Przejdź do treści
mycie elewacji

Mycie elewacji – ile kosztuje i jak skutecznie wyczyścić ją samemu?

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2020

Wygląd budynku wiele mówi o właścicielu firmy, czy domu. Remontujemy wnętrza, malujemy ściany, wymieniamy meble na nowe, sprzątamy każdego dnia… jednak często zapominamy o elewacji, która również jest wizytówką naszego budynku. Zewnętrzne ściany obiektu mogą zachodzić brudem, kurzem i zielonkawym nalotem, który wygląda bardzo nieestetycznie. Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które pomogą nam się rozprawić z niechcianymi zanieczyszczeniami. Podpowiadamy z jakich środków najlepiej skorzystać, aby pozbyć się zabrudzeń i zabezpieczyć elewację.

Rodzaj tynku a podatność na zabrudzenia

W Polsce domy jednorodzinne najczęściej pokrywa się warstwą cienkowarstwowych tynków. Są to najbardziej uniwersalne produkty o różnych właściwościach i strukturze. Niestety w zależności od tego niektóre tynki są bardziej podatne na zabrudzenia a niektóre mniej. Jak to rozróżnić?

Okazuje się, że najbardziej podatne na zabrudzenia są tynki o wysokiej nasiąkliwości. Mowa tu np. o tynkach mineralnych. Ich wyższy poziom nasiąkliwości sprawia, że w trakcie deszczu ściana bardzo słabo się oczyszcza. Natomiast wysoka wilgotność jest idealnym środowiskiem dla powstawania glonów, tworzących szarożółty nalot na elewacji. Tynki o niskiej nasiąkliwości są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Są to najczęściej:

  • tynki silikonowe;
  • tynki akrylowe;
  • tynki silikatowe.

Dzięki ich gładkiej powierzchni, elewacja staje się odporna na wchłanianie wilgoci i zabrudzeń. Stąd też mówi się, że są one „brudoodporne.” Jeśli mowa o podatności na zabrudzenia tynku, który pokrywa naszą elewację, nie możemy pominąć jego faktury. Można powiedzieć, że im gładsza powierzchnia ściany, tym bardziej odporna na zabrudzenia. Tynku o chropowatej fakturze tzw. baranki, czy korniki, dużo szybciej zachodzą kurzem i brudem, dlatego wymagają częstszego mycia.

środek do czyszczenia elewacji

Kiedy i jak często należy przeprowadzać czyszczenie elewacji?

Nie ma określonych terminów, kiedy najlepiej myć elewację. Wszystko zależy od nas i od tego, czy będzie taka potrzeba. Nie ma określonego harmonogramu mycia ścian, jednak fachowcy polecają profilaktyczne mycie raz w roku. Regularny zabieg sprawi, że powierzchnia naszych ścian będzie w dobrym stanie. Możemy to zrobić samodzielnie bez wzywania fachowców. Systematyczne mycie i dbałość o dobry stan tynku pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i sprawią, że nasz dom będzie wygląda bardzo estetycznie. W przypadku tynku mineralnego praktyka mycia kilka razy w roku może okazać się najlepszym rozwiązaniem, które ochroni ją przed glonami i nieestetycznym nalotem.

Mycie elewacji samemu czy za pomocą specjalistów?

Oczywistym jest fakt, że każda czynność, którą zrobimy samodzielnie będzie dla nas większą oszczędnością pieniędzy, jednak raz na jakiś czas warto wykonać kompleksowe mycie elewacji, które przywróci pierwotny kolor tynku i jej estetyczny wygląd. Te niewielkie zabrudzenia bez problemu możemy usuwać samemu. Wystarczy nam do tego woda, szczotka i odrobina jakiegoś detergentu, który ułatwi zmywanie zabrudzeń i kurzu. Jeśli posiadamy myjkę ciśnieniową, również możemy użyć jej do naszej elewacji. Jej wysięgnik i silne ciśnienie pozwoli usunąć brud nawet z trudno dostępnych miejsc. Nie ma potrzeby inwestowania w specjalistyczny środek do mycia elewacji, chyba, że zabrudzenia są tak zaawansowane, że woda i ciśnienie nie są w stanie sobie poradzić.

