ich obawiać.

Nie bez znaczenia jest także ostateczna konstrukcja obiektu. W myśl obecnie obowiązujących przepisów domek parterowy powinien mieć maksymalnie jedną kondygnację. Nie jest to jednak definicja przejrzysta i klarowna. Wedle prawa budowlanego kondygnacją nie jest piętro nieużytkowe. To oznacza, że projektant domku do 70 m2 może zastosować antresolę.

Dom do 70 m2 – wymogi względem działki

Przepisy bardzo precyzyjnie ustawiają także gęstość zabudowy. Dom do 70 m2 można postawić na każdej działce dopuszczającej zabudowę rekreacyjną, jednak zabudowa nie może być gęstsza, niż jeden domek na każde 500 m2 działki. To forma ograniczenia próbie budowania przez deweloperów całych osiedli domków rekreacyjnych o powierzchni do 70 m2. Nie oznacza to jednak, że działka musi wynosić minimum 500 m2 – domek letniskowy możesz wybudować także na mniejszym terenie.

Domek letniskowy do 70 m2 bez pozwolenia – wymogi formalne

Domek letniskowy do 70 m2 ma niewiele wymogów względem prywatnego inwestora. Bardzo istotną zaletą wynikającą z definicji tego obiektu jest przede wszystkim to, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i w ten sposób można znacznie ograniczyć koszt inwestycji. Uproszczona procedura zakłada, że inwestor może rozpocząć budowę bez zbyt dużych nakładów finansowych.

Wystarczy zgłosić chęć postawienia domku, wypełniając wniosek i dostarczyć go do urzędu właściwego dla działki. Należy również dołączyć do dokumentacji dwa bardzo istotne oświadczenia – jedno o rezygnacji z ustalenia kierownika budowy, a drugie na temat wzięcia odpowiedzialności za kompletność dokumentacji. Nie zapomnij również o prawie do dysponowania nieruchomością oraz o szkicach i projekcie.

Przed ostatecznym rozpoczęciem budowy należy zawiadomić o terminie rozpoczęcia robót nadzór budowlany oraz projektanta danego domku (w celu nadzoru), a także wyznaczyć teren geodezyjnie przez uprawnioną do tego osobę.

Po zgłoszeniu przyjdzie nam poczekać dokładnie 21 dni – po tym czasie, jeśli do inwestora nie dotrze sprzeciw – można rozpocząć budowę w pełni zgodnie z prawem. Sprzeciw wcale nie musi wiązać się z koniecznością zrezygnowania z planów. Bywa tak, że pismo oznacza jedynie brak któregoś z wymaganych dokumentów. Ich dostarczenie z reguły wystarcza do ponownego uruchomienia biegu sprawy.

Jak się okazuje, domek do 70 m2 bez pozwolenia to znakomite rozwiązanie. Inwestorzy, którzy chcą zamieszkać w swoim małym, wymarzonym lokum na własnej działce nie muszą obawiać się żadnych formalności i mogą przejść do pracy już po 3 tygodniach od chwili dokonania zgłoszenia.