Przejdź do treści

Jak wybrać odpowiednie złączki światłowodowe? Poznaj ich rodzaje i zastosowanie

Tworzenie nowej instalacji światłowodowej może być dla wielu osób problematyczne. Konieczne jest bowiem wybranie elementów odpowiednio dopasowanych do konkretnych potrzeb. Niezwykle ważne jest między innymi to, by zaopatrzyć się we właściwe złączki światłowodowe. Czym jednak charakteryzują się ich poszczególne rodzaje i jak wybrać odpowiednie elementy?

Złączki światłowodowe – zastosowanie

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczny postęp w dziedzinie transmisji danych. Niezwykle ważną rolę odegrały w tym przypadku światłowody, które dzięki swoim licznym zaletom, takim jak duży zasięg, przepływowość i bezpieczeństwo, zyskały ogromną popularność. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na ich wykorzystanie zarówno w domu, jak i w firmie. Jeśli jednak tworzysz nową instalację przy użyciu tej technologii, musisz wyposażyć się w odpowiednie złączki światłowodowe, które pozwolą połączyć dwa światłowody. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka ich typów, dlatego by dobrać właściwe rozwiązanie, trzeba najpierw poznać ich właściwości. Czym w takim razie charakteryzują się poszczególne złącza światłowodowe?

Rodzaje złącz światłowodowych

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje złącz światłowodowych. Podstawowym kryterium podziału jest tu rozróżnienie na powstałe przez zespawanie lub sklejenie złącza stałe oraz złącza rozłączalne, które w celu połączenia wykorzystują odpowiednie układy. Złączki światłowodowe dzięki możliwości wielokrotnego stosowania są niezwykle praktyczne i pozwalają na łatwiejsze modyfikowanie instalacji. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny istotny podział. Złączki światłowodowe dzielą się bowiem także na kilka typów, takich jak:

  • ST – złącza z kołnierzem bagnetowym, które są mocowane przez przekręcenie nakrętki, co zapewnia bardzo mocne połączenie.
  • FC – złączki światłowodowe z korpusem gwintowanym są wykorzystywane tam, gdzie niezbędny jest mniejszy rozmiar tych elementów.
  • SC – złącza o przekroju prostokątnym montuje się przy wykorzystaniu mechanizmu zatrzaskowego. Są one bardzo popularne dzięki swojej prostocie montażu.
  • LC – małe złącza światłowodowe są wyposażone w mechanizm zatrzaskowy i zapewniają bardzo dobrą wydajność. Ich niezwykle ważną zaletą jest także mały rozmiar.

Jak wybrać odpowiednie złącza światłowodowe?

To, jakie złącza światłowodowe https://www.micros.com.pl/zlacza/zlacza-swiatlowodowe/ będą odpowiednie do Twojej instalacji, jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, czy mamy narzędzia i umiejętności potrzebne do zamontowania danego elementu. Dużym ułatwieniem będzie postawienie na złączki światłowodowe wyposażone w mechanizm zatrzaskowy. Istotna jest także przestrzeń, na której będzie montowana instalacja – przy dużym zagęszczeniu pól przełącznikowych warto będzie postawić na elementy o mniejszym rozmiarze. Wszystkie rodzaje złącz światłowodowych znajdują zastosowanie w różnych instalacjach, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzje o ich wyborze.