Przejdź do treści

Jaką kamerę inspekcyjną do rur wybrać?

Trudno dostępne miejsca można zbadać za pomocą kamer inspekcyjnych. Środowiskiem naturalnym dla tego typu urządzeń są na przykład rury. Wysokiej klasy kamera inspekcyjna potrzebuje zaledwie ośmiu milimetrów, aby przedostać się w niedostępne dla ludzkiego oka zakamarki. Sprawdź, na jaki produkt warto się zdecydować!

Kamera inspekcyjna — jaka jest dobra?

Decydując się na konkretną kamerę inspekcyjną, powinieneś wybrać wariant, który łączy w sobie wygodę oraz funkcjonalność. Bardzo ważna jest także w tym przypadku żywotność urządzenia. Zaczynając od wygody, dobra kamera inspekcyjna musi mieć kompaktowe rozmiary i dawać możliwość zbadania nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Możesz zatem zwrócić uwagę nie tylko na obecność oświetlenia LED, ale również na rozmiar główki.

Kamera inspekcyjna powinna także mieć wysokiej jakości akumulator. Chodzi w tym przypadku nie tylko o to, aby miał on jak największą pojemność, ale również o to, aby nie tracił szybko energii. W takim bowiem przypadku będziesz miał sporo czasu na poszukiwanie usterek na większym obszarze. Sklep z narzędziami ANB to miejsce, w którym bez problemu zaopatrzysz się w sprzęt, który łączy w sobie opisane wyżej cechy.

Rodzaj sterowania kamery inspekcyjnej

Kamery inspekcyjne można podzielić na produkty sterowane zdalnie, a także z wysięgnikiem sztywnym lub wysięgnikiem elastycznym. Ten pierwszy rodzaj urządzenia, czyli kamera inspekcyjna zdalnie sterowana jest umieszczona na samobieżnym podwoziu. Może być sterowana albo za pomocą fal radiowych, albo za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Taki wariant przydaje się w zastosowaniach specjalistycznych. Znacznie tańsze są kamery z dwoma pozostałymi sposobami zasilania.

Kamera inspekcyjna z wysięgnikiem sztywnym bardzo dobrze sprawdza się w trakcie inspekcji sztywnych przewodów. Może zatem odnaleźć swoje zastosowanie na przykład w kominie. Z kolei urządzenie na wysięgniku elastycznym jest najpopularniejszym wariantem. W takim przypadku producenci umieszczają obiektyw na końcu elastycznego przewodu. To właśnie taka konstrukcja bardzo dobrze sprawdza się na przykład do inspekcji rur.

Kamera inspekcyjna — nagrywanie

Wciąż dostępne są na rynku kamery inspekcyjne bez możliwości nagrywania. Zdecydowana większość urządzeń w dobrych sklepach z narzędziami to jednak produkty, które dają możliwość rejestracji materiałów filmowych. W związku z tym nierzadko są wyposażone w kartę SD, która daje spore możliwości.

Zapisany plik można bowiem później odtworzyć na sporym ekranie, a następnie obejrzeć usterki. Wysokiej klasy kamera inspekcyjna nagrywa obraz w na tyle dobrej jakości, że żadnym problemem nie jest przyjrzenie się detalom nagranego obszaru. Można również po dokonaniu naprawy obejrzeć materiał porównawczy. Dobrym miejscem na zakup takich kamer jest sklep z narzędziami ANB. Pamiętaj o tym, aby decydując się na konkretną kamerę inspekcyjną do rur, wziąć pod uwagę jej planowane zastosowanie.