Przejdź do treści
jak odetkać zlew

Jak odetkać zlew? Poznaj najlepsze sposoby na zatkany zlew!

Któż z nas nigdy nie spotkał się z zatkanym zlewem? Ten uporczywy problem może mieć wiele przyczyn, ale istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można się go pozbyć. W artykule wyjaśniamy, jak odetkać zlew w kuchni czy łazience, a także jak zapobiegać powstawaniu kłopotu zatkanego zlewu. Przekonaj się, jakie sposoby są najlepsze!

Zatkany zlew – jaka może być przyczyna?

Przyczyn zatkanego zlewu może być mnóstwo. Mogą się one różnić m.in. ze względu na pomieszczenie, w którym znajduje się zlew. W kuchni najczęściej są to resztki jedzenia, które wpadają do rur podczas zmywania naczyń czy przygotowywania potraw. Powodem zatkania mogą być także gromadzące się w kranie oleje, szczególnie jeśli do zlewu wlewa się rozgrzany tłuszcz. W łazience zlew często zatyka się od zgromadzonych w nim włosów. Tam też mogą pojawić się tłuszcze – zarówno te pochodzące z kosmetyków, jak i olej kokosowy, który jest chętnie wykorzystywany np. do demakijażu. Poza tym powodami zatkanego zlewu mogą być stare, zniszczone rury, kamień czy kłopoty z kanalizacją.

Zatkany zlew przyczyna

Jak odetkać zlew? Najlepsze sposoby na zatkany zlew

Jeśli zastanawiasz się, jak odetkać zatkany zlew, jesteś w dobrym miejscu. Nasza pierwsza rada to – sprawdź stan syfonu! Syfon to wygięta część rury znajdująca się pod zlewem, zazwyczaj zamknięta w szafce. Ma ona pokrętło wokół, dzięki któremu możesz ją otworzyć. Zanim to zrobisz, koniecznie podstaw pod syfon pustą miskę, ponieważ po odkręceniu zaworu, z syfonu może wylecieć woda i zanieczyszczenia. Ze względu na kształt i budowę syfonu, to właśnie tam często znajduje się problem. Miejsce to może okazać się też przydatne, gdy do zlewu wpadnie kolczyk, obrączka czy moneta. Drobiazgi z pewnością zatrzymają się w syfonie, o ile nie zalejesz ich wodą. Po odkręceniu syfonu dokładnie sprawdź jego stan, wyjmij wszelkie zanieczyszczenia i umyj rurę. Zamontuj syfon z powrotem i sprawdź, czy problem zniknął.

Poza tym możesz skorzystać ze specjalnych preparatów do udrożniania rur. Najpopularniejszy jest zdecydowanie kret w granulkach. Przed jego zastosowaniem odpowiednio się przygotuj – załóż rękawiczki, które ochronią dłonie przed oparzeniem czy innym urazem. Następnie wlej do odpływu ciepłą wodę (ilość sprawdź w instrukcji na opakowaniu), wsyp kreta i ponownie dodaj wodę. Teraz pozostaje już tylko czekać i po kilkunastu minutach porządnie wypłukać zlew. Jeśli ten sposób zawiódł, możesz go powtórzyć lub sięgnąć po inne rozwiązanie.

Domowe sposoby na zatkany zlew

W odetkaniu zlewu pomocne okazują się także domowe sposoby. Jeśli nie masz pod ręką chemicznego środka do udrażniania rur, możesz skorzystać z przedmiotów, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Sól, ocet czy proszek do pieczenia mogą okazać się zbawienne. Sprawdź, jak odetkać mocno zatkany zlew na własną rękę!

sposoby na zatkany zlew

Jak odetkać zlew proszkiem do pieczenia?

Proszek do pieczenia to wielozadaniowy produkt kuchenny. W przypadku zatkanego zlewu działa niemal tak samo, jak kret. By wypróbować ten sposób, koniecznie przygotuj wrzątek i paczkę proszku. Gdy woda się zagotuje, wsyp cały proszek do odpływu i od razu zalej gorącą wodą. Odczekaj chwilę i sprawdź, czy problem zatkanego zlewu zniknął.

