Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2021
Tapicerowanie daje meblom drugie życie i sprawia, że zyskują one nowy styl. Dzięki samodzielnemu przeprowadzeniu renowacji można w prosty i niedrogi sposób zmienić aranżację swojego mieszkania. Jak zatem nauczyć się tapicerowania mebli?
Dlaczego warto tapicerować meble?
Spis treści
Meble tapicerowane, takie jak łóżka, kanapy czy fotele, można znaleźć niemal w każdym mieszkaniu. To bardzo popularne rozwiązanie, które nadaje meblom bardzo estetyczny wygląd i sprawia, że są bardzo wygodne. Tapicerowanie mebli odświeża elementy pomieszczeń, nadaje im eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Czasami sprzęty zyskują całkiem nowy design. Z tego względu warto nauczyć się samodzielnego przeprowadzania zmiany obicia. Dzięki temu nie trzeba będzie wymieniać całego wyposażenia, jeśli zechcemy odnowić wnętrze.
Co trzeba przygotować?
Przed przystąpieniem do samodzielnego tapicerowania mebli należy przygotować kilka kluczowych elementów i odpowiednich narzędzi. W przypadku mebli takich jak łóżko, fotel czy sofa potrzebujemy drewnianej ramy oraz systemu odpowiedzialnego za utrzymanie mebla. Jeśli chodzi o krzesła, musimy najpierw je rozmontować, czyli zdjąć oparcie i rozkręcić siedzisko. Następnie należy przygotować materiał do obicia. Najłatwiej zrobić to, przykładając wybraną tkaninę do siedziska, a później wyciąć tę część, która umożliwi nam sprawną pracę.
Poza tym trzeba przygotować odpowiednie narzędzia. Do tapicerowania mebli wykorzystuje się młotek, zszywacz tapicerski i zszywki. Dzięki nim możliwe będzie wykonanie nowego obicia dowolnego sprzętu. Najpopularniejsze materiały używane do tapicerowania to: welur, aksamit, mikrofibra, ekoskóra, nubuk i szenil wiskozowy. Tego typu tkaniny umożliwiają obicie mebli w bardzo elegancki sposób.
Jak zabrać się za samodzielne tapicerowanie mebli?
Jeśli chodzi o tapicerowanie sof, foteli i kanap, należy najpierw umieścić w ramie wypełnienie, czyli piankę oraz sprężyny. Elementy te muszą być dobrze dopasowane do konstrukcji, ponieważ to od nich zależy, czy odświeżone sprzęty będą wygodne. Następnie można przejść do tapicerowania, które przebiega podobnie jak w przypadku krzesełek.
Tapicerowanie krzeseł zaczynamy od wymiany starego wypełnienia siedziska. Wybór wypełniacza zależy tak naprawdę tylko od nas. Najczęściej wykorzystuje się pianki tapicerskie. Przygotowaną konstrukcję pokrywa się wcześniej dociętym materiałem. Należy zrobić to dokładnie, stale wygładzając tkaninę. Kolejny krok to przybijanie boków tkaniny, warto pamiętać o ciągłym jej naprężaniu. Następnie przechodzimy do mocowania narożników. Tapicerowanie oparcia przebiega w ten sam sposób, jednak w tym przypadku zostawiamy na koniec dolny bok, pamiętając o wcześniej wspomnianym naprężaniu i wygładzaniu materiału. Na sam koniec zaginamy rogi tkaniny pod spód i zszywamy pozostawiony dolny bok. Po zakończeniu prac montujemy krzesło i możemy cieszyć oczy odświeżonym meblem.