Przejdź do treści

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do mieszkania w stylu loftowym?

Styl loftowy, wyrastający z industrializmu, charakteryzuje się rozległymi, dobrze rozświetlonymi przestrzeniami, w których surowość ścian kontrastuje z subtelną elegancją wystroju. Ta natomiast bazuje nie na błyskotkach, lecz umiejętnych stylizacjach. Obiekty loftowe, nie tylko mieszkalne, kojarzą się raczej z otwartymi wnętrzami niż standardowymi mieszkaniami. Nie zmienia to jednak faktu, że można zaadaptować lokal o tradycyjnym układzie pomieszczeń zgodnie z tym interesującym wielkomiejskim stylem. W takim przypadku niezbędne okażą się spójne z Twoją wizją drzwi wewnętrzne. Jakie stanowią idealny wybór do mieszkań w stylu loftowym?

Drzwi do wnętrz industrialnych i loftowych

Poszukując ciekawych drzwi do mieszkań w duchu loftowym lub industrialnym, pamiętaj o wyznacznikach stylu, którymi należy kierować się podczas zakupów. Przede wszystkim zrezygnuj z ozdobników. Wnętrza loftowe są funkcjonalne, stylowe, lecz nie pstrokate. Nadmiar dodatków im nie służy! Nie epatują przepychem, a surowość i minimalizm jest ich siłą. Kluczowe okazują się więc materiały i barwy związane z fabrykami, magazynami, przemysłem – beton, drewno, stal czy cegła nigdy nie zawodzą. Jak również odrobina szkła. Odpowiednie drzwi wewnętrzne do loftów to zatem modele proste, funkcjonalne, zawsze dobrze wkomponowane w tło. Ponadto uwzględnij, że mieszkania loftowe to zazwyczaj przestrzenie dobrze doświetlone dzięki licznym wysokim oknom. Dlatego drzwi nie powinny wizualnie ograniczać powierzchni mieszkania, np. swoją ciemną barwą i masywnością. A jeśli już – niech robią to w stopniu kontrolowanym!

Najciekawsze drzwi loftowe

Wbrew pozorom drzwi do mieszkań loftowych tworzą bardzo zróżnicowaną kategorię. Co jednak łączy wszystkie propozycje z tej grupy? Przede wszystkim – minimalizm i funkcjonalność. Znajdziesz wśród nich zarówno proste drzwi wewnętrzne pełne, jak i modele przeszklone. W tej grupie pojawiają się drzwi z przeszkleniami okrągłymi lub prostokątnymi, także w niewielkich ramkach, czy też warianty z przeszkleniami ciągnącymi się przez prawie całą wysokość skrzydła. Gdy mowa o materiałach, z których wykonane są skrzydła, dominują drewno czy płyta MDF, nieco rzadziej spotkamy drzwi metalowe. Choć i te potrafią zrobić niemałe wrażenie!

Pod względem kolorystyki przeważają barwy właściwe dla stylu industrialnego. Możesz zatem dopełnić wystrój drzwiami pokrytymi okleiną nawiązującą do różnych gatunków i odcieni drewna naturalnego, czy też np. szarą lub grafitową, przywodzącą na myś stal i beton. Charakterystyczne dla drzwi loftowych są wyraziste metalowe ościeżnice, zwłaszcza czarne. Choć i warianty brązowe czy nawet białe zapewnią pożądany efekt! Na wygląd drzwi loftowych w dużym stopniu wpływa oczywiście klamka, która powinna współgrać z ościeżnicą. Tutaj sprawdzają się zwłaszcza nowoczesne prostokątne klamki z krótkim szyldem, również dzielonym. Klamki to detale, które w mieszkaniach loftowych mają naprawdę duże znaczenie!

Drzwi loftowe… nie tylko do loftów!

Myli się ten, kto twierdzi, że drzwi wewnętrzne loftowe zaprojektowane z myślą o wnętrzach czerpiących z estetyki industrialnej nie sprawdzą się nigdzie indziej. Ich uniwersalny charakter czyni je wyborem odpowiednim do wnętrz skandynawskich czy minimalistycznych (zwłaszcza warianty jaśniejsze). Opcje ciemniejsze przy odrobinie kreatywności wkomponujesz również w przestrzenie klasyczne, eklektyczne, a nawet retro! W końcu industrializm to ciekawy powrót do przeszłości. Radzimy jednak nie łączyć ich ze stylem glamour, który jest zupełnym przeciwieństwem industrialnej estetyki.

Wnętrza industrialne cechują się przestronnością osiąganą przez ograniczenie do minimum ścian działowych oraz drzwi. W wydaniu loftowym – również niemal nieograniczonym dostępem do światła naturalnego. Ze względu na warunki i potrzeby mieszkaniowe (choćby prywatności) można jednak pozwolić sobie na pewne modyfikacje w kanonie. Jeśli zatem pragniesz odtworzyć w swoim mieszkaniu niepowtarzalny loftowy klimat, a przy tym efektywnie zarządzać przestrzenią, bez obaw zakup wymarzone drzwi w stylu loft.