Przejdź do treści
młody mężczyzna przycina krzew elektryczną pilarką, w tle staw i drewniany mostek

Elektronarzędzia do jesiennych prac ogrodowych – jakie narzędzia wybrać?

Jesień to czas ostatnich zbiorów, czas, kiedy kwiaty przekwitają, drzewa zrzucają liście, a przyroda przygotowuje się do zimowego odpoczynku. To też moment wielu intensywnych prac w ogrodzie mających na celu przygotowanie go do zimy. Jakie narzędzia ogrodnicze nam w tym pomogą? Sprawdźmy, co się przyda do jesiennych porządków w ogrodzie.

Przycinanie, nawożenie, przesadzanie, spulchnianie gleby, usuwanie liści i resztek roślin – jesienne prace porządkowe w ogrodzie to spory wysiłek, ale też duża satysfakcja z odpowiedniego przygotowania zielonej przestrzeni do zimy. To też świetna okazja, by zaznać trochę ruchu na świeżym powietrzu w ciepłych promieniach jesiennego słońca.

Narzędzia ogrodnicze ręczne – co warto mieć pod ręką?

Prace w ogrodzie we wrześniu i październiku obejmują przede wszystkim usuwanie resztek roślinnych, wykopywanie korzeni roślin jednorocznych, przycinanie, nasadzenia, nawożenie i przekopywanie gleby. Zadbajmy o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie roślin przed zimą, aby zdrowo przetrwały chłodniejsze miesiące. To zapewni im dobry start na wiosnę. Do najprostszych prac ogrodowych potrzebujemy szpadel, motykę, sekator, łopatkę do roślin i grabie. To podstawowy zestaw każdego ogrodnika. Dzięki niemu możemy wykopać i przesadzić rośliny, a także przyciąć najmniejsze gałązki, czy zgrabić opadłe z drzew liście. Są to jednocześnie narzędzia, które są bardzo intensywnie eksploatowane. Kupując je do swojego ogrodu, warto zainwestować w produkty dobrej jakości, od znanego i renomowanego producenta. Wybierajmy narzędzia wytworzone z dobrych materiałów, odporne na wodę i działanie czynników zewnętrznych. To ważne, aby posłużyły przez długie lata.

Elektryczne narzędzia ogrodnicze – by łatwiej przygotować ogród do zimy

Wiele jesiennych prac w ogrodzie wymaga jednak nieco „cięższego” sprzętu. Przycinanie gałęzi, cięcie drewna kominkowego, regularne usuwanie liści, oczyszczenie i przygotowanie tarasu na zimę – w tych przypadkach warto sięgnąć po elektryczne narzędzia ogrodowe. Elektronarzędzia o większej mocy znacznie ułatwią porządki w ogrodzie. Korzystanie z nich przełoży się ponadto na większą oszczędność czasu i wysiłku.

Dowiedz się więcej, jak elektryczne narzędzia ogrodnicze mogą ułatwić jesienne prace ogrodowe>>

Piła elektryczna do większych gałęzi, pilarka i nożyce do przycinania żywopłotu, dmuchawa do liści, myjka ciśnieniowa, kosa elektryczna, a nawet sekator akumulatorowy – to przydatne narzędzia ogrodowe, które usprawniają niezbędne jesienne prace w naszym przydomowym ogródku.

Sprawdź, gdzie w korzystnej cenie kupisz narzędzia do ogrodu>>

Narzędzia ogrodowe akumulatorowe – poręczne i mobilne

Do prac w ogrodzie i na zewnątrz domu zdecydowanie warto sięgnąć po bezprzewodowe elektronarzędzia ogrodowe. Eliminują problem plączących się kabli i są odporne na warunki zewnętrzne. Akumulatorowe narzędzia ogrodnicze są poręczne i wygodne. To dobry wybór, biorąc pod uwagę częstą pracę w ogrodzie, szczególnie gdy potrzebujemy swobodnie poruszać się po dużej posesji. Zasilanie na baterie wymaga wcześniejszego ładowania, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy. Dobrą praktyką jest zaopatrzenie się w wymienne akumulatory, co pozwoli na nieprzerwaną pracę sprzętu. Używając danego elektronarzędzia, warto jednocześnie ładować drugi akumulator, by móc wymienić go, gdy potrzebujemy korzystać z urządzenia dłużej.

mężczyzna używa dmuchawy ogrodowej, aby usunąć liście ze schodów

Warto postawić na zestaw narzędzi ogrodowych na baterie od jednego producenta. Dlaczego? Bo zazwyczaj mają wymienne akumulatory, które pasują do różnych narzędzi. Wówczas jedna ładowarka wystarczy, aby napełnić baterie do różnych sprzętów.

Zobacz dostępne ładowarki i akumulatory do narzędzi ogrodowych>>

Prace ogrodowe jesienią – przycinanie drzew, krzewów i żywopłotu

Przygotowanie drzew i krzewów do zimy to jedno z podstawowych zadań podczas jesiennych porządków w ogrodzie. W ciepłe wrześniowe i październikowe dni warto zabrać się za cięcie i formowanie roślin, aby przed zimą przyrosty zdążyły się zabliźnić. To uchroni młode gałęzie krzewów i żywopłotu przed przemarznięciem i szkodliwym wpływem niskiej temperatury.

Jakie narzędzia ogrodowe do cięcia przydadzą się jesienią?

  • pilarka do gałęzi – proste narzędzie do podcinania większych gałęzi; do umieszczonych wysoko i trudno dostępnych części roślin warto sięgnąć po pilarkę z prowadnicą,
  • elektryczne nożyce do krzewów – poręczne narzędzie do formowania krzewów i małych żywopłotów; dostępne też w opcji 2w1 jako nożyce do trawy i krzewów, które pozwala na wykonanie wielu różnych prac w ogrodzie,
  • elektryczny akumulatorowy sekator – to dobry wybór, gdy mamy dużo roślin do przycięcia; poręczny sekator ma mechanizm wspomagający cięcie, co redukuje zmęczenie pojawiające się przy długotrwałej pracy; to też dobra opcja dla osób niedysponujących dużą siłą,
  • piła łańcuchowa do grubszych konarów – to sprzęt przeznaczony do cięcia grubszych gałęzi lub całych konarów; piły ogrodowe dostępne są w wersji akumulatorowej lub spalinowej.

Porządki w ogrodzie – dmuchawy do liści

Gdy regularnie dbamy o usuwanie opadłych liści, wówczas warto zainwestować w ręczną dmuchawę akumulatorową. To wygodne urządzenie, które w prosty sposób ułatwi utrzymanie porządku w ogrodzie, na podjeździe czy na tarasie. Wybierając ogrodową dmuchawę do liści, zwróćmy uwagę na takie opcje jak prędkość powietrza oraz dodatkową możliwość zwiększenia mocy, co pozwoli na wykonywanie „zadań specjalnych” np. usuwania mokrych liści. Sprawdźmy poziom hałasu i wagę sprzętu, bo to dwa kluczowe parametry wpływające na komfort korzystania z dmuchawy. Mając duży teren do usuwania liści, zaopatrzmy się od razu w wymienny akumulator.