Mycie elewacji – cena

Na rynku jest wiele firm oferujących swoje usługi czyszczenia elewacji. Każda oferta jest inna i zależy od specyfiki budynku, ale również od rodzaju zanieczyszczeń. Środki do czyszczenia elewacji stosowane przez fachowców są bardzo skuteczne i są w stanie poradzić sobie z :

  • usunięciem graffiti z budynku;
  • wyczyszczeniem dachu;
  • czyszczeniem kostki brukowej z nalotu i glonów;
  • nawet najbardziej zanieczyszczonej i zarośniętej nalotem elewacji.

W przypadku tynków mineralnych cena czyszczenia z kurzu waha się w granicach od 3 do 15 złotych za metr kwadratowy. Jeśli nasza elewacja pokryta jest mchem, porostami, glonami lub wszelkiego rodzaju grzybami i pleśnią cena może być już nieco wyższa. Będzie to od 9 do 19 złotych za metr kwadratowy. Natomiast wywabianie plam z oleju kosztuje od 12 złotych do 25 złotych za m2.

Jaki wybrać środek do mycia elewacji?

Najmniejsze zabrudzenia, takie jak kurz, czy błoto możemy bez żadnego problemu usunąć pod ciśnieniem. Myjka ciśnieniowa i czysta woda powinny nam w zupełności wystarczyć. Niestety wiele zabrudzeń jest zbyt odpornych i nie dają się tak łatwo domyć. Mowa tu np. o glonach, czy wykwitach. W takiej sytuacji elewacja wymaga użycia preparatów chemicznych, które powinny się z nimi rozprawić.

Płyn do mycia elewacji powinien być dopasowany do rodzaju powierzchni, na której chcemy go zastosować. Środek do czyszczenia elewacji wykonanej z tynku, może się diametralnie różnić od tego do cegły, dlatego warto być ostrożnym, aby nie zrobić sobie większej szkody. Na rynku można spotkać środki do mycia elewacji, które różnią się od siebie przeznaczeniem. Są rozróżnienia dotyczące rodzaju powierzchni, ale również takich, które dotyczą konkretnych zabrudzeń, takich jak np. glony, czy białe wykwity. Szczególnie silne są środki do mycia elewacji pokrytej graffiti. Są najbardziej żrące, dlatego należy z nimi uważać.

płyn do mycia elewacji

Jak przeprowadzić czyszczenie elewacji?

Czyszczenie elewacji może odbywać się na kilka sposobów. Ważne jednak, aby każdy z nich dopasowany był do rodzaju powierzchni z jakimi mamy do czynienia. Czyszczenie elewacji warto wykonywać latem, kiedy temperatury na zewnątrz są wyższe. Promienie słoneczne i wysoka temperatura sprawiają, że tynk szybciej schnie. Jak najlepiej wyczyścić ściany naszego budynku?

Czyszczenie elewacji wodą

Aby przywrócić naszym ścianom zewnętrznym pierwotny kolor i wygląd, bardzo często wystarczy jedynie umycie ich wodą i szczotką. To najtańsza metoda, jednak równie skuteczna co chemia do czyszczenia elewacji. Silne szorowanie powierzchni ściany niestety może spowodować jej zniszczenie, dlatego ze szczotką należy bardzo uważać. Zwykle wystarczy tylko czysta woda, która usunie kurz i niewielkie naloty. Polecamy używać do tego gorącą wodę, co znacznie skróci czas czyszczenia. Woda o wyższej temperaturze łatwiej rozpuści i usunie tłuste plamy. Nie może to być jednak wrzątek, który mógłby doprowadzić do zniekształceń, a nawet pęknięć w tynku. Zaczynając czyszczenie za pomocą gorącej wody, najlepiej sprawdzić jej działanie na nasz tynk, na jego mniejszym elemencie. Gdy wszystko jest w porządku – możemy przystąpić do pracy.

Czyszczenie elewacji myjką ciśnieniową

Najlepsze efekty czyszczenia elewacji można uzyskać za pomocą myjki ciśnieniowej. Urządzenie jest w stanie usunąć zabrudzenia z każdego rodzaju tynku. Wyczyści nawet najbardziej uciążliwy brud z tynków mineralnych, tynku silikatowego, akrylowego, a nawet z cegły i kostki brukowej. Na mniejsze zabrudzenia w zupełności wystarczy nam myjka ciśnieniowa z przeznaczeniem do domowego użytku o ciśnieniu do 120 bar. Warto jednak raz na kilka lat zawołać fachowców, ponieważ posiadają myjki o dużo większym ciśnieniu, a także specjalną chemię, które idealnie wyczyszczą każdą powierzchnię. Używając myjek warto być jednak bardzo ostrożnym, w szczególności podczas mycia fasad. Zbyt duże ciśnienie w stosunkowo małej odległości może je uszkodzić.

