Przejdź do treści
Ganke

Ganek, dobudowa ganku – jak wygląda, od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2022

Dobrze zaprojektowany i zbudowany ganek będzie ozdobą twojego domu z praktycznym zastosowaniem. Jaki ganek będzie idealnie pasować do Twojego domu, na co zwrócić uwagę podczas budowy, czy lepszy będzie ganek murowany, a może drewniany? Przed remontem pojawia się wiele pytań, a odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Ganek – co to takiego?

Ganek to zewnętrzny element budynku, który charakteryzuje występujące zadaszenie oparte na słupach lub kolumnach. W przeszłości był to znak rozpoznawalny domostw rodów szlacheckich i forma ozdoby, na którą nie mogły sobie pozwolić rodziny mieszczańskie i chłopskie. Zazwyczaj, żeby wejść na ganek, musisz wspiąć się po kilku schodkach. Część domu, jakim jest ta zewnętrzna zabudowa, powinien pasować do stylu całego budynku, ponieważ mają stanowić wspólną całość, a nie dwa połączone, ale osobne byty.

Wejście do domu ganek – dlaczego warto rozważyć?

Ganek, poza właściwościami estetycznymi, może także służyć jako praktyczna część Twojego domu, a nawet kolejne pomieszczenie. 

Podstawowe zadanie, jakie ma spełniać ganek to stanowić miejsce przejściowe pomiędzy podwórkiem a domem. Ma stanowić moment witania gości w czasie odwiedzin, zapraszać do kolejnych pomieszczeń i być namiastką tego, co czeka ich dalej.

Ze względu na ułożenie (z przodu domu), ganek siłą rzeczy pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego wygląd, już na etapie projektu. Niezależnie od tego, na jakiego rodzaju ganek się zdecydujesz, najważniejsze, aby komponował się z pozostałą częścią budynku i tworzył spójną całość. Jeśli cała bryła jest prosta, ganek również zbuduj bez zbędnych ozdobników, w zbliżonym lub tym samym kolorze pomaluj elewacje i ciesz się swoim nowym wejściem do domu.

Aranżacja ganku na każdą porę roku to sposób, aby niezależnie od pogody zachwycał przechodniów, Twoich gości, a także Ciebie z każdym powrotem do domu. Wiosną i latem ganek przyozdobiony roślinami, czy to w wiszących donicach, czy w stojących betonowych osłonkach będzie kojarzył się ze spokojem i odpoczynkiem, przy okazji dodając całemu wejściu lekkości, delikatności i naturalności. Na co się zdecydujesz – ozdobne trawy, wijący się bluszcz, a może drobne bratki i wrzosy? Wybór należy do Ciebie!

Zobacz także: Dom energooszczędny – wymagania Prawa budowlanego

Chłodniejszą porą ozdabiające ganek kwiaty (chyba że zdecydujesz się np., na całoroczny bukszpan lub tuje) zastąp lampkami i ozdobnym wieńcem. Zimowo-świąteczny nastrój momentalnie ogarnie także resztę Twojego domu!

Ganek – co to takiego

Rodzaje ganków

Na rynku rozróżnia się dwa rodzaje ganków – drewniane i murowane. Przed zamówieniem projektu warto zastanowić się, który będzie bardziej odpowiedni, na jakie koszty chcemy się decydować i do czego Twój przyszły ganek ma służyć.

Ganek drewniany

Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje się przy dobudowie ganku w drewnianym domu. W ten sposób weranda staje się przedłużeniem domu, miejscem na wypoczynek w cieniu i kolejną powierzchnią użytkową w Twoim domu. Zależnie od tego, na jaki ganek się zdecydujesz (otwarty lub zabudowany) będzie on inaczej wyglądać i charakteryzować się innymi zaletami.

Najprostszy ganek drewniany ma kilka elementów: kilka schodków prowadzących na drewnianą werandę z zadaszeniem wspartym na słupach. To proste rozwiązanie nadaje domostwu lekkości i wprowadza bardzo utopijny nastrój. Latem będzie to fantastyczne miejsce na picie porannej kawy, odpoczynek w cieniu i spędzanie czasu w letnie wieczory.

Kolejnymi elementami, które możesz dodać do swojego ganku to balustrady i poręcz do schodków, które będą uzupełnieniem wejścia do Twojego domu.

Największym problemem ganków drewnianych jest ich regularna konserwacja, bez której ganek może szybko stracić swój urok i ulec zniszczeniu.

Ganek drewniany

Ganek murowany

Ganek tego rodzaju jest bardziej skomplikowaną konstrukcją, wymagającą więcej zaangażowania i materiałów. Zanim zdecydujesz się na dobudówkę, zastanów się, czy jest ona dobrym rozwiązaniem do Twojego domu. Może się okazać, że źle dobrany rozmiar i forma ganku jest przytłaczająca dla pozostałej części budynku i zamiast go ozdabiać, jedynie go zasłania i deformuje całą bryłę swoją masywnością.

Ganek powinien zostać wykonany w podobnym stylu i tych samych materiałów, co reszta domu, dla zachowania spójności i estetyki całego budynku, podobnie rzecz ma się z elewacją.

