Przejdź do treści

Jak funkcjonalnie i estetycznie urządzić niewielką łazienkę?

Aranżacja niewielkiej łazienki może być sporym problemem, zwłaszcza dla osób, który na co dzień nie mają styczności z projektowaniem wnętrz. Wystarczy jednak zastosować kilka sprawdzonych trików, które optycznie powiększąpomieszczenie i sprawią, że stanie się ono estetyczne i praktyczne.

Czy stelaże podtynkowe sprawdzają się w niewielkich łazienkach?

Jeśli chodzi o małe łazienki, wiele osób decyduje się na montaż tradycyjnej muszli. Niemniej jednak okazuje się, że stelaż podtynkowy w niewielkim wnętrzu może sprawdzić się równie dobrze. Z uwagi na to, że stelaże podtynkowe (dostępne między innymi na stronie internetowej https://hydrotermo.pl/lazienka/wc/stelaze-podtynkowe), montowane są w ścianach, nadają wnętrzu bardziej przestronnego wyglądu i optycznie je powiększają.

Sedesy i umywalki podwieszane na stelażach podtynkowych nie zajmują dodatkowej przestrzeni na podłodze, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości w łazience. Z uwagi na to, że stelaże podtynkowe dostępne są w najróżniejszych rozmiarach, dopasowanie ich do potrzeb małej łazienki nie powinno stanowić większego problemu.

Mała łazienka – prysznic czy wanna?

Osoby, które uwielbiają długie kąpiele w wannie, w niewielkich łazienkach z reguły muszą z nich zrezygnować. Wielkie wanny narożne bądź też wolnostojące nie są bowiem najlepszym wyborem do małych pomieszczeń. O bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wybór prostej, narożnej kabiny prysznicowej. Ostatnimi czasy duża grupa osób decyduje się często na kabiny pozbawione brodzika, z umieszczonym w podłodze odpływem liniowym. Transparentne ścianki i drzwi kabiny optycznie powiększą niewielką przestrzeń.

Osoby, które nie wyobrażają sobie domowej łazienki bez wanny, mogą pokusić się o jej montaż nawet w niewielkim pomieszczeniu. Na rynku dostępne są zgrabne, kompaktowe modele, które nie zajmują wiele miejsca i można dopasować je nawet do mocno ograniczonych przestrzeni.

Jak optycznie powiększyć niewielką łazienkę?

O prawidłowej aranżacji niewielkiej łazienki warto pomyśleć już na etapie jej projektowania. Dzięki kilku sprytnym trikom optycznym można sprawdzić, że przestrzeń będzie wydawać się o wiele większa. Wystarczy postawić na duże, jasne kafle oraz fugę w zbliżonym do nich kolorze. Jednolite płaszczyzny i brak odcięć optycznie powiększą pomieszczenie.

Łazienka będzie wydawać się większa, jeśli postawi się na halogeny z regulowanym natężeniem światła bądź też nowoczesne oświetlenie. Mowa tutaj nie tylko o tradycyjnym, sufitowym źródle światła, ale także oświetleniu lustra, szafek, wnęk i brzegów mebli.

Objętości nawet niewielkiej łazience doskonale dodadzą także lustra, które sprawiają, że pomieszczenie będzie wydawać się jaśniejsze i większe. Najlepszym wyborem są duże modele pozbawione ram.

Aby utrzymać porządek w niewielkiej łazience

Nawet spora przestrzeń będzie wydawać się znacznie mniejsza, jeśli będzie zagracona. Dlatego warto zadbać o to, aby w niewielkiej łazience znalazły się miejsca do przechowywania. Mogą być to wiszące półki, organizery, szafki i różnego rodzaju kosze. Dzięki nim można ukryć niepotrzebne przedmioty przed ludzkim wzrokiem i zaprowadzić w pomieszczeniu ład i harmonię.