Przejdź do treści
grzejnik nie grzeje

Grzejnik nie grzeje? Sprawdź najczęstsze przyczyny awarii kaloryfera!

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2022

Nadchodzący okres zimowy i coraz niższe temperatury sprawiają, że zaczynamy uruchamiać kaloryfery w naszych domach. Niestety, często zdarza się, że grzejnik nie grzeje prawidłowo. Przyczyn tego, że kaloryfer nie grzeje, może być mnóstwo. Wiele problemów z ogrzewaniem centralnym można rozwiązać samodzielnie w prosty sposób, inne będą wymagały interwencji hydraulika. Jakie mogą być powody awarii grzejnika? Sprawdź!

Odpowietrzanie grzejnika – krok po kroku co musisz zrobić!

Jeśli kaloryfer w Twoim domu nie jest ogrzany lub nagrzewa się tylko w górnej, lub dolnej części, zawsze warto odkręcić grzejnik do maksymalnej temperatury i odczekać nawet godzinę. Jeśli przez ten czas kaloryfer nie stanie się w całości gorący, prawdopodobnie jest zapowietrzony. Dodatkowo mogą na to wskazywać charakterystyczne dźwięki dobiegające z instalacji – wrzenie, przelewająca się woda i szumy. W takim przypadku w zimnych częściach grzejnika znajduje się powietrze, a powinna tam być gorąca woda. Na szczęście z sytuacją, kiedy kaloryfer nie grzeje z powodu zapowietrzenia, możesz poradzić sobie samodzielnie, w warunkach domowych.

Kolejność odpowietrzania grzejników

Pierwszym krokiem w odpowietrzaniu grzejnika powinno być zakręcenie jego zaworu i odczekanie, aż potencjalnie zapowietrzony kaloryfer całkowicie się ostudzi. Zamknięcie zaworu to obowiązkowy krok zarówno w przypadku starych typów kaloryferów (na przykład grzejniki żeliwne), jak i w procesie odpowietrzania nowoczesnych grzejników (najpopularniejsze są grzejniki aluminiowe). Zapowietrzony grzejnik aluminiowy należy przygotować do odpowietrzania, kiedy będzie całkowicie zimny. Zrobisz to, stawiając pod jego zaworem miskę lub wiadro, do którego wyleci woda.

Zawór odpowietrzający w grzejnikach aluminiowych znajduje się po jednej ze stron zewnętrznej części kaloryfera. Należy go powoli odkręcić i odczekać, aż wydostanie się z niego powietrze, zalegające w kaloryferze. Do odkręcenia zaworu, w zależności od jego rodzaju wykorzystuje się klucze, pokrętła lub śrubokręty. O tym, że z wnętrza grzejnika wydostał się już cały nadmiar powietrza, będzie świadczyła równomiernie wyciekająca z zaworu woda. Kiedy woda przestanie spływać, należy dokładnie zakręcić zawór, ustawić kaloryfer na poziomie pożądanego stopnia nagrzania i odczekać. Jeśli kaloryfer w całości się nagrzeje oznacza to, że przyczyną złego funkcjonowania było zapowietrzenie i udało Ci się rozwiązać ten problem.

Odpowietrzając masywne grzejniki żeliwne, przygotuj się na nieco trudniejszy proces, jednak przebiega on na bardzo podobnych zasadach. Pod ostygniętym grzejnikiem należy postawić miskę oraz zabezpieczyć podłogę, aby nie zniszczyć jej w wyniku zawilgocenia przez wodę z kaloryfera. Następnie należy przygotować płaskie klucze nastawne i ostrożnie, stopniowo poluzować nimi zawór, którego funkcję w przypadku grzejników żeliwnych pełni śrubunek. Z wnętrza kaloryfera mogą jednocześnie wydostawać się powietrze i woda. Gdy nie będzie już słychać szumu powietrza ulatniającego się z okolic śrubunku, należy bardzo mocno zakręcić grzejnik.

Kolejność odpowietrzania grzejników

Grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu – co wtedy?