Mycie elewacji – kiedy nie korzystać z myjki?

Korzystanie z myjki ciśnieniowej jest bezpieczne, o ile tynk na naszych ścianach zewnętrznych jest w dobrym stanie technicznym. W przypadku dziur, uszczerbień i pęknięć lepiej nie stosować wysokiego ciśnienia, ponieważ możemy zrobić jeszcze większą szkodę.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Na cegłach i płytkach klinkierowych bardzo często zauważalny jest biały nalot, który można porównać do szronu. Są to osady soli, a dokładniej chlorków, siarczków i siarczanów. Powstają poprzez krystalizacje związków mineralnych, które dostają się do zaprawy murarskiej lub bezpośrednio do cegieł.

Do wyczyszczenia białego nalotu nie trzeba od razu kupować specjalnych preparatów. Najpierw warto ocenić, z jakim rodzajem nalotu mamy do czynienia. Jeśli warstwa białego szronu jest cienka i da się ją usunąć palcem, wystarczy, że wyczyścimy ją gąbką lub suchą szczotką. Jeśli całkowite usunięcie nalotu okaże się niemożliwe, możemy użyć do tego zwilżonej gąbki lub myjki ciśnieniowej. Wiele osób wykorzystuje domowe metody, takie jak np. czyszczenie klinkieru octem. Jest to bardzo skuteczne i naturalne rozwiązanie, jednak z octem należy bardzo uważać. Zbyt wysoki odczyn może spowodować odbarwienia, dlatego warto go rozcieńczyć z wodą, aby nie zrobić większej szkody. Jasnoszare przebarwienia posiadają dedykowane środki do mycia elewacji, które na pewno rozprawią się z tym nieznośnym zanieczyszczeniem.

mycie elewacji cena

Glony na elewacji – zielony nalot na ścianie zewnętrznej

Zielona elewacja domu powstaje wraz z wiekiem i brakiem pielęgnacji o ściany budynku. Zielonkawy nalot jest wywołany atakiem glonów, porostów i mchów. Do ich usunięcia może przydać się wysokiej jakości środek do czyszczenia elewacji z glonów. Nie jest to jednak takie proste na jakie wygląda, ponieważ cały proces czyszczenia zarośniętej glonami elewacji dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wstępne oczyszczenie ściany z powierzchownych zabrudzeń, za pomocą myjki ciśnieniowej i czystej wody. Następnie aplikujemy na całą powierzchnię ściany środek grzybobójczy. Po chwili zmywamy go przy pomocy wysokiego ciśnienia.

Czyszczenie cegły

Czerwona cegła nadaje angielskiego klimatu całemu obiektowi, jednak jeśli o nią nie dbamy – może zarosnąć glonami, nalotem, a w efekcie popękać. Aby tego uniknąć warto minimum raz w roku wyczyścić elewację z wszelkich zanieczyszczeń. Pierwszym etapem powinna być dezynfekcja, która za pomocą specjalnych środków usunie z powierzchni ściany wszystkie mikroorganizmy. Po około godzinie preparat zmywamy. Następnie za pomocą myjki z wysokim ciśnieniem należy wyczyścić wszystkie cegły i szczeliny pomiędzy nimi. Fachowcy bardzo często wykorzystują piaskowanie niskociśnieniowe, które jest równie skuteczne i zostawia piękny efekt.

Naprawa spoin w elewacji ceglanej

Niestety powstające ubytki w cegłach to bardzo częste zjawisko, które związane jest z wypłukiwaniem się fragmentów zaprawy lub zewnętrznej powłoki. Naprawę spoin cegieł wykonuje się za pomocą zaprawy podkładowej o charakterze mineralnym. Te najbardziej zniszczone warto wymienić, aby całość wyglądała bardziej estetycznie. Następnie wykonuje się spoinowanie całej elewacji, a także szycie popękanych fragmentów.

Jak usunąć graffiti?

Farby w sprayu, które są stosowane przez grafficiarzy bardzo silnie przywierają do ścian, co jest niezwykle trudne do usunięcia. Czyszczenie elewacji pomalowanej graffiti najczęściej powierza się fachowej ekipie, ponieważ usunięcie zanieczyszczenia domowymi sposobami może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Usuwanie graffiti może odbyć się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej o jak najwyższym ciśnieniu. Firmy, które zajmują się usuwaniem graffiti z elewacji posiadają w swoim asortymencie myjki o ciśnieniu nawet 200 barów i większym.

