Przejdź do treści
Jak odpowietrzyć podłogówkę

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Poradnik krok po kroku – odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2022

Dobrze zainstalowana podłogówka nie wymaga częstego odpowietrzania, jednak co kilka lat lub w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w przepływie wody należy wykonać tę czynność. Jak odpowietrzyć podłogówkę? Możesz zdać się na fachowca lub spróbować samodzielnie usunąć powietrze z rur krok po kroku z naszym poradnikiem. Poznaj kilka sposobów na odpowietrzanie ogrzewania podłogowego i dowiedz się, dlaczego problem pojawia się częściej, niż powinien!

Jakie mogą być przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego?

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga pierwszego odpowietrzania po upływie około 3-4 lat od momentu założenia przy normalnej eksploatacji, nie licząc serwisowania przed pierwszym rozruchem. Niestety nieprawidłowy sposób użytkowania oraz błędy przy montażu podłogówki mogą skutkować koniecznością usunięcia powietrza z rur jeszcze przed upływem tego czasu. Główną przyczyną zapowietrzonego ogrzewania jest niepoprawny proces uzupełniania wody w rurach. Niewystarczająca lub zbyt duża ilość cieczy oraz za szybkie napełnianie skutkuje powstaniem uciążliwych pęcherzyków powietrza i pogorszeniem efektywności działania układu grzewczego. Jedna z zasad mówi o tym, że im ogrzewanie podłogowe jest większe, tym wolniej je należy uzupełniać wodę, aby uniknąć przedostania się powietrza do wnętrza obwodów.

Kolejną z przyczyn zapowietrzenia podłogówki jest brak dokładności przy pierwszym pozbywaniu się pęcherzyków powietrza z układu. Powietrze, które od początku instalacji krąży w rurach, musi zostać całkowicie usunięte, aby ciepło mogło być równomiernie dostarczanie do pomieszczeń. Powodem do zapowietrzenia instalacji ogrzewania podłogowego mogą być również wszelkie nieszczelności mniejszych części układu jak drobne śrubki czy złączki, a także źle ustawiona temperatura wody. Za gorąca ciecz przepływająca przez rury może doprowadzić do pojawienia się pęcherzyków powietrza, które zakłócą działanie całego układu.

Jak sprawdzić, czy podłogówka jest zapowietrzona?

Kiedy odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Pierwszą oznaką wystąpienia nieprawidłowości jest niższa temperatura w pomieszczeniu. Powietrze w rurach sprawia, że pokoje nie są dostatecznie dogrzane, a ponadto z układu mogą dochodzić dziwne odgłosy – bulgotanie wody, piszczenie czy stukanie. Możesz również przejść się po podłodze na boso, aby sprawdzić, czy w każdym miejscu ciepło jest równomiernie rozprowadzone. Różnice w temperaturze to znak, że potrzebne jest odpowietrzenie podłogówki.

zapowietrzona podłogówka

Odpowietrzanie podłogówki – jak to zrobić? Krok po kroku

Dowiedz się, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe w łatwy sposób. Obecnie nowoczesne instalacje grzewcze wyposażone są w rozdzielacze, czyli funkcjonalne skrzynki, które łączą pętle grzewcze, a także elementy takie jak belka powrotu, zawory zasilające, regulujące i spustowe, co ułatwia samodzielne odpowietrzenie rur. To, jak wygląda rozdzielacz ogrzewania podłogowego, schemat instalacji dokładnie obrazuje, dzięki czemu nie pomylisz się przy odkręcaniu wskazanych kurków. Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe + rozdzielacz występują na tym samym piętrze.

Jeśli w Twoim domu znajduje się właśnie taka konfiguracja układu, rozpocznij od ustawienia pełnego zakresu mocy pompy ciepła i zakręć wszystkie zawory regulujące, pozostawiając tylko jeden z nich odkręcony. Dzięki temu zabiegowi pompa napędza wodę tylko przez jedną pętlę grzewczą aż do otwartego zaworu i usuwa z układu pęcherzyki. Możesz przy tym usłyszeć świst ulatniającego się powietrza. Gdy dźwięku ucichną, a wszystkie pęcherzyki powietrza opuszczą rury, zakręć zawór i powtórz czynność dla kolejnych pętli grzewczych. Pamiętaj o tym, by zawory odpowietrzać pojedynczo, a po skończonym procesie ponownie odkręcić wszystkie z nich, aby wznowić ogrzewanie podłogowe.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, gdy rozdzielacz znajduje się na innym poziomie?

