Przejdź do treści

Jak zaaranżować swój taras w stylu rustykalnym?

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2021

Wiosna to idealny czas, aby odświeżyć swój balkon lub taras. W poszukiwaniu inspiracji warto przeglądać katalogi, śledzić trendy, które zmieniają się jak w kalejdoskopie i zapoznać się najpopularniejszymi nurtami. Wśród tych ostatnich – na szczególną uwagę zasługuje styl rustykalny, który w ostatnich latach zawojował polskimi wnętrzami.

Czeka Cię metamorfoza balkonu w bloku? Świetnie! Sprawdź naszą propozycję na romantyczną, sielską i urokliwą aranżację.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny utożsamiany jest z czystym romantyzmem i z sielankowością, która tak wdzięcznie komponuje się z polskimi weselami. Sama nazwa, pochodząca od angielskiego słowa “rustic”, oznacza “swojskość” lub „wiejskość”.

Podwalin tego stylu należy upatrywać w wiejskim stylu życia, który bazuje na spokoju, na inspiracjach odnoszących się do natury, do zgodności z otaczającym światem. Dekoracje i wykorzystywane motywy wprost nawiązują do XIX wieku, do ludowości i postaci z Pana Tadeusza. Rustykalizm można sprowadzić do wiejskich chałup, malowniczych dworków, pól i zielonych terenów, tak często pojawiających się w polskiej literaturze. 

Dziś, pomimo nowych trendów i nurtów wnętrzarskich, styl rustykalny stał się poważną konkurencją dla uwielbianego w Polsce stylu skandynawskiego lub loftowego. Oprócz ewidentnych inspiracji staropolskimi zwyczajami, współczesny rustykalizm bazuje na naturalnych materiałach, na bukietach ze świeżych kwiatów, na jasnych barwach i przytulności.

Styl stworzony został z myślą o miłośnikach tzw. slow life – osobach ceniących sobie harmonię i jedność z naturą. Dodatkowo, architekci wnętrz wskazują, że najczęstszymi fanami współczesnej wersji nurtu rustykalnego, są osoby ceniące rodzinne wartości i domowe pielesze. 

Jak stworzyć balkon w stylu rustykalnym?

Taras lub balkon tworzony na wzór stylu rustykalnego jest idealną propozycją dla miłośników natury, spokojnych barw i naturalnych tworzyw. Ze względu na swój charakter – idealnie sprawdzi się w przydomowych ogródkach, na których spędzamy czas z wielopokoleniową rodziną lub gronem najbliższych przyjaciół. 

Planując aranżację i szukając inspiracji, warto przeglądać projekty wiejskich werand, w których pojawia się naturalne drewno. Wykorzystaj je zarówno w formie podłogi, jak i zadaszenia lub drobnych dekoracji. Alternatywą dla tych propozycji może być żwir lub sztuczna trawa, która przypomina zroszone, świeżo skoszone tereny. 

Twórz dekoracje (https://emako.pl/pol_m_Ogrod-i-zwierzeta_Balkon-i-taras_Dekoracje-i-ozdoby-balkonowe-4869.html) i formy, przypominające altanki na działkach, domek naszej babci i ludowe dworki. Wybieraj wiklinę, proste donice, miotłę z witek brzozowych, mnóstwo roślin, metalowe wiadra lub bale, które możesz przerobić na kwietniki. Całość niech przyozdobią drewniane skrzynki, duże lampiony, poszewki z lnu. W przypadku dużych, przestronnych balkonów możesz wykorzystać firany z muślinu, które nadadzą romantyczności i ochronią nas przed uporczywymi owadami.

Pozwól, aby dominowały kolory ziemi – brązy, beże, karmele, biel i zieleń. Dla urozmaicenia przełam je słoneczną żółcią lub energetyczną pomarańczą, która nawiąże do słonecznych, letnich miesięcy. 

Aby zainspirować Cię do zmian, stworzyliśmy dokładną listę produktów, które możesz wykorzystać w rustykalnej aranżacji:

  • wybieraj drewniane ozdoby balkonowe – doniczki, stare drabiny i skrzynki, w których przechowasz tekstylia, 
  • kup wiszące ozdoby na balkon – w tym rośliny swobodnie okalające elewację, 
  • postaw na lniane poszewki i muślinowe kotary
  • wybieraj wiklinowe kosze
  • zdecyduj się na ceramiczne doniczki lub metalowe wiaderka, w których zasadzisz ulubione rośliny, 
  • udekoruj wszystko masywnymi, dużymi lampionami z drewna.

Gotowy na wielkie, aranżacyjne zmiany? Zobacz artykuły na balkon i taras od Emako.