Udało Ci się odpowietrzyć grzejnik, a on nadal nie działa prawidłowo? W przypadku, gdy odpowietrzenie kaloryfera nie pomogło i grzejnik nie grzeje częściowo lub w całości, przyczyna usterki może być inna. Oczywiście, możesz spróbować przeprowadzić cały proces odpowietrzania ponownie, dodatkowo podnosząc ciśnienie w instalacji.

Inną powszechną przyczyną tego, że grzejnik nie grzeje, jest zablokowana iglica zaworu, która mogła się zastać, jeśli grzejnik pozostawał odkręcony na przykład przez całe lato. Jeśli za tym, że regulacja grzejnika nie przebiega prawidłowo stoi usterka iglicy, problem można szybko rozwiązać – zostanie to wyjaśnione w dalszej części artykułu. Poważniejszymi przyczynami problemów z nagrzewaniem kaloryfera są jego nieprawidłowy montaż, a nawet zła konstrukcja całej instalacji grzewczej. W tym wypadku warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który ustali dokładny powód problemów z kaloryferem i zajmie się naprawą.

Ciepła woda nie dochodzi do grzejnika – co może być przyczyną?

Bardzo często woda nie dochodzi do grzejnika z powodu niedrożności rur, co przekłada się na to, że grzejnik nie grzeje prawidłowo. Dzieje się tak, gdy są one zapchane brudem bądź kamieniem lub jeśli do instalacji została dobrana zbyt cienka rura. W takim przypadku konieczna będzie wymiana wadliwej części, czego bez problemu powinien dokonać hydraulik.

Jeśli rury w instalacji centralnego ogrzewania są drożne, pozbawione brudu i uszkodzeń mechanicznych, przyczyny wadliwego funkcjonowania kaloryferów należy szukać dalej. Może to wynikać z niskiego ciśnienia wody. W tej sytuacji należy zwiększyć ciśnienie. W przypadku domów z własną kotłownią zrobisz to samodzielnie. Mieszkając w bloku lub budynku wielorodzinnym konieczne będzie skontaktowanie się z ciepłownią i poruszenie kwestii niskiego ciśnienia wody w sieci – często źródło problemu leży po stronie ciepłowni.

Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?

Może zdarzyć się tak, że Twój grzejnik będzie nagrzewał się jedynie do połowy. Najczęściej jego górna część jest gorąca, a dół pozostaje zimny. Jeżeli zimny kaloryfer na dole nie jest spowodowany zapowietrzeniem, co jest przyczyną tego, że grzejnik nie grzeje prawidłowo? Jednym z powodów może być za wolny dopływ wody do grzejnika lub jego brak. W przypadku, gdy grzejnik nie grzeje na dole lub w górnej części, należy zwrócić uwagę na zawory powrotny i zasilający, które znajdują się najczęściej w dolnej części kaloryfera lub przy jednym z jego boków. Zawory powinny być w pełni odkręcone. Co jeszcze może oznaczać grzejnik zimny na dole?

Przyczyna może tkwić w pompie obiegowej. Posiadając instalację centralnego ogrzewania z pompą obiegową, którą możesz regulować mechanicznie, wystarczy zmienić jej bieg na wyższy. Poleca się także sprawdzenie, czy filtr osadnikowy, znajdujący się przed pompą nie jest zanieczyszczony. Jeśli w jego siatce zalega osad, należy najpierw zakręcić zawory przed i za filtrem, a następnie wyciągnąć i ostrożnie wyczyścić filtr. Po procesie czyszczenia należy uzupełnić wodę i odpowietrzyć pompę.

naprawa grzejnika

Brak wody w grzejniku – co robić?

W wypadku, kiedy instalacja centralnego ogrzewania nie działa, ponieważ nie ma wody w kaloryferach, konieczna jest regulacja przepływu wody w grzejnikach. Tak, jak w przypadku nagrzewania się jedynie górnej części kaloryfera, konieczne będzie sprawdzenie zaworów powrotnego i zasilającego, które powinny być odkręcone. Jeśli zawory są odkręcone, jednak grzejniki w dalszym ciągu nie wypełniają się ciepłą wodą, należy ją uzupełnić. W przypadku mieszkania w bloku lub domu wielorodzinnym, skontaktuj się w tym celu ze spółdzielnią mieszkaniową lub dozorcą budynku. Posiadając własny system instalacji grzewczej, uzupełnienia wody możesz dokonać samodzielnie. Często jest to konieczny krok przy odpowietrzaniu kaloryferów. Wskazaniem do uzupełnienia wody będzie zbyt niski poziom jej ciśnienia na manometrze.