Nie zawsze urządzenie do odpowietrzania ogrzewania podłogowego znajduje się na tym samym piętrze, co instalacja. Rozdzielacz usytuowany poniżej poziomu podłogowego układu grzewczego wymaga innego sposobu działania. Odpowietrzanie podłogówki zacznij od wyłączenia pompy, która nie zdoła przesunąć powietrza do ujścia poniżej usytuowanych pętli grzewczych. Następnie zakręć wszystkie zawory znajdujące się na rozdzielaczu, a także automatyczne odpowietrzniki. Korzystając ze schematu, odnajdź na belce zawory spustowe i przymocuj do nich wężyki odprowadzające. Do instalacji wodociągowej podepnij zawór na belce zasilającej, natomiast do kanalizacyjnej – zawór na belce powrotnej. Taki zabieg pozwoli Ci widzieć wodę powracającą do obiegu, dzięki czemu szybko poznasz, czy znajdują się w niej jeszcze pęcherzyki powietrza.

zapowietrzone ogrzewanie podłogowe

Zacznij od odkręcenia zaworu zasilającego jednej z pętli i oczekuj aż woda, która trafi do kanalizacji, będzie pozbawiona bąbelków. Czynność powtórz dla wszystkich obwodów, a następnie zamknij wszystkie zawory spustowe i odłącz wężyki odprowadzające. W czasie, gdy pętle grzewcze pozostają zamknięte, wznów pracę pompy w celu przepływu wody przez rozdzielacz. Gdy teraz otworzysz odpowietrzniki, ucieknie nimi powietrze zalegające w skrzynce. Na koniec otwórz wszystkie obwody i wyłącz pompę – gotowe!

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Fachowiec, czy samodzielna praca?

Już wiesz, jak odpowietrzyć podłogówkę, a cały proces nie jest skomplikowany, szczególnie gdy rozdzielacz znajduje się na tym samym piętrze, co instalacja ogrzewania podłogowego. Z odpowietrzeniem takiego układu poradzisz sobie sam – bez konieczności wzywania fachowców. W niektórych domach poza podłogówką znajdują się również tradycyjne kaloryfery połączone ze sobą jedną instalacją. W takiej sytuacji, gdy zakończysz odpowietrzanie ogrzewania podłogowego, musisz bezzwłocznie usunąć również powietrze z pozostałych grzejników. Pominięcie tej czynności może przynieść efekt odwrotny i nie tylko zaniżyć efektywność ogrzewania, ale również przyczynić się do wystąpienia zjawiska korozji rur w systemie. W celu ułatwienia pracy na własną rękę zadbaj o schemat instalacji, który pozwoli Ci łatwiej odczytać położenie wszystkich zaworów.

jak odpowietrzyć podłogówke

Ile czasu zajmuje odpowietrzenie ogrzewania podłogowego samodzielnie?

Odpowietrzanie podłogówki nie należy do wymagających czynności, ale zajmuje całkiem sporo cennego czasu. Z reguły proces usunięcia powietrza z wszystkich rur trwa wiele dłużej niż w przypadku odpowietrzania pojedynczego grzejnika, a w zależności od liczby systemów grzewczych i rozdzielaczy – czas ten może się dodatkowo wydłużyć. Instalacja ogrzewania podłogowego z rozdzielaczem usytuowanym na tej samej kondygnacji to krótszy proces niż w przypadku, gdy skrzynka jest umieszczona poniżej poziomu całego systemu. Przy rozdzielaczu składającym się z około 8 pętli grzewczych na odpowietrzanie poświęcisz około 2-3 godzin. Średni czas, jaki spędza się przy jednym obwodzie, wynosi do 20 minut, jednak warto mieć na uwadze również przygotowanie stanowiska i przerwy pomiędzy kolejnymi pętlami.

Może poprosić fachowca o pomoc?

Odpowietrzanie podłogówki jest na tyle bezproblemowe, że poradzisz sobie bez proszenia o pomoc fachowca. Jeśli jednak masz obawy, nie masz schematu rozdzielacza lub czujesz, że ten rodzaj układu grzewczego jest ponad Twoje możliwości, skorzystaj z profesjonalnych usług specjalistów od instalacji grzewczych. Takie rozwiązanie stanowi bardzo dobry pomysł, gdy zamieszasz odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe pierwszy raz. Fachowiec podczas wizyty podpowie Ci, jak prawidłowo przeprowadzić cały proces, dzięki czemu podczas przyszłych operacji już będziesz dysponował potrzebną wiedzą i umiejętnościami. Wezwanie specjalisty sprawdzi się również przy odpowietrzaniu podłogówki z rozdzielaczem poniżej kondygnacji z instalacją, która jest bardziej angażująca i zajmuje więcej czasu.

Zapowietrzona podłogówka – czy można tego uniknąć?

Poprawna instalacja ogrzewania podłogowego może pozwolić Ci cieszyć się efektywnie działającym systemem grzewczym nawet przez kilka lat! Nie da się jednak całkowicie uniknąć wykonania tej czynności. Ze względu na utrzymanie dobrego stanu całego układu i potrzebę równomiernego dostarczanie ciepła w pomieszczeniu zaleca się odpowietrzać podłogówkę średnio co 3-4 lata. Pamiętaj, aby dobrze uszczelnić system i nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury wody, a przy jej uzupełnianiu kierować się ostrożnością i spokojem.

Z odpowietrzaniem instalacji ogrzewania podłogowego dzięki naszemu poradnikowi poradzi sobie każdy bez względu na rodzaj systemu i lokalizację rozdzielacza. Zwróć uwagę na najczęściej pojawiające się przyczyny gromadzenia pęcherzyków powietrza w obwodach, aby uniknąć w przyszłości powtarzania tej czynności szybciej niż to konieczne według zaleceń.