Ostatnia aktualizacja: 29 września 2022
Ogrodzenie działki budowlanej, gdy chcemy rozpocząć na jej terenie budowę, jest obligatoryjne i wymagane przez przepisy prawa. Może być ono stworzone ze zwykłej siatki, jednak zazwyczaj inwestorzy w takiej sytuacji decydują się na montaż elementów z docelowego materiału. Projektując ogrodzenie, warto zwracać uwagę nie tylko na jego estetykę, ale także funkcjonalność. Istotna będzie więc jego wysokość, rodzaj materiału, a także dobrze dopasowana brama wjazdowa. O czym jeszcze warto pamiętać? Podpowiadamy.
Wysokość ogrodzenia
Pierwszym aspektem, który warto przemyśleć, projektując ogrodzenie działki budowlanej, jest jego wysokość. Zazwyczaj inwestorzy stawiają przesłony o wielkości od 1,7 do 2,2 m. Jednakże osoby, które cenią sobie prywatność, nierzadko decydują się na montaż wyższego ogrodzenia. W takiej sytuacji, budowę elementu należy zgłosić – obowiązek ten dotyczy również inwestorów planujących stworzenie lub wyremontowanie ogrodzenia od strony ulic, placów, parków, torów kolejowych i innych miejsc publicznych.
Zgłoszenie takie składa się w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Musi zawierać informacje o rodzaju robót, terminie ich rozpoczęcia, a także sposobie wykonywania. Realizację takiej inwestycji można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od dostarczenia do urzędu zgłoszenia, jeżeli nie otrzymaliśmy odmowy. Jednak większość projektów uwzględnia takie przęsła, które nie wymagają żadnych formalności.
Brama wjazdowa
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania ogrodzenia działki budowlanej, jest brama wjazdowa. Najistotniejsze są przede wszystkim jej wymiary, a także położenie. Pamiętajmy o tym, że szerokość tego elementu nie powinna być mniejsza niż 2,4 m, w przeciwnym razie bardzo utrudnimy sobie wjazd na naszą posesję. Furtka z kolei musi mieć minimum 90 cm szerokości.
Inwestorzy, którzy decydują się na wybór bramy wjazdowej skrzydłowej, powinni zwrócić uwagę na jej kąt rozwarcia – najlepiej, gdy wynosi on 90-110 stopni. Istotnym aspektem jest też położenie bramy wjazdowej. Najlepiej zaplanować je w takim miejscu, w którym możliwy jest swobodny wjazd samochodu na teren prywatny i nie stanowi on zagrożenia dla pieszych i ruchu ulicznego. Wbrew pozorom, już na etapie projektowania ogrodzenia działki budowlanej należy określić rodzaj bramy wjazdowej, którą zamierzamy wykorzystać.
Producenci oferują nam wiele różnych modeli bram wjazdowych, jednak najchętniej wybierane są przesuwne i skrzydłowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, przesuwają się wzdłuż ogrodzenia – wymagają więc montażu obok prosto zamontowanych paneli, wzdłuż których będzie można przesunąć wrota. Z kolei modele skrzydłowe dostępne są w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej – tutaj należy uwzględnić miejsce potrzebne do ich otwarcia.
Materiał ogrodzenia
Zarówno zastosowane bramy wjazdowe, jak i materiał ogrodzenia mają niebagatelny wpływ na estetykę całej przestrzeni, a także bezpieczeństwo posesji. Z tego powodu podczas projektowania przęseł warto szczególną uwagę zwrócić na materiał, z którego mają one zostać wykonane. Obecnie dostępnych jest wiele różnych surowców, z jakich wytwarza się takie elementy – dużą popularnością wciąż cieszy się siatka. Jest to najtańsze rozwiązanie, lecz charakteryzuje się ono najniższym stopniem ochrony, przeciętnymi właściwościami estetycznymi, a dodatkowo nie gwarantuje nam prywatności. Ze względu na te cechy, siatka najlepiej sprawdzi się jako ogrodzenie tymczasowe.
Obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na zakup gotowych przęseł lub paneli. Mogą być one wykonane z metalu, stali, ale i drewna czy deski kompozytowej. Wybór konkretnego modelu jest uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać — czy zależy nam na ażurowym, czy też pełnym ogrodzeniu. Najbardziej solidną, ale i najdroższą opcją są ogrodzenia murowane. Mogą być wykonane z cegieł, bloczków betonowych lub silikatowych o różnych wzorach, fakturach i kolorach.