Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022
Dach jest warstwową szczytową przegrodą budynku. Wierzchnią warstwę poszczególnych połaci stanowi zasadnicze pokrycie. Należy jednak pamiętać, że w celu zapewnienia trwałości oraz bezpieczeństwa użytkowania na dachu muszą znaleźć się odpowiednie akcesoria i elementy uzupełniające.
Jednym z podstawowych akcesoriów stosowanych przy wykonywaniu pokrycia dachowego jest gąsior dachowy. Element ten zabezpiecza styk połaci przed dostępem czynników eksploatacyjnych, a także zapewnia odpowiednią wentylację warstw.
Na co należy zwrócić uwagę, wykonując pokrycie dachowe?
Pokrycie dachowe stanowi wykończenie połaci, które jest bezpośrednio narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ze względu na nachylenie wierzchnia warstwa dachu jest także ważnym detalem architektonicznym, który dopełnia ogólną stylistykę budynku i jego otoczenia.
Planując wybór materiału pokryciowego na dach, warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie są wykończenia, które wykazują dużą odporność na działanie wszystkich czynników eksploatacyjnych. Pokryciem, które wykazuje się najwyższą trwałością, są dachówki ceramiczne. Wykończenie tego typu nie jest podatne na czynniki atmosferyczne i uderzenia, a przy tym charakteryzuje się ponadczasowym, a zarazem bardzo nowoczesnym wyglądem.
Należy pamiętać, że same zasadnicze elementy pokryciowe to za mało, aby stworzyć trwałe i estetyczne wykończenie dachu. Każdy system pokryciowy zawiera akcesoria i elementy pomocnicze, które umożliwiają wykonanie w pełni kompletnego wykończenia. Przykładem takiego elementu jest gąsior dachowy ceramiczny, który umożliwia wykończenie styku sąsiadujących połaci.
Jakie inne akcesoria są potrzebne przy wykonywaniu pokrycia dachowego?
Jak już wspomniano, jednym z podstawowych akcesoriów ceramicznych umożliwiających stworzenie pełnego wykończenia jest gąsior dachowy ceramiczny. Element ten zabezpiecza styk sąsiadujących połaci przed dostępem czynników użytkowych, a także zapewnia właściwą wentylację warstw tworzących szczytową przegrodę budynku. W grupie akcesoriów ceramicznych można wyróżnić także między innymi:
- trójniki – elementy zabezpieczające punkt zbiegu trzech połaci;
- dachówki pulpitowe – elementy służące do obróbki szczytowej linii dachu pulpitowego;
- dachówki kalenicowe – elementy o analogicznej funkcji jak gąsiory;
- dachówki szczytowe – elementy umożliwiające wykończenie szczytowych miejsc na skrajach dachu;
- dachówki dwufalowe – elementy potrzebne przy realizacji wykończenia z użyciem dachówek zakładkowych;
- dachówki połówkowe – elementy znacznie ograniczające ilość odpadu wynikającą z konieczności docinania dachówek;
- dachówki klinowe – elementy umożliwiające estetyczne i funkcjonalne wykończenie kosza dachowego w przypadku wykonywania pokrycia z karpiówki.