Cały proces należy poprzedzić wyłączeniem pompy obiegowej i odkręceniem grzejników na maksymalny poziom. Kolejnym krokiem powinno być połączenie węża z wodą do rury wlewowej instalacji grzewczej, którą uprzednio szczelnie zakręcisz. W końcu powinieneś odkręcić kran oraz zawór rury wlewowej i stopniowo napełnić instalację wodą. Kiedy ciśnienie na manometrze osiągnie pożądaną wartość, należy zakręcić wodę w kranie, wlew i odłączyć węża od rury instalacji. Na koniec niezbędne będzie odpowietrzenie grzejników. Do wszystkich elementów centralnego ogrzewania powinna zostać dołączona instrukcja, zgodnie z którą należy postępować, aby bezproblemowo i bezpiecznie dokonać uzupełnienia wody i dbać o kaloryfery w domu.

Zawór termostatyczny – jak rozpoznać problem?

Problemy, jakie może przysparzać termostat zazwyczaj są dość błahe. Jedną z przyczyn może być wprowadzenie do termostatu niewłaściwych danych temperatury pomieszczenia (jeśli Twój grzejnik jest wyposażony w taki mechanizm), co często jest przyczyną tego, że kaloryfer nie grzeje. Dzieje się tak, na przykład w przypadku, gdy dane o temperaturze pomieszczenia, wprowadzone do termostatu są wyższe, niż rzeczywista temperatura pomieszczenia. Należy także sprawdzić, czy sam termostat i jego zawór nie są uszkodzone.

Zakręcając termostat na mniejsze poziomy, powinieneś odczuwać opór, natomiast, gdy ustawiasz kaloryfer na poziom 5 lub 6, termostat powinien znacznie się luzować. Jeśli nie działa on w ten sposób, należy odkręcić głowicę termostatyczną i sprawdzić, czy mechanizm funkcjonuje prawidłowo – powinien on wciskać i wyciągać iglicę. Gdy iglica się zastała i jest zablokowana, należy ją odblokować. Odkręć termostat (jego głowicę), a następnie porusz iglicą w swoją stronę za pomocą kombinerek.

Dlaczego grzejnik nie grzeje? – Powodem mogą być zalegające zabrudzenia

Kiedy grzejnik nie grzeje, a zapowietrzenie, zablokowana iglica czy zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji nie stanowią przyczyny, powodem mogą być zabrudzenia. Grzejnik zimny na dole powinien skłonić Cię do tego, aby sprawdzić, czy nie znajduje się w nim kamień, rdza bądź osad, co zdarza się dość często w przypadku wieloletnich instalacji grzewczych.

Jak wyczyścić kaloryfer?

Czyszczenie grzejnika polega na jego przepłukaniu oraz wymianie wody, a wykonanie tego samodzielnie może okazać się dość problematyczne. Najpierw należy dokładnie zakręcić wszystkie zawory grzejnika i spuścić z niego całą wodę. Czynność wykonujemy, kiedy grzejnik jest całkowicie zimny, aby nie ryzykować poparzeniem. Następnie należy zdjąć grzejnik i przepłukać go pod ciśnieniem. W tym celu będziesz musiał przenieść grzejnik na zewnątrz, na przykład do ogrodu, ponieważ potrzebna jest woda o wysokim ciśnieniu, co w domu zwyczajnie skutkowałoby zalaniem.

Profesjonalne czyszczenie grzejnika warto zlecić hydraulikowi, który jest w stanie zlikwidować kamień i wydobyć z kaloryfera wszelkie zabrudzenia, bez konieczności zdejmowania grzejnika. Problemów z grzejnikiem może być wiele, jednak większość z nich jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie. Sprawdzanie sprawności całej instalacji ogrzewania centralnego warto rozpocząć stosunkowo wcześnie, przed sezonem grzewczym, aby awaria nie zaskoczyła Cię w bardzo zimne dni.