Jak odetkać zlew sodą?

Soda oczyszczona może być wykorzystana na kilka sposobów. Można zmieszać ją np. z solą lub z octem. Do szklanki octu dodaj saszetkę sody i szybko wymieszaj. Następnie zalej roztworem odpływ i odczekaj kilkanaście minut, po czym odkręć wodę, by sprawdzić rezultat. Możesz też wymieszać sodę z solą w proporcji 1:2, wsypać je do zlewu i zalać wrzątkiem. Po chwili drożność rur powinna powrócić.

Sól i wrzątek

Jeśli pod ręką masz tylko sól, ona również może poradzić sobie z zatkanym zlewem. Przygotuj około pół szklanki soli oraz nastaw pełny czajnik wody. Wsyp sól do odpływu, a następnie w wolnym tempie wlej wodę do środka. To dość czasochłonny sposób, ponieważ teraz musisz odczekać minimum godzinę, by sprawdzić, czy zlew został odetkany. Najlepiej będzie, jeśli poczekasz nawet dłużej.

Woda i ocet

Sam ocet także może zdziałać cuda! Przygotuj minimum szklankę octu i wlej ją do odpływu. Następnie zatkaj korkiem zlew, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu i odczekaj około pół godziny. Pod koniec tego czasu nastaw do gotowania wodę. Gdy będzie wrzeć, odetkaj odpływ i wlej tam wodę.

Kwasek cytrynowy

Aby skutecznie udrożnić zlew kwaskiem cytrynowym, potrzebujesz dwóch saszetek tego produktu. Możesz wsypać ich zawartość do odpływu i polać to gorącą wodą lub przygotować roztwór z wody i kwasku, po czym wprowadzić go do zlewu i odczekać kilka minut.

Warto korzystać z domowych sposobów na odetkanie zlewu, ponieważ są nie tylko łatwo dostępne, ale też znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż np. detergenty chemiczne. Naturalne produkty nie uszkodzą rur, zlewu ani dłoni osoby, która będzie zajmować się naprawą.

Kwasek cytrynowy

Przepychaczka na zatkany zlew?

Zatkany zlew można wyczyścić mechanicznie za pomocą przepychaczki, która znajduje się niemal w każdym domu. Urządzenie to ma wąską rączkę, najczęściej wykonaną z drewna, oraz gumową końcówkę w kształcie małego kapelusza. Aby z niej skorzystać, należy przykryć dokładnie odpływ gumową częścią i energicznie dociskać ją rączką ku dołowi. Poza klasycznymi przepychaczkami w sklepach są dostępne modele w kształcie pistoletów, którymi jeszcze łatwiej usunąć zgromadzone w odpływie zanieczyszczenia.

Zapobieganie – co robić, by zlew się nie zatkał?

Poza sposobami na odetkanie zatkanego zlewu warto poznać triki, które warto stosować, by zapobiegać awariom. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie wrzucać do zlewu resztek jedzenia, a przed myciem naczyń kawałki pokarmów umieszczać w koszach na bioodpady. Nie wlewaj też olejów po smażeniu jedzenia do zlewu, szczególnie gdy są gorące. Na odpływie warto umieścić sitko, w którym zbiorą się ewentualne zanieczyszczenia i będzie można je łatwo wyrzucić. Poza tym raz od czasu można zastosować metody opisane wyżej, szczególnie te z octem czy solą kuchenną. Działają one bowiem nie tylko na zatkany zlew, ale także zapobiegawczo.

Wiesz już, jak odetkać zlew w kuchni czy łazience. Korzystaj z domowych sposobów, ponieważ są one w stanie szybko i łatwo naprawić Twój problem. Jeśli jednak nic nie pomaga, a problem wynika ze stanu rur czy awarii kanalizacji, koniecznie skonsultuj się z hydraulikiem.