Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe? Poznaj najlepsze sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2022

Drewno to szlachetny materiał, stosowany do produkcji mebli – zarówno tych zdobiących wnętrza domów, jak i mebli ogrodowych. Drewniane meble ogrodowe wprowadzają wrażenie sielanki i harmonii. Pasują do ogrodów w stylu angielskim czy francuskim, ale także do tych klasycznie zaaranżowanych. Aby cieszyć się nimi przez lata – trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Meble ogrodowe, meble tarasowe, meble balkonowe – jak je zabezpieczyć?

Przede wszystkim konieczna jest konserwacja drewna, a więc lakierowanie lub bejcowanie (np. produktami Vidaron). Jednym ze sposobów impregnacji jest również olejowanie drewna. Konserwacja jest niezbędna tak w przypadku drewna egzotycznego, jak i pozyskiwanego w kraju. Takie zabiegi sprawią, że nawet tanie meble ogrodowe będą służyć przez lata, ponieważ zostaną zabezpieczone przed: niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, pleśnią i grzybami, wilgocią.

O ile metalowe meble ogrodowe czy też komplet mebli ogrodowych wykonanych z plastiku można owinąć folią, o tyle nie powinno się tego robić w przypadku mebli drewnianych. Przyczyni się to bowiem do powstawania grzybów i pleśni. Meble ogrodowe z drewna można przykryć przewiewnymi pokrowcami i schować (na przykład w altance). Jak już wspomnieliśmy – kluczową rolę odgrywa impregnacja. W tym celu warto sięgnąć po produkty Vidaron.

Drewniane meble ogrodowe – jak i czym impregnować?

Nowoczesne meble ogrodowe muszą być funkcjonalne, estetyczne i wykonane z najlepszej jakości materiałów. Niemniej trzeba odpowiednio o nie zadbać. Czym impregnować drewniane meble do ogrodu?

  • Lakiery do drewna – są to preparaty do zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi, wilgocią, promieniowaniem UV, pleśnią i grzybami. Tworzą na ich powierzchni gładką powłokę (transparentną lub półtransparentną). Lakiery pięknie podkreślają naturalną strukturę drewna i rysunek słojów.
  • Lakierobejca – oddziałuje na drewno podobnie jak lakier, aczkolwiek nadaje mu głębi koloru. Za ich pomocą można nadać meblom zielone, niebieskie czy brązowe zabarwienie, lecz efekt jest delikatny i subtelny. Pokryte lakierobejcą zestawy mebli ogrodowych są odporne na działanie czynników atmosferycznych.
  • Olej do drewna – jest to preparat, który ma zgoła inne działanie, niż dwa poprzednie, a mianowicie wnika w głąb drewna. Zastosowanie oleju rekomenduje się najczęściej, jeśli komplety mebli ogrodowych wykonane są z drewna egzotycznego. Olejowanie zabezpiecza drewno, lecz w żaden sposób nie wpływa na jego strukturę i wygląd. Efekt jest zatem bardzo naturalny.

Nowoczesne meble ogrodowe – inwestycja na lata

Jeśli chcesz mieć stylowe meble ogrodowe, to meble drewniane zawsze będą odpowiednim wyborem. Wysokiej jakości drewno to materiał niezwykle ceniony w branży meblarskiej. Warto wiedzieć, że drewno należy do materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne – wystarczy tylko odpowiednio za zaimpregnować, a potem właściwie o nie dbać.

Do nowocześnie zaaranżowanych ogrodów sprawdzą się proste meble drewniane dopełnione wygodnymi poduchami. Niezbędne będą krzesła ogrodowe, fotele i sofy ogrodowe, a także stolik. Wiele osób ceni sobie również huśtawki ogrodowe.

Meble ogrodowe można również pomalować, przeznaczoną do drewna farbą. To świetny sposób na to, by odmienić przestrzeń. Szczególnie, że tego rodzaju farby występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Co istotne – meble ogrodowe można także naprawiać i poddawać renowacji. Do tego celu posłuży szpachla do drewna, która zakryje ubytki i nierówności. Produkt ten występuje w różnych kolorach, co pozwala idealnie dopasować go do danego mebla.

Podsumowując – najlepszymi sposobami na zabezpieczenie mebli w ogrodzie są: lakierowanie, bejcowanie i olejowanie. Ponadto meble można dowolnie pomalować, a w razie potrzeby naprawić.

Materiał zewnętrzny