Zazwyczaj w obu przypadkach zadaszenie jest drewniane (wyjątkiem może być sytuacja, w której zadaszenie jest dołączoną częścią już istniejącego balkonu czy wykuszu, znajdującego się nad drzwiami wejściowymi). Alternatywą przy ganku murowanym staje się przedłużenie dachówki również na ganek, szczególnie gdy zdecydujesz się na ganek zamknięty.

W takiej kombinacji zyskujesz kolejne pomieszczenie, które może być przedłużeniem korytarza, wiatrołapu lub posłużyć za tzw. taras zimowy. Stworzenie przeszklonej werandy, wyposażonej w ogrzewanie podłogowe to miejsce, w którym spędziłbyś nie jeden wieczór z kubkiem gorącej herbaty, podziwiając zimową aurę.

Ganek nowoczesny

Nowoczesny ganek będzie się przede wszystkim charakteryzował dużym minimalizmem, który można osiągnąć na kilka sposobów. Ganek-wiatrołap, w kształcie pudełkowej bryły, wykonanej tylko z metalowego szkieletu i szklanych ścian będzie efektownym dodatkiem przed Twoim wejściem, nadającym lekkości całej budowli. Co więcej, jeśli zadbasz o silne rozświetlenie ganku, będzie wpływać na rozproszenie światła po całej frontowej ścianie domu, które po zmroku na pewno przyciągnie wzrok niejednego przechodnia.

Nowoczesny ganek drewniany będzie się charakteryzował zabawą światłem, np. w postaci kilku małych lampek sufitowych. Dodatkowo istotna jest prostota – płaskie zadaszenie, wsparte na półprzewiewnych ściankach z wąskich drewnianych słupków. Do tego ścianki mogą być asymetryczne, co dodatkowo tworzy iluzję większej przestrzeni w dobudowanym ganku.

Ganek murowany bardziej wpasuje się w nowoczesną stylistykę, jeśli pozostanie półotwarty, niż zupełnie zamknięty. Minimalistyczne wykończenie wejścia poprzez zaokrąglenie u góry doda gankowi delikatności, nie będzie wyglądał ciężko i przysadzicie. Również w tym wypadku sprawdzi się asymetria i surowe wykończenie, bez zbędnych zdobień; największą dekoracją, ponownie, może okazać się światło wewnątrz i przed gankiem.

Ganek nowoczesny

Alternatywą może być także wybudowanie ganku w stylu boho. Do jego stworzenia wykorzystaj cegły i zaplanuj przestrzeń na ustawienie roślin.

Innym pomysłem na zaplanowanie ganku jest połączenie, murowanej konstrukcji z drewnianymi elementami, np. w miejscu dachu lub jednej ze ścian.

Czy budowa ganku wymaga pozwolenia?

Dobudowa ganku może się wiązać z potrzebą uzyskania pozwolenia, ponieważ jest to forma przebudowy już istniejącego domu, a w niektórych przypadkach nawet budowy. Kluczowym czynnikiem jest powierzchnia Twojej werandy.

Jeśli w projekcie Twój ganek nie przekracza 35 m2, to do tej budowy nie będzie wymagane pozwolenie, wystarczy dokonać zgłoszenia w starostwie powiatowym. Warunkiem jest, aby na działce tego rodzaju obiekty występowały w ilości mniejszej niż dwa na każde 500 m2 powierzchni działki.

Ganek przed domem – jak wygląda budowa?

Gdy uporasz się ze wszystkimi sprawami administracyjnymi i przystąpisz do budowy wymarzonego ganku, pamiętaj, aby nie zabierać się za to bez pomocy specjalisty. Mimo że weranda jest prostą zabudową i tak istnieją kwestie, z których nie zdajesz sobie sprawy, a są istotne dla poprawnego wykonania zabudowy przed domem. Zatrudnienie fachowca pozwoli Ci zaoszczędzić nerwów i cieszyć się nienaganną werandą, dokładnie taką, o jakiej marzyłeś.

Jak wykończyć ganek w środku?

Zależnie od tego, na jaki ganek się zdecydowałeś, będziesz inaczej aranżować tę część swojego domu. W każdym wypadku, jeśli tylko do Twojego ganku dociera światło dzienne, dobrym rozwiązaniem jest wstawienie tam roślin. Zadziałają energetyzująco na pomieszczenie i stworzą przytulną, domową aurę. Szczególnie sprawdzi się to w przypadku zagospodarowania ganku na zimowy taras, gdzie odpoczynek w miękkim fotelu pośród zieleni, gdy na zewnątrz panują zimowe temperatury, będzie Twoim rajem na ziemi.

Jeśli zdecydowałeś się na w pełni zabudowany ganek, możesz go przystosować jako przedsionek domu, w którym stworzysz specjalną półkę na buty i wieszak na ubrania wierzchnie dla gości.

Otwarty, drewniany ganek, może być namiastką tarasu, na którym możesz spędzać letnie wieczory pośród rozświetlających przestrzeń lampionów. Ogranicza cię tylko Twoja wyobraźnia!

Dobudowa ganku to niedługi proces, który może odmienić Twój dom nie do poznania. Wystarczy pomysł, odpowiednia aranżacja i realizacja całego planu, abyś mógł cieszyć się swoim nowym wejściem do domu.