Przejdź do treści

Jak wybrać odpowiednie schody strychowe?

Wykonanie tradycyjnych schodów stałych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Tak jest w przypadku zwykle nieogrzewanych i rzadko używanych pomieszczeń na strychu. Tutaj o wiele bardziej praktyczny jest montaż składanych schodów. Czym się charakteryzują, jakie są ich rodzaje i jak dokonać udanego zakupu? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule.

Typy schodów strychowych dostępnych na rynku 

Schody strychowe to nic innego jak składane konstrukcje mocowane w otworze w stropie. Umożliwiają one przede wszystkim korzystanie z przestrzeni na poddaszu, zwanej potocznie strychem. Takie schody można bardzo szybko złożyć i rozłożyć, gdy istnieje taka potrzeba. Dzięki solidnej budowie i specjalnym mechanizmom konstrukcje mogą być bezpiecznie użytkowane nawet przez osoby starsze. Odpowiednie parametry izolacyjności zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych, a tym samym – przenikaniu ciepłego powietrza do nieogrzewanego poddasza. Właściciele domów pasywnych i ekologicznych mogą zdecydować się na produkty o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Obecnie na rynku można znaleźć schody strychowe w dwóch wersjach wykonania: drewniane oraz metalowe. Jeśli chodzi o mechanizm obsługi, schody składane występują w wariancie segmentowym (ze składanym segmentem dolnym) i nożycowym (z zawiasami). Dostępne są też różne akcesoria dodatkowe – w ofercie firmy FAKRO występują np. poręcze, dodatkowe stopnie, nadstawki, listwy wykończeniowe i wiele innych elementów.

Najważniejsze cechy składanych schodów strychowych 

Składane schody są nie tylko praktyczne, ale też komfortowe w obsłudze i bezpieczne dla wszystkich użytkowników. Oto kilka najważniejszych zalet, wynikających z inwestycji w takie rozwiązanie:

  • prosta i intuicyjna obsługa;
  • nieskomplikowany montaż (można tego dokonać bez pomocy fachowców);
  • szeroki asortyment produktów i akcesoriów dodatkowych na rynku;
  • estetyczne wykończenie. 

Co więcej, składane schody strychowe są dostępne w sklepach branżowych nie tylko o różnym stopniu izolacyjności termicznej, ale również w wielu wariantach odporności ogniowej. Możliwość przymocowania dodatkowych stopni bądź ich odkręcenie (w przypadku schodów metalowych) umożliwia swobodne dopasowanie do wysokości pomieszczenia. Schody składane są objęte gwarancją. Przykładowo – znany producent okien dachowych i dostawca schodów strychowych FAKRO zapewnia 3-letnią gwarancję na tego typu produkty. 

Czym się kierować, wybierając składane schody na strych?

Podczas wyboru odpowiednich schodów strychowych należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad materiałem ich wykonania. Zaletą tych drewnianych jest solidna budowa, co wiąże się z wysoką wytrzymałością. W dodatku są estetycznie wykonane i doskonale nadają się do domów i mieszkań wykończonych w drewnie. Schody metalowe z kolei wyróżniają się lekkością, a wygodny mechanizm nożycowy umożliwia komfortową obsługę i zapewnia proste dopasowanie do pomieszczenia poprzez dokręcenie lub usunięcie stopni. Na etapie zakupu warto także zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa i określić, kto będzie korzystać ze składanych schodów. Profesjonalne firmy, takie jak producent okien dachowych FAKRO oferują szereg dodatkowych udogodnień, jak np. antypoślizgowe stopnie. To właśnie zakup produktu u renomowanego producenta jest gwarancją wysokiej jakości oraz niezawodności schodów składanych. 

Zasady prawidłowego montażu

Schody składane muszą być odpowiednio dopasowane do otworu w stropie. Trzeba pamiętać o dokładnym dokonaniu pomiaru długości i szerokości otworu oraz o uwzględnieniu tzw. luku montażowego. Montażu schodów strychowych można dokonać samodzielnie, pamiętając o bezwzględnym przestrzeganiu zasad zawartych w instrukcji dołączonej do produktu. Mocowanie różni się w zależności od typu schodów oraz od konstrukcji budynku. Niekiedy konieczne jest zastosowanie specjalnych nadstawek lub wykonanie konstrukcji przenoszącej obciążenia.