Przejdź do treści

Jaki projektor do domu, a jaki na spotkania biznesowe? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2022

Projektor to coraz częściej spotykany sprzęt nie tylko w salach konferencyjnych, ale również w domach! Z powodzeniem w wielu sytuacjach zastępuje telewizor lub jest uzupełnieniem domowych sprzętów sprzyjających rozrywce. . By postawić na odpowiedni sprzęt, trzeba bliżej poznać całą kategorię, a następnie – przeanalizować kluczowe czynniki określające nasze potrzeby.

Projektor to coraz częściej spotykany sprzęt nie tylko w salach konferencyjnych, ale również w domach! Z powodzeniem w wielu sytuacjach zastępuje telewizor lub jest uzupełnieniem domowych sprzętów sprzyjających rozrywce.

Oczywiście, nie stracił swojego pierwotnego zastosowania – nie sposób wyobrazić sobie bez niego spotkania biznesowego. Z tym, że wraz z ewolucją pracy ze stacjonarnej ku hybrydowej, pojawiło się zapotrzebowanie na lżejsze, bardziej mobilne projektory, które łatwo ze sobą transportować z miejsca na miejsce.

Jaki projektor wybrać do domu, a jaki lepiej sprawdzi się w sali konferencyjnej? Wbrew pozorom, decyzja wcale nie jest prosta. By postawić na odpowiedni sprzęt, trzeba bliżej poznać całą kategorię, a następnie – przeanalizować kluczowe czynniki określające nasze potrzeby.

Czas przyjrzeć się szczegółom i wybrać najlepsze możliwe rozwiązania!

Rodzaje projektorów – do domu i do biura

Pod pojęciem „projektor multimedialny” kryją się urządzenia różnego typu. Możemy mieć styczność z projektorami DLP oraz LED. Różnią się zasadą działania, lepiej sprawdzają się też w nieco innych sytuacjach. Aby prawidłowo dobrać rodzaj projektora do swoich potrzeb, warto więcej się o nich dowiedzieć.

Czym jest projektor DLP? Skrót ten oznacza Digital Light Processing, czyli cyfrowe przetwarzanie światła. Źródłem światła w tym projektorze jest bardzo silna lampa. Cały sprzęt zaś działa dzięki miniaturowym lustrom umieszczonym na chipie w jego obudowie. Technologia optycznych mikroukładów to bardzo skomplikowana kwestia. Zwierciadła te znajdują się w ciągłym ruchu dzięki napięciu elektrycznemu przyłożonemu do chipa. Lustro w konkretnej pozycji odbija światło lampy tworząc plamkę, która po przejściu przez system optyczny pada na ekran i przyczynia się do powstaniu całościowego obrazu.

Na innej zasadzie działa projektor LED, zwany czasem LCD. Technologia ta opiera się na bardzo dużej ilości ciekłych kryształów, które ulegają polaryzacji pod wpływem indukowanej światłem energii elektrycznej. Spolaryzowane kryształy przepuszczają wiązki światła o konkretnym widmie, które następnie trafiają na ekran.

Jak widać, zasady działania obu rodzajów projektorów są zupełnie inne. Chociaż DLP jest starszą technologią, wciąż możemy znaleźć jej zastosowanie w bardzo wielu urządzeniach.

W ostatnich latach obserwujemy za to coraz więcej projektorów LED, które podbijają rynek. Ich zaletą są przede wszystkim mniejsze gabaryty sprzętu, które sprawiają, że łatwiej go przenosić z miejsca na miejsce.

Jaki projektor do domu, a jaki na spotkanie biznesowe?

Znając rodzaje projektorów, łatwiej dobrać konkretne rozwiązania do użytku domowego oraz biznesowego.

Do sali konferencyjnej lub na spotkanie w siedzibie klienta lepiej zabrać projektor LED. Jest lekki i poręczny, a przy tym – sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy prezentujemy dane lub wykresy. Przy tego rodzaju projektorze mogą się zdarzyć widoczne łączenia pikseli, jednak nie wpływa to na odbiór prezentacji multimedialnej tak bardzo, jak niekomfortowe byłoby to przy domowej rozrywce filmowej.

W domu dobrze sprawdzić się projektor DLP. Je także dosięgła miniaturyzacja – warto poszukać możliwie niewielkiego sprzętu. Zapewnia on bardziej kinowy obraz, nie ma ryzyka widocznego łączenia pikseli, krótszy jest też czas reakcji. To zalety, które przemawiają za tym, że w domowym centrum rozrywki lepiej sprawdzi się ten projektor – chociaż LED jest tańszym wyborem. Przy ograniczonym budżecie, można również pomyśleć o drugim typie projektora.

Zarówno projektory DLP, jak również zyskujące popularność projektory LED są dokładnie opisane w sklepach online pod względem specyfikacji. Przy wyborze mogą pomóc też recenzje użytkowników, którzy mieli szansę wypróbować już poszczególne modele.

Projektory LED znajdziesz w sklepie MediaMarkt.