Kolejna metoda to nic innego jak czyszczenie mechaniczne, które wykonuje się na sucho. Niestety przez swoja inwazyjność, sposób może nie sprawdzić się na tynkach mineralnych, które są bardzo delikatne. Jest to natomiast najlepszy sposób do usunięcia graffiti z cegły, betonu, drewna, a nawet kamienia. Następnym sposobem jest usunięcie graffiti przy pomocy sodowania. Do jej wykonania ekipy wykorzystują sodę oczyszczoną i sprężone powietrze. To metoda, która jest delikatniejsza od mechanicznej i świetnie nadaje się do delikatnych powierzchni.

czyszczenie elewacji

Malowanie elewacji

Wiele osób rezygnuje z czyszczenia elewacji na rzecz jej całkowitego odnowienia, które polega na jej odmalowaniu. Jest to dobra metoda, która odświeża wygląd budynku, jednak wiele osób zapomina, że farbę należy nakładać na oczyszczoną powierzchnię. Warto pamiętać, że malowanie elewacji jest bardzo pracochłonnym przedsięwzięciem, dlatego najłatwiej jest zawołać do tego fachową ekipę.

W trakcie malowania wymagana jest duża staranność, a także dobór najwyższej jakości farby, która będzie dopasowana do naszego tynku i odporna na działanie temperatury, wilgoci i promieni słonecznych. Najlepiej wykorzystać do tego farbę fasadową. Przed rozpoczęciem malowania warto ocenić techniczny stan ścian, czy nie są popękane i czy nie pojawił się na nich grzyb. Każda niedoskonałość mogłaby wyraźnie wpłynąć na przyczepność farby, która z czasem wymagałaby ponownego nałożenia, dlatego należy oczyścić powierzchnie detergentami i zaszpachlować szczeliny jeśli to możliwe. Po oczyszczeniu z zanieczyszczeń należy dokładnie zagruntować ścianę, a następnie za pomocą wałka lub kompresora nałożyć farbę.

Impregnowanie elewacji

Aby jak najdłużej cieszyć się efektem czystych ścian elewacji, warto je dokładnie zaimpregnować. Samodzielne czyszczenie elewacji to bardzo długotrwałe zadanie, które wymaga od nas sporo wytrwałości, dlatego warto zabezpieczyć swoją ciężką pracę, aby następnym razem było odrobinę łatwiej. Jak zaimpregnować elewację po skutecznym wyczyszczeniu?

Największym zagrożeniem dla naszej elewacji jest wilgoć i woda, które mogą powodować pęknięcia, zacieki, szczeliny i wykwity. Zaraz po wodzie najbardziej należy bać się mchu i porostów, które trwale niszczą tynk. Mając na uwadze wszystkie czynniki, powinniśmy wybrać impregnat, który ochroni nasze ściany przed ich szkodliwym działaniem. Przed impregnacją należy zabezpieczyć folią stolarkę zewnętrzną, czyli wszystkie okna i drzwi. Po tej czynności możemy zaczynać. Preparat impregnatu nakładamy od góry ściany do samego dołu, aby spływający środek nie zastygł na już zabezpieczonej powierzchni. Ważne jest to, aby na dworze nie było więcej niż 25 stopni, ponieważ możemy mieć problem z zastygnięciem emulsji. Po nałożeniu cienkiej warstwy produktu należy odczekać od 6 do 12 godzin do jego całkowitego wyschnięcia.

Jaki impregnat do elewacji wybrać?

Wybierając najlepszy środek do zaimpregnowania powierzchni elewacyjne warto upewnić się, że zapewni on naszej ścianie efekt perlenia, czyli zabezpieczenia przed pęknięciami, wnikaniem wody i soli, a także przed glonami, nalotami i mchem. Jak rozpoznać efekt perlenia? Po nałożeniu środka łatwo jest go rozpoznać po utrzymujących się na jego powierzchni kropelkach wody, których nie wchłonął tynk. Podczas wyboru preparatu do impregnacji elewacji, ważne jest również dopasowanie do podłoża, na którym będzie stosowane. Firmy posiadają linie produktów dedykowanych do tynków mineralnych, powierzchni silikatowych, sylikonowych, akrylowych, ale również do cegły i klinkieru.