Przejdź do treści

Jaki kolor ścian do czerwonej cegły?

Bez wątpienia jednym ze sposobów na wprowadzenie do pomieszczenia niezwykłego charakteru jest wykorzystanie czerwonej cegły do wykończenia ścian. W zależności od pomysłu na aranżację całego wnętrza możesz uzyskać różnorodny styl pomieszczenia od ciepłego tradycyjnego, przez nowoczesny, eklektyczny, po surowy loftowy. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że można go użyć w każdym wnętrzu. Jednak, nieumiejętne zastosowanie go może spowodować efekt przytłoczenia i optycznego pomniejszenia pomieszczenia. Aby tego uniknąć należy zastanowić się jaki kolor ścian do czerwonej cegły sprawdzi się najlepiej i jakie dodatki dopełnią całą aranżację wnętrza.

Jak uzyskać efekt czerwonej cegły na ścianie?

Zasadniczo są dwa sposoby na uzyskanie czerwonej cegły na ścianie. Stare domy czy kamienice często mają zbudowane ściany z czerwonej cegły. Jest ona ukryta pod warstwami wykończenia ścian. Wystarczy je skuć i odpowiednio obrobić odkrytą cegłę, tak aby nadać jej upragniony wygląd.

Drugie rozwiązanie to imitacja cegły której montaż jest mniej inwazyjnym zabiegiem i może zostać wykorzystany w budynkach, którego ściany zostały wzniesione praktycznie z dowolnego materiału. W sklepach dostępne są różnego rodzaju płytki imitujące cegły w szerokiej gamie kolorystycznej i o rozmaitej strukturze. Wystarczy przykleić je do ściany i wyprowadzić fugę.

Czerwona cegła lubi biały kolor ścian

Czerwony kolor nie do wszystkiego pasuje. Dodatkowo, prace przy projektowaniu aranżacji wnętrza utrudnia jeszcze fakt, że czerwień cegły może się wahać od ciepłego pomarańczowego po chłodniejszy karmazynowy wpadający w fiolet.

Zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej bezpiecznym połączeniem jest pomalowanie ścian sąsiadujących z czerwoną cegłą na kolor biały. Wnętrze jest wówczas bardziej rozświetlone i przestronne. Takie zestawienie warto dopełnić szarymi, zielonymi lub czarnymi dodatkami. Warto do białych ścian i czerwonej cegły dobrać jasne meble, najlepiej drewniane, aby pomieszczenie nabrało naturalny wygląd.

czerwona cegła w sypialni

Czerwona cegła i szare ściany

Trzeba przyznać, że czerwona cegła i szare ściany to zgrany duet. Ściana w odcieniach szarości będzie doskonale współgrała z szarą fugą wokół cegieł lub barwą zaprawy murarskiej. Doskonale sprawdzą się zarówno ciemniejsze szarości, jak i jaśniejsze. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, bardziej nasycony czerwony kolor cegły lepiej zestawić z jaśniejszymi szarościami, z kolei jasny odcień cegły warto podkreślić ciemniejszym szarym. Aby nadać wnętrzu lekkości warto wprowadzić do pomieszczenia trzeci kolor – biel. Biała ściana lub białe meble to doskonały pomysł na rozjaśnienie całej aranżacji.

czerwona cegła i szare ściany

Czerwona cegła i butelkowa zieleń

Szukając inspiracji w przyrodzie można znaleźć zaskakujące rozwiązania. Mogłoby się wydawać, że do czerwonej cegły pasuje najlepiej farba w neutralnych kolorach, która nieco wyciszy ten wyrazisty materiał i stonuje całość kompozycji. Jednak czasem warto postawić na kontrasty i do czerwonej cegły wybrać butelkową zieleń. Odpowiednio nasycona zieleń z czerwoną cegłą może idealnie się harmonizować i nawiązywać do lasów lub miejskich parków.

czerwona cegła i butelkowa zieleń

Czerwona cegła w towarzystwie czarnych ścian

Jeżeli lubisz odważne aranżacje warto zestawić czerwoną cegłę z czarnym kolorem ścian. Połączenie tych dwóch barw daje niesamowity efekt wizualny. Wnętrze nabiera wyrazistego, nieco ostrzejszego charakteru, ale zdecydowanie warto postawić na taką kombinację.

Jaka fuga do czerwonej cegły?

Decydując się na wykończenie ścian za pomocą imitacji cegły często oprócz wyboru faktury i koloru cegły, istnieje również możliwość wyboru koloru fugi. Decydując się na kolor fugi warto kierować się tym, jak bardzo ma być zaakcentowana cegła na ścianie i w jaki sposób ma współgrać z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Ciemnoszara lub wręcz czarna fuga przyciemni czerwień cegły. Natomiast cegła na tle jasnej fugi będzie bardziej zarysowana.

Jakie dodatki do ściany z cegły?

Za pomocą czerwonej ceglanej ściany możesz stworzyć doskonałe tło dla mebli, obrazów, luster, tekstyliów czy sprzętów RTV. Trzeba jednak również dobrać je kolorystycznie.

Chcąc uzyskać industrialną przestrzeń rozmieść kilka wiszących lamp. Z kolei w celu ożywienia pomieszczenia warto pomyśleć o zielonych roślinach doniczkowych.

Ponadto, szukając połączenia kolorystycznego ścian nie warto ograniczać się jedynie do farb. Beton architektoniczny czy lamele będą idealnie komponowały się z czerwoną cegłą.

Elewacja z elementami cegły

Czerwona cegła wykorzystywana jest także do dekoracji elewacji. Potrafi podkreślić niepowtarzalną bryłę budynku i nadać mu stylu. Zazwyczaj nie pokrywa się nią wszystkich ścian, lecz projektuje się ją tylko na pojedynczych elementach budynku np. przy strefie wejścia, na wykuszu, kominie, filarach czy garażu. Nie tylko prezentuje się doskonale z tynkiem cienkowarstwowym w kolorze białym lub szarym, ale także z takimi materiałami jak deska elewacyjna, beton architektoniczny, lamele czy kamień. Połączenie czerwonej cegły z deską elewacyjną może współtworzyć na fasadzie budynku mur pruski.

Podsumowanie

Decydując się na wykorzystanie cegły w kolorze czerwieni do aranżacji wnętrz trzeba mieć na uwadze również pozostałe ściany. To jaki kolor ścian do czerwonej cegły dobierzesz będzie miało wpływ na ogólny styl, który zapanuje w pomieszczeniu. Białe ściany sprawią, że we wnętrzu będzie więcej światła, odcienie szarości nawiążą do koloru zaprawy murarskiej, czerń wprowadzi energię do pomieszczenia, natomiast zieleń stworzy idealny kontrast inspirowany przyrodą. Należy również zaznaczy, że cegłę warto połączyć także z naturalnym drewnem lub betonem. Czerwoną cegłę stosuje się nie tylko do wykończenia ścian w kuchni, sypialni, salonie czy łazience. Znakomicie prezentuje się ona również na elewacji.