Przejdź do treści

Jak ukryć kable od telewizora?

Telewizor to urządzenie, które gości w praktycznie każdym domu. To z niego dowiadujemy się, co dzieje się na świecie, dostarcza nam rozrywki, a także pozwala przyjemnie spędzać czas w gronie najbliższych. Nowoczesne telewizory, dzięki swojemu minimalistycznemu designowi, świetnie prezentują się także zawieszone na ścianie lub ustawione na szafce rtv. Jedynym mankamentem, który może psuć ich estetykę, są natomiast kable – niezbędne do tego, aby nasze urządzenie prawidłowo działało, lecz negatywnie wpływające wizualnie na jego otoczenie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich ukrycie!

Jak schować kable od telewizora na etapie wykańczania mieszkania?

Problem z widocznymi kablami od telewizora mają zwłaszcza osoby, które zdecydowały się na jego zawieszanie na ścianie. Jest to bowiem rozwiązanie, które świetnie wygląda i poprawia komfort oglądania telewizji, lecz nasze zadowolenie zwykle maleje, kiedy podepniemy pod tv wszystkie sprzęty – na ścianie pomiędzy telewizorem a szafką rtv, znajdą się bowiem kable, które wyglądają delikatnie mówiąc, mało estetycznie. Nic nie daje także ich zebranie czy próba estetycznego ułożenia – ich obecność zdecydowanie psuje estetykę kącika telewizyjnego.

Aby pozbyć się tego problemu, możemy postawić na tzw. kanał kablowy podtynkowy. Jest to proste w zastosowaniu rozwiązanie, które pozwala na ukrycie kabli w ścianie. Dzięki niemu wnętrze prezentuje się spójnie i estetycznie, a szpecące kable zostają schowane przed wzrokiem naszym i naszych gości. Jednocześnie kanał kablowy podtynkowy zapewnia łatwy dostęp do przewodów – możemy więc je odłączać i ponownie przyłączać do urządzenia w wygodny sposób, a także rozbudowywać nasz telewizor o kolejne urządzenia, których kable pozostaną niewidoczne na zewnątrz.

Jak zamontować kanał kablowy podtynkowy?

Montaż kanału kablowego podtynkowego jest stosunkowo prosty. W pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w kanał telewizyjny o odpowiedniej długości. Następnie w ścianie, na której znajdzie się telewizor należy wykonać bruzdę, w której następnie umieścimy kanał kablowy. Po wykończeniu ściany, widoczny na zewnątrz pozostanie jedynie brzeg kolanek kanału, czyli miejsce wejścia i wyjścia przewodów, które na ścianie pozostaną całkowicie niewidoczne.

Montaż kanału kablowego to jednak rozwiązanie, które warto przemyśleć na etapie remontu mieszkania lub jego wykańczania. Jeśli tego nie zrobimy, instalacja kanału będzie wiązała się bowiem z koniecznością skucia już gotowej ściany i dodatkowymi utrudnieniami, o dość wysokich kosztach takiego przedsięwzięcia już nie mówiąc.

Osoby, które zdały sobie sprawę z problemów wizualnych, jakich przysparzają im widoczne kable już po remoncie, mogą natomiast skorzystać ze specjalnych listew maskujących. Są dostępne w sprzedaży w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na ich dopasowanie do koloru ściany. Dobrym sposobem na zamaskowane widocznych przewodów jest także wykonane ścianki z paneli dekoracyjnych, na której zawieszony zostanie tv – wystarczy wykonać w niej otwory i poprowadzić kable z tyłu tak, aby pozostały niewidoczne z przodu.