Przejdź do treści

Jaki monitor wybrać do pracy, a jaki do gier? Podpowiadamy!

Niezależnie od tego, czy wykonujesz pracę biurową, czy jesteś zapalonym gamerem, będziesz potrzebować porządnego monitora. Dobór właściwego urządzenia ma wpływ na wiele czynników, jak chociażby komfort pracy czy zdrowie Twoich oczu. W tym artykule dowiesz się, jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy.

Monitory – od kiedy z nami są?

Pierwszy monitor został wynaleziony w latach 40. XX wieku. Było to urządzenie oscyloskopowe, służące do wyświetlania sygnałów elektrycznych w postaci fal. Natomiast pierwszy sprzęt kompatybilny z komputerem nazwano monitorem CRT, a opracowano go w latach 60. przez firmę IBM. Monitory CRT wykorzystywały kineskop do generowania obrazu na ekranie, a jego rozmiar był mocno ograniczony.

Jak działa monitor?

Monitor to urządzenie wyjściowe służące do wyświetlania obrazu z komputera lub innego źródła sygnału wizyjnego. Urządzenie to składa się z kilku głównych elementów, w tym panelu wyświetlacza, obudowy, elektroniki sterującej oraz zasilacza. Na rynku dostępne są różne rozmiary tego sprzętu.

Monitor biurowy – najważniejsze cechy

Urządzenie mające służyć w biurze ma być przede wszystkim ergonomiczne, aby zapewnić wygodę i komfort pracy przez długi czas. Wybierając sprzęt dla siebie, kieruj się cechami wskazówkami zebranymi poniżej.

Rozmiar i rozdzielczość

Monitor powinien mieć przynajmniej 24-cale, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń roboczą i komfort podczas pracy. Upewnij się, że docelowa rozdzielczość to przynajmniej Full HD. Inaczej dokumenty nie będą zbyt wyraźnie wyświetlane. Jasność i kontrast Im wyższy kontrast, tym wyraźniejszy będzie obraz. Jasność powinna wynosić przynajmniej 250-300 cd/m2, a stosunek kontrastu – 1000:1.

Technologia wyświetlacza

Współcześnie najczęściej stosowanymi technologiami wyświetlaczy w monitorach biurowych są ekrany LCD, LED lub OLED. Monitory OLED są bardziej energooszczędne i cechują się bardziej wyrazistym obrazem.

Kąty widzenia

Dobre urządzenie powinno mieć szerokie kąty widzenia, aby zapewnić wygodne i wyraźne oglądanie obrazu z różnych pozycji, czyli co najmniej 170 stopni w pionie i poziomie.

Regulacja pozycji

Monitor biurowy powinien mieć regulowaną wysokość, kąt nachylenia oraz możliwość obracania ekranu, aby zapewnić optymalną pozycję pracy i zmniejszyć zmęczenie oczu i szyi.

Odpowiedni porty

Odpowiednia liczba portów, takich jak HDMI, VGA lub DisplayPort, zapewni Ci kompatybilność z wieloma różnymi sprzętami.

Sprawdź te monitory biurowe

Dell UltraSharp U2720Q – to 27-calowy monitor z rozdzielczością 4K, oferujący wyjątkowo ostry i szczegółowy obraz. Posiada regulację pozycji, wyjścia USB-C i DisplayPort oraz tryb ComfortView redukujący niebieskie światło emitowane przez ekran. Nasza kolejna propozycja to HP Elite Display E243 – ma 24 cale i rozdzielczość Full HD wraz z regulacją pozycji. Cienka ramka wokół matrycy dodaje mu elegancji – jest niemalże niewidoczna. Jeśli Twój sprzęt musi być i stylowy i funkcjonalny – model Elite Dispaly to świetny wybór.

Monitor do gier – czyli jaki?

Monitory do grania powinny mieć cechy, które pozwalają na uzyskanie jak najlepszej jakości obrazu i płynności w grach, aby zapewnić jak najbardziej realistyczne wrażenia podczas rozgrywki. W porównaniu ze sprzętem biurowym musisz zwrócić uwagę na nieco więcej parametrów.

Częstotliwość odświeżania

Im wyższa wartość, tym bardziej płynny i wyraźny będzie obraz podczas gry. Dla graczy ważne będzie, aby monitor miał częstotliwość odświeżania co najmniej 144 Hz lub wyższą, aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu.

Czas reakcji

To inaczej czas, jaki ekran potrzebuje na zmianę koloru piksela z jednego na drugi. Monitor dla graczy powinien mieć czas reakcji nie dłuższy niż 5 ms, choć pożądana wartość to 1ms.

Rozdzielczość

Rozdzielczość monitora to liczba pikseli w poziomie i pionie. Czym ta wartość będzie wyższa, tym więcej szczegółów będzie mieć obraz. Najpopularniejsze monitory mają obecnie jakość Full HD lub 4K. Pamiętaj jednak, że te drugie mogą znacząco obciążyć moc obliczeniową komputera.

Technologia wyświetlacza

Monitory do grania najczęściej wykorzystują technologię TN lub IPS. Ekrany TN charakteryzują się krótszym czasem reakcji i niższą ceną, ale mają węższe kąty widzenia i gorszą jakość kolorów w porównaniu z ekranami IPS.

Wielkość ekranu

Podobnie jak monitor biurowy rozmiar ekranu powinien mieć przynajmniej 24 cale, choć zalecamy wybór monitorów od 27 cali wzwyż.

Regulacja pozycji

Monitor do gier powinien mieć regulowaną wysokość, kąt nachylenia i możliwość obracania ekranu, aby zapewnić optymalną pozycję pracy i komfort podczas długiej rozgrywki.

Dobre monitory do gier

Asus ROG Swift PG279QZ to 27-calowy sprzęt z rozdzielczością Quad HD i odświeżaniem 165 Hz, co pozwala na wyświetlanie płynnych i szczegółowych obrazów podczas grania. Producent zadbał, aby monitor miał wiele technologicznych udogodnień jak G-Sync i Ultra-Low Motion Blur. Z kolei Acer Predator X27 zachwyci Cię wyjątkową jakością obrazu. 4K gwarantuje wysoką rozdzielczość i moc detali. Funkcja G-Sync zadba o to, aby wyświetlane treści nie miały efektu szarpania wyświetlanych treści.