Przejdź do treści

Jak wybrać wieszaki do przedpokoju? Praktyczne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2021

Ścienne, stojące, z kilkoma lub wieloma haczykami, z półką, z tapicerowaną ścianką – wieszaki na ubrania do przedpokoju występują w wielu wariantach. Sprawdzamy, czy tego typu mebel rzeczywiście jest niezbędnym elementem każdego przedpokoju. Podpowiadamy również, czym kierować się podczas jego zakupu oraz na co warto wówczas zwrócić uwagę.

Wieszaki do przedpokoju – czy są potrzebne?

Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, jakie widzą goście wchodzący do mieszkania lub domu. To niejako wizytówka naszej osobistej przestrzeni. Co ważne, przedpokój powinien być nie tylko estetyczny i wizualnie uporządkowany, ale również jak najbardziej praktyczny i funkcjonalny. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na jego aranżację.

Niezbędnym elementem każdego przedpokoju – bez względu na jego wielkość – jest wieszak na ubrania. Tego typu mebla potrzebujemy, nawet gdy obok mamy dużą, zabudowaną szafę. Czy powiesimy w niej mokre okrycia wierzchnie? Albo kurtki gości? Właśnie w takich sytuacjach doskonale sprawdzi się wieszak na ubrania. Wówczas możemy jedynie wybrać nieco mniejszy model, skoro większość znajdzie miejsce w zabudowie.

Wbrew pozorom nie jest to jego jedyne zastosowanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać wieszak na ubrania w pokoju dziecka – do powieszenia plecaka, stroju sportowego czy innych przydatnych akcesoriów. Pozwoli to wizualnie oczyścić przestrzeń i niepotrzebnie nie zagracać podłogi. Możemy ponadto umocować go także w łazience — na szlafroki bądź ręczniki — bądź w kuchni, na łopatki, rękawice czy ściereczki.

Rodzaje wieszaków na ubrania

Wieszaki do przedpokoju różnią się nie tylko konstrukcją, ale również liczbą haczyków i dostępnością innych elementów. To, na który się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji i dostępnej powierzchni.

Wieszaki do przedpokoju możemy podzielić na:

  • stojące – występują w najróżniejszych kształtach i kolorach, tak by dopasować je do każdego wnętrza. Potrzebują więcej miejsca, by nie utrudniały poruszania się po pomieszczeniu oraz przejścia do dalszej części domu;
  • ścienne – dostępne w różnych konfiguracjach i wykończeniach. Idealne do mniejszego, nawet stosunkowo ciasnego przedpokoju. Zajmują niewiele miejsca. Pod spodem można ustawić szafkę na buty (z siedziskiem lub bez). Ograniczeniem jest właściwie tylko dostępna powierzchnia ściany;
  • ścienne z dodatkowymi elementami – rozbudowane o dodatkowe elementy, jak większa liczba haczyków, uchwyty na parasole i torebki, półka na czapki, szaliki i rękawiczki.

Bez względu na to, na jaki wieszak na ubrania się zdecydujemy, pamiętajmy o wybraniu modeli wyłącznie u sprawdzonych producentów. Wysoka jakość materiałów równa się wysoka jakość wieszaka na ubrania. Bez wątpienia nikt nie ma ochoty kupowania co roku nowego modelu. Wieszaki do przedpokoju mają być trwałe, wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników (na przykład wilgoci). Dodatkowo też haczyki muszą udźwignąć naszą odzież, a jak wiadomo – okrycia wierzchnie nie należą do najlżejszych elementów garderoby.

Wieszaki na ubrania – na jakiej wysokości je zamontować?

Wysokość, na której umocujemy ścienny wieszak na ubrania, zależy przede wszystkim od rodzaju odzieży, jaka się na nim znajdzie, ale również od naszego wzrostu. Przyjmuje się, że optymalna wysokość wynosi około 180 centymetrów. Jeśli nasi domownicy są niżsi, wówczas odpowiednio dopasowujemy te parametry. Zwróćmy uwagę na to, by również dzieci mogły swobodnie zawieszać swoje kurtki na haczykach.

Istotne jest jeszcze to, co będzie znajdować się pod wieszakiem na ubrania – czy zostanie wolna przestrzeń, czy może ustawimy tam na przykład szafkę na buty. Wówczas sprawdźmy, czy okrycia wierzchnie nie będą jej dotykać. Podobnie jest w sytuacji, gdy decydujemy się na wieszak do przedpokoju z górną półką. Wtedy też dobrze mieć do niej wygodny dostęp, bez konieczności używania podnóżka.

Czy liczba haczyków ma znaczenie?

Rozmiar wieszaka do przedpokoju dobieramy przede wszystkim do liczby domowników oraz do noszonej odzieży. Im szerszy on będzie, tym więcej haczyków pomieści. Świetnym rozwiązaniem – i bardzo kompaktowym – jest wybranie wieszaka na ubrania z haczykami w przynajmniej dwóch rzędach. Dzięki temu krótkie kurtki czy kurtki dziecięce zmieszczą się na dolnym poziomie, a pozostałe okrycia wierzchnie – na górnym.

Dobrym przykładem są tutaj szkolne szatnie z haczykami rozmieszczonymi na różnych wysokościach, tak by zmieściło się więcej odzieży, nie zajmując przy tym całej szerokości ściany.

Wieszaki na ubrania do przedpokoju są niezwykle praktyczne i wygodne. Przed zakupem dokładnie przemyślmy, czy będziemy korzystać z nich na co dzień, czy raczej gdy przyjdą goście. Nie zapominajmy o dokładnym wymierzeniu docelowej ściany, tak by nie było wątpliwości, że na pewno będzie miejsce na wybrany przez nas wieszak na ubrania.